Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
http://maagr.forumgreek.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Πεμ Νοε 24, 2011 8:37 pm
Ωραία πώρωση δηλαδή cheers
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 1:59 pm
Εγώ πάντως όταν έβλεπα τον Κούγκα είχα διαρκώς την εντύπωση ότι πρόκειται για X-FILES. Και ειδικά κάποιες σκηνές με την αστυνομία, άλλες στο νεκροτομείο και όλο αυτό το «ανθρώπινο» που λες Σόλωνα και η σύνδεση και αλληλουχία των γεγονότων, όπως και ότι ο Γκοντάι έπρεπε να κουραστεί για να πετύχει την Απόλυτη Μορφή του (αγαπημένο μου επεισόδιο αυτό με το πρώτο rider kick) κάνουν τη σεζόν αυτή να μου μείνει αξέχαστη. drunken cheers I love you I love you I love you

Σόλωνα, μια διευκρίνιση σχετικά με την παράθεση του κειμένου μου που έβαλε ο Δημήτρης στο δικό του κείμενο:
Την αλλαγή του τρόπου ζωής την είπα για τους showa. Μετά, το άλλο για τη βοήθεια προς τον συνάνθρωπο, όταν το έγραφα είχα στο μυαλό μου τον Κούγκα. Τα μπέρδεψα λίγο εκεί στο νόημα, αλλά αυτά μου συμβαίνουν όταν πληκτρολογώ γρήγορα και δε σκέφτομαι πώς θα εκφράσω καλύτερα αυτό που θέλω να πω. Τώρα που ανέφερες το ότι δεν άλλαξε ο χαρακτήρας του Γκοντάι θυμήθηκα το δάσκαλό του και όλες τις αναφορές που είχαν γίνει στη σειρά για την παιδική του ηλικία. Ναι... ίδιος και απαράλλαχτος... Πρέπει να αποτελέσει πρότυπο όλων μας.
Εδώ και μέρες νιώθω μια απερίγραπτη αγάπη για τη σεζόν αυτή, θέλω να κάτσω να ξαναδώ όλα τα επεισόδια (ίσως τελικά να με βοηθήσει σε αυτό ο υποτιτλισμός)! Σόλωνα και εσύ έτσι ήσουν αφού τον είχες τελειώσει; Έτσι θα είμαι και όταν τελειώσω τον Αγκτίτο; Τι ωραίο συναίσθημα... σα να είμαι ερωτευμένος κάνω!!! Razz
I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you I love you
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 2:04 pm
Nα σας κάνω μια άλλη ερώτηση για να καταλάβετε τη λογική μου για το All Riders vs Daishocker. Αν έβγαινε μια ταινία με τους Gokaiger και τους έδειχνε σαν κακούς θα σας άρεσε?
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 2:36 pm
Δε νομίζω ότι το παράδειγμά σου με τους Γκοκάιτζα στέκει απόλυτα. Αυτοί έχουν το «φλούφλικο αμερικάνικο» στυλ των τελευταίων χρόνων όσον αφορά τη δράση τους ως ήρωες. Πάνε, πολεμάνε το τέρας, το νικούν σχεδόν πανεύκολα και ο κόσμος μετά τους αποθεώνει, κάτι που δυστυχώς έχουν αρχίσει να υιοθετούν και οι ράιντερς.

Όσον αφορά την ερώτησή σου, έτσι όπως είναι διαμορφωμένη η σεζόν και ακολουθώντας το στυλ που έχουν οι σεντάι όλα αυτά τα χρόνια, οι Γκοκάιτζα δε θα μπορούσαν να γίνουν κακοί. Μόνο αν τους έκανε μάγια ένα τέρας και κατέσρεφαν το πολύ κανένα κτήριο. Αλλά και πάλι, έτσι στα ξαφνικά, θα έσπαγαν «ηρωικά» (πάντα) τα μάγια και θα νικούσαν τον κακό! Και μετά, πάλι πίσω στο πλοίο. Ή θα προσποιούνταν ότι είναι κακοί. Όσο για το αν θα ήθελα να τους δω κακούς, πιστεύω πως δεν μπορώ να απαντήσω. Θα μπορούσα, αν έβγαιναν από τη μέση όλοι οι «κανόνες» και τα πρότυπα συμεριφοράς των χαρακτήρων που έχουν στους σεντάι. Όπως σου είπα και πριν, το να γίνουν κακοί θα ήταν αδιανόητο (ακόμη και ο Μπουράι που ήταν κακός ήταν υπό επίδραση μαγικών πραγμάτων). Επιπλέον, και οι πέντε/έξι, έτσι στα ξαφνικά να γίνουν κακοί; Παρατραβηγμένο και εξωπραγματικό. Και για να καταλάβεις τι θέλω να πω με τους νόμους των σεντάι, σκέψου το εξής: από τους Γκορέντζα η ομάδα των πέντε μασκιοφόρων ηρώων ισοδυναμούσε με το φως που διώχνει το σκοτάδι. Γι' αυτό και δεν θίγεται καθόλου το θέμα των καταστροφών που προκαλούν οι ίδιοι, τα μέγκαζόρντ τους και όλος ο κόσμος τους θαυμάζει. Ε, δεν είναι έτσι, και γι' αυτό μου είχαν αρέσει τόσο πολύ οι Γκρανσέζα και γι' αυτό τώρα οι ράιντερς. Στους σεντάι το πολύ πολύ ένας από όλους τους πέντε να ανακάλυπτε πως ήταν κακός παλιότερα, μα θα ήταν και πάλι αδύνατο να αφήσει την ομάδα του και όλα τα πρότυπα που είχε ως τότε και τις καλές πράξεις και τα συναφή. Εκεί θα υπήρχε ένας λόγος που είχε αποφασίσει να αλλάξει ζωή.

Και για τον Ντικέιντο, μου φαίνεται απόλυτα λογικό όλο αυτό που συνέβη στην ταινία αυτή. Ο Τσουκάσα δεν είχε αναπτύξει ισχυρούς δεσμούς μεταξύ της Νατσούμι και του Ονοντέρα. Και από την αρχή της σειράς φαινόταν πως ήταν ψυχρός (δεν τον ένοιαξε καθόλου που πέθανε η αγάπη του νέου Κούγκα για παράδειγμα, ούτε και ήταν στοργικός απένταντι στους επιζώντες του Αρνητικού Κόσμου, αδιαφορούσε για όλην την κατάσταση). Προς το τέλος υπήρχε μια έλξη μεταξύ όλων των χαρακτήρων, αλλά τότε έρχεται η ταινία και ανατρέπονται όλα. Ο Τσουκάσα θυμάται, γίνεται αλλαζόνας, βρίσκει την αληθινή ταυτότητά του. Και αφού όλον τον καιρό έψαχνε απεγνωσμένα ένα μέρος για να μείνει (είτε ήταν σπίτι του είτε όχι - φανερώνεται από το ότι ήθελε να μείνει στον Αρνητικό Κόσμο) και όπως προείπα, δεν είχε πολύ ισχυρούς δεσμούς με τους υπόλοιπους ή κάτι που να τον έδενε γερά με το φωτογραφικό στούντιο, ήταν απόλυτα λογικό και δικαιολογημένο το να ταχθεί με το πλευρό των Σόκερ. Βέβαια υπάρχει περίπτωση να κάνω και λάθος εδώ γιατί ακόμα δεν πρόφτασα να δω όλα τα επεισόδια, μόνο σκηνές. Στην άλλη ταινία απ' ό,τι κατάλαβα τα έχουν κάνει μπάχαλο, έτσι;
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 3:04 pm
Αντώνη...ακόμα είμαι ερωτευμένος με την σειρά...και τον Γκοντάι.Όλο αυτόν διαλέγω στο Climax Heroes.Με τον Άγκιτο...δεν ξέρω...όχι ιδιαίτερα.Κάτι άλλο μου προσεδωσε...

Τζιμ,και βέβαια όχι.Αλλά οι Σεντάι δεν ήταν ποτέ κακοί.Σε αντίθεση,ο πρώτος Rider παραλίγο να γίνει κακός και για χρόνια αναρωτιούνταν όλοι τι θα γινόταν αν όντως ήταν...με το λευκό παρελθόν του Tsukasa αυτό έγινε πραγματικότητα και άρεσε κιόλας,για στο τέλος μας έδειξε οτι ο Tsukasa είναι καλός και δεν παρέμεινε κακός,ούτε ενέδωσε στις βλακείες του Wataru για να γίνει ο καταστροφέας των κόσμων και να σφάζει τους πάντες απο δώ και από κει χωρίς να ψάξει για μια εναλακτική.

Τέλος πάντων,εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι ο Tsukasa δεν "έγινε κακός".Το αντίθετο,μάλιστα.Στο τέλος έγινε αυθεντικά καλός και όχι αυτό το "αντι-ηρωικό καλό" που ήταν λόγο της αμνησιάς του.

Edit : Ninja'd για άλλη μια φορά από τον εύγλωτο Αντώνη. Razz

Για άλλη μια φορά δίνεις μια πιο ανεπτυγμένη και καλή εξήγηση.Μια παρένθεση όμως :

Μπορεί οι Zyuranger να ήταν κάπως..."φλούφληδες",οι Gokaiger όμως όχι μιας και η σεζόν αυτή είναι αφωσιομένη πλήρως στα παιδία και τους καινούργιους φαν των Super Sentai.Δείχνουν πιο παιδικά της μάχες κλπ,αλλά δείχνουν και τους παλιούς ήρωες πια πιο μαλακωμένους κλπ.Είναι κλασσική μεν,ωραία και δελεαστική δε,"τσιμπίδα" για τους μικρότερους να δούν τους παλιούς Sentai.
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 3:15 pm
Ωχ, ναι, να ένας παράγοντας που δεν έλαβα υπ' όψην μου. Σόλωνα αλήθεια είναι ολοκληρωμένη η απάντησή μου; Πες το σε παρακαλώ στην καθηγήτριά μου στην έκθεση! lol!

Μια απορία όμως: τι εστί Ninja'd ;
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 3:28 pm
Και εσένα τα ίδια σου λένε στο σχολείο,έ;...και εμένα,αλλά όταν πήγα στο φροντιστήριο έκθεσης μου είπαν ότι τα πάω αρκετά καλά για να έχω από 6[στα 10] και πάνω στην έκθεση και ότι θα το καλυτερεύσω αν συνεχίσω να διαβάζω βιβλία και να γράφω.Σου συνιστώ το ίδιο. Wink Σε όλους χρειάζεται,είτε γράφουμε βιβλία,εκθέσεις,κείμενα είτε γράφουμε μαθηματικές,επιστομηνικές και άλλες αναφορές.

Ninja'd = Από την λέξη Ninja,νίντζα.Στην λίνγκο του διαδικτύου σημαίνει ότι κάποιος με πρόλαβε την ώρα που πήγα να ποστάρω την απαντησή μου.Η απαντήση εννοείτε είναι ίδια ή και πιο προσεγμένη / πιο αναλυτική.
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 3:35 pm
Όχι, στο σχολείο ο καθηγητής μού λέει διαρκώς «πολύ καλά, μπράβο Αντώνη», αν και μας συνιστά όλους μας να διαβάζουμε σε καθημερινή βάση από μια εφημερίδα. Αντιθέτως, αυτό μου το λέει η καθηγήτρια που κάνουμε ιδιαίτερα, «Δεν έχεις ολοκληρωμένα νοήματα και από το ένα πας στο άλλο, δεν πρέπει να τα μπερδεύεις». Βέβαια ακόμα είμαι στην αρχή, τώρα θα γράψω στην τρίτη μου έκθεση στο Λύκειο, θα δείξει. Και ο καθηγητής στο σχολείο ίσως το λέει για να μην πιστέψω ότι δεν μπορώ να τα καταφέρω και να κάνω μια σωστώς δομημένη έκθεση, θέλοντας να πιστεύει πως θα βελτιωθώ στο μέλλον και μέχρι τέλους της χρονιάς πολύ.

(Σε ευχαριστώ και για τη διευκρίνιση αυτή σχετικά με αυτήν τη «λέξη» -απορώ για το αν πρέπει να θεωρηθεί λέξη-, μέσο έκφραση τέλος πάντων.)

Είναι τυχαίο το γεγονός ότι όταν πήγα να διαβάσω τη λέξη «λίνγκο» που είπες μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό οι Linto και ο Kuuga; Δε νομίζω! Very Happy
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 3:48 pm
^ lol!

Πάντως για την λέξη,όση μιλάνε μια λίνγκο ή μια αργκό,δεν χριεάζεται να είναι σωστή η λέξη,μιας και είναι κα΄τι που λένε μεταξύ τους κάποιοι.Τώρα με το διαδίκτυο,την ξέρουν όλοι αυτήν την αργκό όμως. lol! Razz

Όσο για την έκθσεη,ρώτα και κάποιον τρίτο δάσκαλο,ή γνωστό σου που να διδάσκει έκθεση και ζήτα του μια ειλικρινή γνώμη.Γιατί μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο,να θέλει η καθηγητρία να σε πιέσει για να φτάσεις στο μέγιστο και ο καθηγητής σου να σε θεωρεί μια χαρά για το επίπεδο.
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 3:56 pm
Ναι, θα το κάνω αυτό σίγουρα, σε ευχαριστώ για την προτροπή. Wink
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Παρ Νοε 25, 2011 4:05 pm
Τίποτα. Wink
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Σαβ Ιαν 14, 2012 1:14 pm
Γιατί σου αρέσουν τόσο οι showa riders μπορείς να μου εξηγήσεις? Λόγω ιστορίας? Γιατί από στολές και δυνάμεις δεν με εμπνέουν καθόλου μα καθόλου να κάτσω να τους δω. Είσαι σίγουρος πως εγώ ή άλλοι δεν θα βαρεθούμε αν κάτσουμε να τους δούμε?
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Σαβ Ιαν 14, 2012 2:53 pm
Εντάξει μωρέ, καλές είναι οι στολές, σκέψου ότι ήταν μια χαρά για την τότε εποχή. Που διαβάζω στο tokuraw λένε ότι οι παλιές μάχες ήταν καλύτερες, αλλά προσωπικά αυτό δε με νιάζει. Η ιστορία και η πλοκή όμως είναι συναρπαστική και το ευχάριστο είναι πως υπάρχει συνοχή μεταξύ των σειρών, σε πάρα πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ό,τι γίνεται τα τελευταία χρόνια μετά τον Ντικέιντο. Very Happy
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Σαβ Ιαν 14, 2012 3:23 pm
από δυνάμεις τι γινεται? Αμά κάνουν όλο τα ίδια και τα ίδια για finisher δεν λέει καθόλου...
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Σαβ Ιαν 14, 2012 3:34 pm
Τι εννοείς δυνάμεις; Μερικοί αντέχουν πυρνηνικές εκρήξεις, άλλοι πάλι όχι. Ένας μπορεί να αντέξει την πίεση του νερού κάτω από τη θάλασσα, άλλος μπορεί να πετάξει... Ή λες για όπλα;
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν - Σελίδα 2 Empty Απ: Kamen Rider - Από την καλύτερη στη χειρότερη σεζόν

Σαβ Ιαν 14, 2012 3:37 pm
εννοώ forms, όπλα, τελικές επιθέσεις και τέτοια. Στους heisei χορταίνει το μάτι σου και δεν βαριέσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης