Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το κείμενο του αίσχους

+6
Costascss
johnny_salonica
falconara90
Red Forever
Green Rider
Neo-RedRanger
10 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Πεμ Μάης 07, 2015 2:33 pm
MCygo13 έγραψε:Να σας πω την αλήθεια κι έγω έχω μερικές αντιρρήσεις οι οποίες είναι έντονες κατά της θρησκείας(γι αυτό κι εγώ τείνω να γίνω άθεος,παρά το νεαρό της ηλικίας μου έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και επιστημονικά και δογματικά που σε κάνουν να σκέφτεσαι πως δεν στέκει τίποτα απ αυτά) με τρανό παράδειγμα των ιερό πόλεμο των Τζιχαντιστών(σ'όσους πάνε τους τάζουν ότι αφού πεθάνουν θα πάνε σε κάτι σαν παράδεισο) και την βάπτιση των παιδιών σε Χριστιανούς από μικρή ηλικία (αφού ουσιαστικά δεν έχουν την παραμικρή γνώση για να επιλέξουν,κι έτσι ίσως μερικοί τους φυλακίζουν στη θρησκεία.
Ένα τελευταίο off topic. Αυτό το ακούω από μικρό παιδί (σαν τρολλαρισμα) και πρέπει να πω ότι αν και άθεος μου φαίνεται το πιο άκυρο επιχείρημα. Το να σε βαφτίσουν οι γονείς σου χριστιανό δεν σε φυλακίζει, η δειλία να πεις στους γονείς σου "είμαι άθεος και απαιτώ respect" είναι που σε φυλακίζει. Ούτε τατού ούτε πυροσφραγιδα σου κάνουν που να μην φεύγει, απλά σε ραντίζουν με νερό με άρωμα.
Είναι σαν να παραπονιέται ένας με το όνομα Ιεροκλής ή Αγαμέμνων που του έδωσαν όνομα όταν ήταν αγέννητος πολλές φορές. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν οι γονείς να σε φωνάζουν όπως φώναζε ο Ταμτάκος τα παιδιά του:
"πστ, εσύ το μαλ@+%$μένο. Όχι εσύ ρε το μεσαίο μαλ@+%$μένο"??

Ίσα-ίσα κι'όλας που είναι πιο δύσκολο ν'αλλάξεις όνομα απ'ότι θρησηκεία.
MCygo13
MCygo13
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2027
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Athena

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Πεμ Μάης 07, 2015 3:24 pm
Costascss έγραψε:
MCygo13 έγραψε:Να σας πω την αλήθεια κι έγω έχω μερικές αντιρρήσεις οι οποίες είναι έντονες κατά της θρησκείας(γι αυτό κι εγώ τείνω να γίνω άθεος,παρά το νεαρό της ηλικίας μου έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και επιστημονικά και δογματικά που σε κάνουν να σκέφτεσαι πως δεν στέκει τίποτα απ αυτά) με τρανό παράδειγμα των ιερό πόλεμο των Τζιχαντιστών(σ'όσους πάνε τους τάζουν ότι αφού πεθάνουν θα πάνε σε κάτι σαν παράδεισο) και την βάπτιση των παιδιών σε Χριστιανούς από μικρή ηλικία (αφού ουσιαστικά δεν έχουν την παραμικρή γνώση για να επιλέξουν,κι έτσι ίσως μερικοί τους φυλακίζουν στη θρησκεία.
Ένα τελευταίο off topic. Αυτό το ακούω από μικρό παιδί (σαν τρολλαρισμα) και πρέπει να πω ότι αν και άθεος μου φαίνεται το πιο άκυρο επιχείρημα. Το να σε βαφτίσουν οι γονείς σου χριστιανό δεν σε φυλακίζει, η δειλία να πεις στους γονείς σου "είμαι άθεος και απαιτώ respect" είναι που σε φυλακίζει. Ούτε τατού ούτε πυροσφραγιδα σου κάνουν που να μην φεύγει, απλά σε ραντίζουν με νερό με άρωμα.
Είναι σαν να παραπονιέται ένας με το όνομα Ιεροκλής ή Αγαμέμνων που του έδωσαν όνομα όταν ήταν αγέννητος πολλές φορές. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν οι γονείς να σε φωνάζουν όπως φώναζε ο Ταμτάκος τα παιδιά του:
"πστ, εσύ το μαλ@+%$μένο. Όχι εσύ ρε το μεσαίο μαλ@+%$μένο"??

Ίσα-ίσα κι'όλας που είναι πιο δύσκολο ν'αλλάξεις όνομα απ'ότι θρησηκεία.

Σωστό κι αυτό,απλά το συγκεκριμένο παράδειγμα μου ήρθε στο μυαλό και το χρησιμοποίησα εκείνη τη στιγμή....
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Πεμ Μάης 07, 2015 4:33 pm
για μένα ο τρόπος ζωής καθορίζει αν είσαι χριστιανός και όχι το να τραβάς σε εκκλησίες και τέτοια. Γι'αυτό ακριβώς θεωρώ πως όσοι λέτε πως είστε Αθεοι δεν είστε
power24red
power24red
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 415
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2010
Ηλικία : 40

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Πεμ Μάης 07, 2015 8:52 pm
Δεν ξέρω γιατί ασχολείστε με με φανατισμενα άτομα, το παιδί μάλλον ανήκει σε κάποια παραθρησκευτικη αιρεση που πρωτασει την αγάπη και την αδερφοποιηση ενώ στα σπλαχνα της έχει ποιο πολύ βία κι από το ποιο ανατριχιαστικο θρίλερ εγώ απλά τον λυπαμαι...
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Παρ Μάης 08, 2015 10:12 pm
Green Rider έγραψε:για μένα ο τρόπος ζωής καθορίζει αν είσαι χριστιανός και όχι το να τραβάς σε εκκλησίες και τέτοια. Γι'αυτό ακριβώς θεωρώ πως όσοι λέτε πως είστε Αθεοι δεν είστε
Lol. Στην ουσία λες ότι όλοι είμαστε άθεοι. Αν όλοι ή αρκετοί ακολουθούσαμε τη θεωρία του χριστού ο κόσμος θα είχε παντού πεταλούδες και καρδούλες που πετάνε.
power24red έγραψε:Δεν ξέρω γιατί ασχολείστε με με φανατισμενα άτομα, το παιδί μάλλον ανήκει σε κάποια παραθρησκευτικη αιρεση που πρωτασει την αγάπη και την αδερφοποιηση ενώ στα σπλαχνα της έχει ποιο πολύ βία κι από το ποιο ανατριχιαστικο θρίλερ εγώ απλά τον λυπαμαι...
Και εμένα πήγε στην αρχή το μυαλό μου. Πάντως σίγουρα έχει ψυχολογικά προβλήματα. Έχεις δίκιο, δεν αξίζει να ασχολούμαστε.
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Σαβ Μάης 09, 2015 1:13 am
^δεν είπα πως είμαστε όλοι άθεοι. Είπα πως θεωρώ πως εσύ και ο Σόλωνας είστε καλά παιδιά και κάνετε πολλά από όσα λέει ο Χριστιανισμός. Από την άλλη μετα λύπης μου βλέπω να έχετε καταλάβει λάθος πολλά πράγματα από αυτά που διδάσκει ο χριστιανισμός  Ελπίζω κάποια στιγμή να τα κατανοήσετε. Δεν θα σας πω εγώ τι είναι σωστό και τι λάθος όμως. Δικαιωμα σας να ψαχτείτε θρησκευτικά

Red Forever έγραψε:
Um...what? Οι θρησκείες, όλες, είναι μια πλύση εγκεφάλου ανεξάρτητα το τι διδάσκουν και που το διδάσκουν. Τώρα αν οι άνθρωποι διαλέγουν να το πιστέψουν ή όχι μαγκιά τους και επιλογή τους. Για αυτό βλέπεις δεκάδες χιλιάδες μεσανατολίτες να πεθαινούν αλλά μόνο κάτι εκατοντάδες εξτρημιστές μουσουλμάνους να συλλαμβανονται, σκοτώνονται σε επιθέσεις.

Αμ δε που είναι επιλογή τους. Μην κοιτάς που έχουμε χριστιανισμό και λέει ο καθένας ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι. Σιγά μην μπορούσες να πεις αυτά που λες π.χ. στην Τουρκία. Και όχι δεν είναι μόνο λόγω δημοκρατίας. Ο Χριστιανισμός σου δίνει την ελευθερία να διαλέξεις αν θα πιστέψεις, δεν σε υποχρεώνεις όπως οι άλλες θρησκίες. Ετσί και από χριστιανός κάποιος ασπαστεί άλλη θρησκεία δεν θα του κάνει κανείς κάτι. Το ανάποδο όμως? Τον σκότωσαν χωρίς σκέψη!
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 3 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Σαβ Μάης 09, 2015 2:16 am
Green Rider έγραψε:^δεν είπα πως είμαστε όλοι άθεοι. Είπα πως θεωρώ πως εσύ και ο Σόλωνας είστε καλά παιδιά και κάνετε πολλά από όσα λέει ο Χριστιανισμός. Από την άλλη μετα λύπης μου βλέπω να έχετε καταλάβει λάθος πολλά πράγματα από αυτά που διδάσκει ο χριστιανισμός  Ελπίζω κάποια στιγμή να τα κατανοήσετε. Δεν θα σας πω εγώ τι είναι σωστό και τι λάθος όμως. Δικαιωμα σας να ψαχτείτε θρησκευτικά

Δες το και έτσι Τζιμ. Ένα τεράστιο μέρος αυτών των καλών πραγμάτων και αξιών που διδάσκει ο χριστιανισμός βρίσκεταί και σε αρκετές μυθολογίες όπως η αρχαία ελληνική, η βουδιστική, η νορβηγική ακόμα και η μεσοποτάμια καθώς και από παραδοσιακές ιστορίες που έχουν κοινά νήματα από αυτές τις χώρες, διδάσκοντας στα παιδιά αξίες όπως η ευγένεια, η καλοσύνη, η ηθική, ανδρεία κλπ για να γίνουν σωστοί και καλοί άνθρωποι. Απλά τώρα στην παράδοση μας είναι ο χριστιανισμός το μέσο εκπαίδευσης αυτών των αξιών γιατί αυτές τις ιστορίες λένε στα σχολεία. Εγώ που έμαθα πάνω κάτω τα ίδια διαβάζοντας ελληνική μυθολογία και παρακολουθώντας τους Rangers μου φάνηκε περίεργο που οι συνομίλικοι μου δεν είχαν σκεφτεί ότι μάλλον πρέπει να μάθουμε για αυτές τις βασικές αξίες.

Green Rider έγραψε:
Red Forever έγραψε:
Um...what? Οι θρησκείες, όλες, είναι μια πλύση εγκεφάλου ανεξάρτητα το τι διδάσκουν και που το διδάσκουν. Τώρα αν οι άνθρωποι διαλέγουν να το πιστέψουν ή όχι μαγκιά τους και επιλογή τους. Για αυτό βλέπεις δεκάδες χιλιάδες μεσανατολίτες να πεθαινούν αλλά μόνο κάτι εκατοντάδες εξτρημιστές μουσουλμάνους να συλλαμβανονται, σκοτώνονται σε επιθέσεις.

Αμ δε που είναι επιλογή τους. Μην κοιτάς που έχουμε χριστιανισμό και λέει ο καθένας ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι. Σιγά μην μπορούσες να πεις αυτά που λες π.χ. στην Τουρκία. Και όχι δεν είναι μόνο λόγω δημοκρατίας. Ο Χριστιανισμός σου δίνει την ελευθερία να διαλέξεις αν θα πιστέψεις, δεν σε υποχρεώνεις όπως οι άλλες θρησκίες. Ετσί και από χριστιανός κάποιος ασπαστεί άλλη θρησκεία δεν θα του κάνει κανείς κάτι. Το ανάποδο όμως? Τον σκότωσαν χωρίς σκέψη!

Να πάμε και σε ένα κράτος που δεν το κρατάει ο στρατός όμηρο για να είμαστε λίγο πιο δίκαιοι γιατί η "δημοκρατία" των τούρκων κοντέυει να ξεπεράσει την δημοκρατία των κατεκτημένων χωρών του Χίτλερ...τώρα γιατί αρέσει αυτό στους Τούρκους, δεν γνωρίζω, δεν με νοιάζει κιόλας.

Αν πάς στην Αίγυπτο ας πούμε που τα πράγματα είναι πιο φυσιολογικά όλα αυτά γίνονται άνετα και χωρίς χαμούρα, ίσα ίσα κιόλας που μερικοί Αλεξανδρινοί διαλέγουν να μην ασχοληθούν με τον χριστιανισμό επειδή είναι εδώ και γενιές η οικογένεια τους μουσουλμάνοι. Θυμάμαι είχαν σκοτώσει κάτι Τζιχαντιστές στην Αλεξάνδρια μια φορά για θρησκευτικούς λόγους και έγινε τις κακομοίρας στην πόλη...μιλάμε για τεράστια οργή από τους πολίτες και σε κάποια φάση είχα αρχίσει να φοβάμαι για το τι θα κάνουν στους Τζιχαντηστές αν τους βρίσκανε.

Ακόμα και στο Θιβέτ να πας που είναι οι Hardcore ταοϊστές και βουδιστές κανείς δεν τους απαγορεύει να ασπαστούν κάτι άλλο, αλλά συνήθως δεν το κάνουν γιατί η πιο ανατολικές "θρησκείες" είναι ακόμα σαν την δικιά μας αρχαία μυθολογία, μια σειρά ιστορίων και παραδόσεων σε μορφή μιας πίστης που απλά υπάρχει στις ρίζες του λαού / έθνους.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης