Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το κείμενο του αίσχους

+6
Costascss
johnny_salonica
falconara90
Red Forever
Green Rider
Neo-RedRanger
10 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τρι Μάης 05, 2015 7:37 pm
Πλύση εγκεφάλου είναι, όπως πάντα με τις θρησκείες.
MCygo13
MCygo13
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2027
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Athena

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τρι Μάης 05, 2015 9:25 pm
Διάβασα το άρθρο,το θεωρώ κάπως λίγο έως αρκετά υπερβολικό...

Ναι μεν δε βλέπω πολλά anime,ουσιαστικά βλέπω τακτικά το one piece μόνο,και αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο ο Oda και ο κάθε Oda να θέλει να περάσει τα μηνύματά του,σαν άνθρωπος κι αυτός,άλλωστε αυτό γίνεται σε πάσης φύσεως ταινίες ή σειρές,αν όχι όλες,τις περισσότερες,αλλά σίγουρα όχι σε τέτοιο εξοργιστικό βαθμό
Μπορώ να πω ότι στο συγκεκριμένο σκέλος συμφωνώ εν μέρει,αλλά διαφωνώ σε βαθμό όσο δεν πάει ότι μπορεί κάποιος νέος να ταυτιστεί πχ με τον Goku,τον Vegeta ή τον Luffy!Και με την ίδια λογική γιατί δεν αναφέρει τα αντίστοιχα αμερικάνικα(marvel,dc) τα οποία αναφέρουν παρόμοια πράγματα?Αυτό που θέλω να πω κιόλας είναι πως αν κάποιος νεαρός πάει να μιμηθεί τον Spiderman να πηδήξει απ το ένα μπαλκόνι στο άλλο,ή πάει να φάει ένα δηλητηριώδες φρούτο πιστεύοντας ότι είναι devil fruit,ε αυτό το είδος ανθρώπου λέγεται ηλίθιος διότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει κάποιες στοιχειώδεις αρχές όπως η φαντασία και η πραγματικότητα!

Πραγματικά κρίμα και για τον ίδιο,διότι τα anime αν έστω δεν θέλει να βλέπει τα μηνύματά τους,είναι ένας όμορφος τρόπος να γεμίζεις την ώρα σου αλλά και να εμπλουτίζεις τη φαντασία σου,αφού θεωρεί πως όλα τα μηνύματά τους και οι προβληματισμοί τους είναι 'διαβολικοί'.

Να σας πω την αλήθεια,έχω αρχίσει να απομακρύνομαι αρκετά από τη θρησκεία και πλέον δεν ασχολούμαι
Και ίσως να ισχύει το γεγονός ότι παγκόσμιες κυβερνήσεις κοιτούν την προώθηση της βίας,του διαβόλου με ότι συνεπάγεται,αλλά μήπως πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα?Ακούγεται καλή συνομωσία,αλλά γιατί να προωθούν τέτοια πράγματα μόνο οι μεγάλες χώρες(ΗΠΑ,Ιαπωνία κλπ) και να μην ξεκινούν κάτι τέτοιο από μικρότερες για να κατακτήσουν τον κόσμο?
Θα πρότεινα στον φίλο να σταματήσει να βλέπει τις ειδήσεις του Mega και του Σκάι,να κάτσει να διαβάσει κάνα βιβλίο να ξεστραβωθεί και να αφήσει την πολύ θρησκεία γιατί του κάνει κακό....
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 1:19 am
Red Forever έγραψε:Πλύση εγκεφάλου είναι, όπως πάντα με τις θρησκείες.
Κοίτα, και εγώ είμαι άθεος αλλά γεννήθηκα σε χριστιανική οικογένεια και έχω δει και τα δύο άκρα του νομίσματος. Ο χριστιανισμός έχει αρκετά καλά στοιχεία στην Ελλάδα και έχω γνωρίσει πόλους καλούς και ανοιχτόμυαλους παπάδες ή μοναχους. Βέβαια, δυστυχώς αυτοί είναι σε απομακρυσμένα κουτσοχώρια και μοναστήρια που είναι χωμένα σε κορυφοπλαγιές.

Γενικά μην τα γενικεύουμε όλα (πχ όλοι οι αλβανοί είναι κλεφτες, όλου οι παπάδες κάνουν πλύση εγκεφάλου) γιατί έτσι γεννιέται ο ρατσισμός και η δικτατορία.


MCygo13 έγραψε:Πραγματικά κρίμα και για τον ίδιο,διότι τα anime αν έστω δεν θέλει να βλέπει τα μηνύματά τους,είναι ένας όμορφος τρόπος να γεμίζεις την ώρα σου αλλά και να εμπλουτίζεις τη φαντασία σου,αφού θεωρεί πως όλα τα μηνύματά τους και οι προβληματισμοί τους είναι 'διαβολικοί'.
Μην ψάχνεις, είναι καμένο χαρτί. Είναι κρίμα γιατί είναι νέος αλλά είναι σαν να προσπαθείς να σώσεις κάποιον που για 20 χρόνια κάνει ναρκωτικά.
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 3:39 am
Costascss έγραψε:
Red Forever έγραψε:Πλύση εγκεφάλου είναι, όπως πάντα με τις θρησκείες.
Κοίτα, και εγώ είμαι άθεος αλλά γεννήθηκα σε χριστιανική οικογένεια και έχω δει και τα δύο άκρα του νομίσματος. Ο χριστιανισμός έχει αρκετά καλά στοιχεία στην Ελλάδα και έχω γνωρίσει πόλους καλούς και ανοιχτόμυαλους παπάδες ή μοναχους. Βέβαια, δυστυχώς αυτοί είναι σε απομακρυσμένα κουτσοχώρια και μοναστήρια που είναι χωμένα σε κορυφοπλαγιές.

Γενικά μην τα γενικεύουμε όλα (πχ όλοι οι αλβανοί είναι κλεφτες, όλου οι παπάδες κάνουν πλύση εγκεφάλου) γιατί έτσι γεννιέται ο ρατσισμός και η δικτατορία.

Um...what? Οι θρησκείες, όλες, είναι μια πλύση εγκεφάλου ανεξάρτητα το τι διδάσκουν και που το διδάσκουν. Τώρα αν οι άνθρωποι διαλέγουν να το πιστέψουν ή όχι μαγκιά τους και επιλογή τους. Για αυτό βλέπεις δεκάδες χιλιάδες μεσανατολίτες να πεθαινούν αλλά μόνο κάτι εκατοντάδες εξτρημιστές μουσουλμάνους να συλλαμβανονται, σκοτώνονται σε επιθέσεις.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 8:32 am
^Κοίτα, όπως επέλεξες εσύ να είσαι άθεος, έτσι επέλεξα και εγώ να είμαι Χριστιανός, κανείς δε μου το επέβαλε, ξέρω οτι η πίστη είναι κάτι που δεν μπορώ να αποδείξω επιστημονικά σαφώς, αλλά κάτι μέσα μου πιστεύει πως είναι το σωστό. Αυτό λοιπόν που θέλω να σου πω, είναι οτι οι θρησκείες δε κάνουν πλύση εγκεφάλου, αυτοί που το κάνουν είναι συνήθως κάποια άτομα με "μεγάλη" θέση στην κοινωνία που έχουν συμφέροντα και βάζουν την θρησκεία στο παιχνίδι, λένε πχ. "Θα κάνουμε επίθεση στους τάδε γιατί έχουν άλλη θρησκεία και πρέπει να τους δείξουμε τον σωστό τον δρόμο", αυτό συνήθως πετυχαίνει σε χώρες που δεν υπάρχει η στοιχειώδης μόρφωση και παίρνει δεκαετίες για να συμβεί, όχι απο την μία μέρα στην άλλη. Εγώ σαν Χριστιανός, δε θα σκότωνα έτσι, δε θα σκότωνα για κανένα λόγο τώρα που το σκέφτομαι, όχι μόνο επειδή είμαι Χριστιανός,το οποίο παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά επειδή ξέρω οτι δεν είναι σωστό. Πιστεύω οτι είμαι αρκετά ανοιχτόμυαλος, δεν με πειράζει αν κάποιος είναι gay, κάνει το ένα κάνει το άλλο, εφόσον είναι χαρούμενος με αυτό, δε μου πέφτει λόγος, δεν θα σταματήσω να τους μιλάω, να έχω φιλικές σχέσης μαζί τους κλπ κλπ και πιστεύω πως αυτο είναι το νόημα του "αγαπάτε αλλήλους" στον Χριστιανισμό. Εν τέλη βλέπω και ανιμε, παίζω και video games, είμαι και χριστιανός, που το κακό; ενοχλώ κανέναν; Δεν θα έρθω με κανένα όπλο πάνω απο το κεφάλι κανενός επειδή είμαι χριστιανός, ούτε θα τον προσβάλω, αλλά δε θα σταματήσω να πιστεύω επειδή το one piece, μιας που ειπώθηκε και παραπάνω, έχει ένα δυο μηνύματα, προτιμώ να πάρω τα καλά στοιχεία του, που είναι άφθονο σε αυτά, για την φιλία, τα όνειρα, την προσπάθεια για να πετύχεις τους σκοπούς κλπ κλπ κλπ.
Όλα αυτά στα λέω με φιλικό τόνο, σε καμία περίπτωση δε θέλω να σου αλλάξω τα πιστεύω, ούτε να αρχίσω θρησκευτικές συζητήσεις σε ένα φορουμ που η θεματολογία του είναι τελείως άσχετη.
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 1:07 pm
Είσαι σίγουρος; Επειδή αυτοί είναι τέλειοι στο να σε φλομώνουν στο ψέμα. Δεν ξέρω αν το θυμάσαι, αλλά η παλαιά διαθήκη είχε κάτι πολύ καθαρούς κανόνες ζωής αν ήσουν χριστιανός αλλιώς π**λ*. Αργότερα, στην καινή και τωρινή διαθήκη υπάρχουν παρόμοια περάσματα και κανόνες απλά στα φέρνουν με πιο μαλακό τρόπο γιατί δεν ζούμε σαν κανίβαλοι της ερήμου. Τα ίδια χάλια είναι.

Όπως είπα, τι επιλέγεις εσύ, μαγκιά σου αλλά δεν αφέρει από το περιεχόμενο και τις ιδιοτητές του. Επειδή εσύ δεν χρησιμοποιείς μια πυρηνική βόμβα δεν σημαίνει ότι δεν είναι οπλισμένη ή ότι δεν περιέχει αρκετή δύναμη να σκοτώσει εκατομύρια.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 1:36 pm
^Φυσικά υπήρχαν υπερβολές και θα υπάρχουν όσο αναφορά τις θρησκείες, δε νομίζω οτι κανείς Χριστιανός θα πάει να ζήσει στην έρημο μόνο με ακρίδες κλπ. Εγω σου ξαναλέω, πιστεύω οτι ο Χριστιανισμός έχει ως βασική αρχή να μας διδάξει να αποδεχόμαστε ο ένας τον άλλο όπως είναι και να συχωρούμε. Ναι οκ αν το θέτεις με τους κανόνες κατα γράμμα, ούτε εγώ παω καθε Κυριακή στην εκκλησία, που και πού ζηλεύω τους γύρω μου κλπ κλπ, είναι η ανθρώπινη φύση έτσι, τουλάχιστον στις εποχές και στην χώρα που ζούμε και να θέλω δεν μπορώ αλλιώς.

Τώρα μιας που ανέφερες την πυρηνική βόμβα, για να λέμε και την αλήθεια, δεν την πυροδοτεί ούτε ο Χριστιανός του καναπέ, ούτε ο αντίστοιχος άθεος που κάθονται και διαφωνούν απο το pc τους, το κάνουν αυτοί με τα συμφέροντα, πχ όταν η Αμερική έριξε την βόμβα στην Χιροσίμα δε νομίζω οτι σκεφτόταν και πολύ τον Χριστιανισμό, κάθε άλλο, ένας ανώτερος διέταξε κάποιους χαζούς αμόρφωτους να παν να σκοτώσουν τόσους αθώους, δηλαδή αν ήταν άθεοι, δε θα πήγαιναν ή ξέρουμε οτι ήταν Χριστιανοί; 
Το οτι εγώ είμαι Χριστιανός αλλα δε ζω όπως ζούσαν 2015+ χρόνια πριν δε σημαίνει οτι θα πάω για κυνήγι μαγισσών και το οτι εσυ δεν πιστεύεις δε σημαίνει οτι θα αρχίσεις να πετάς βόμβες απο εδω και απο εκεί, έχουμε και οι δυο την ικανότητα και την στοιχειώδη μόρφωση να σκεφτούμε τι είναι σωστό και τι λάθος.  
Είναι τόσο δύσκολο δυο άνθρωποι να είναι σε διαφορετικές ομάδες και να ζουν ειρηνικά; Στο κάτω κάτω δε ξέρουμε 100% ποιος κάνει λάθος και ποιος όχι, δε γίνετε να παραμερίσουμε τις διαφορές; Αν το καλο σκεφτείς δεν έχουμε κάτι να μαλώσουμε, αν θες μπορούμε να κάτσουμε και να αναλύσουμε πονηρά μηνύματα,προπαγάνδες,θεωρίες συνομωσιών κλπ μέχρι το βράδυ, το συμπέρασμα θα είναι οτι και οι δυο πλευρές θα έχουν βγει "χαμένες" και "κερδισμένες'' ταυτόχρονα.
MelesPower
MelesPower
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 315
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2014
Τόπος : KΥΠΡΟΣ

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 2:01 pm
εγώ θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν πράγματα που δεν πρέπει να δουν τα παιδιά άλλα μέσα οπός ανάφερε και ο green rider υπάρχουν μέσα θυσίες και πολλά καλά πράγματα. Eγο πιστεύω δεν πρέπει να είναι παιδικά κόπια cartoon
(με το παιδικά ενοο άπω 1-11)
Mahad7
Mahad7
Συντονιστής
Συντονιστής
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Got_zpsb88bd570
Αριθμός μηνυμάτων : 805
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2014
Ηλικία : 24
Τόπος : Κυπρος

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 3:07 pm
Ο Χριστιανισμός δινει την επιλογή δεν υποχρεώνει κανενα να γινει Χριστιανός οπως αλλες θρησκείες(σύγχρονο παράδειγμα οι Τζιχαντιστες).
Ομως αν έβλεπε καποιος το φόρουμ θα έλεγε δεν ειναι παράξενο που απο τα 25 μέλη που ειναι ενεργα υπάρχουν 2 άθεοι και θα υο συνέδεε με τα anime.
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 4:32 pm
redlegend έγραψε:^Φυσικά υπήρχαν υπερβολές και θα υπάρχουν όσο αναφορά τις θρησκείες, δε νομίζω οτι κανείς Χριστιανός θα πάει να ζήσει στην έρημο μόνο με ακρίδες κλπ. Εγω σου ξαναλέω, πιστεύω οτι ο Χριστιανισμός έχει ως βασική αρχή να μας διδάξει να αποδεχόμαστε ο ένας τον άλλο όπως είναι και να συχωρούμε. Ναι οκ αν το θέτεις με τους κανόνες κατα γράμμα, ούτε εγώ παω καθε Κυριακή στην εκκλησία, που και πού ζηλεύω τους γύρω μου κλπ κλπ, είναι η ανθρώπινη φύση έτσι, τουλάχιστον στις εποχές και στην χώρα που ζούμε και να θέλω δεν μπορώ αλλιώς.

Τώρα μιας που ανέφερες την πυρηνική βόμβα, για να λέμε και την αλήθεια, δεν την πυροδοτεί ούτε ο Χριστιανός του καναπέ, ούτε ο αντίστοιχος άθεος που κάθονται και διαφωνούν απο το pc τους, το κάνουν αυτοί με τα συμφέροντα, πχ όταν η Αμερική έριξε την βόμβα στην Χιροσίμα δε νομίζω οτι σκεφτόταν και πολύ τον Χριστιανισμό, κάθε άλλο, ένας ανώτερος διέταξε κάποιους χαζούς αμόρφωτους να παν να σκοτώσουν τόσους αθώους, δηλαδή αν ήταν άθεοι, δε θα πήγαιναν ή ξέρουμε οτι ήταν Χριστιανοί; 
Το οτι εγώ είμαι Χριστιανός αλλα δε ζω όπως ζούσαν 2015+ χρόνια πριν δε σημαίνει οτι θα πάω για κυνήγι μαγισσών και το οτι εσυ δεν πιστεύεις δε σημαίνει οτι θα αρχίσεις να πετάς βόμβες απο εδω και απο εκεί, έχουμε και οι δυο την ικανότητα και την στοιχειώδη μόρφωση να σκεφτούμε τι είναι σωστό και τι λάθος.  
Είναι τόσο δύσκολο δυο άνθρωποι να είναι σε διαφορετικές ομάδες και να ζουν ειρηνικά; Στο κάτω κάτω δε ξέρουμε 100% ποιος κάνει λάθος και ποιος όχι, δε γίνετε να παραμερίσουμε τις διαφορές; Αν το καλο σκεφτείς δεν έχουμε κάτι να μαλώσουμε, αν θες μπορούμε να κάτσουμε και να αναλύσουμε πονηρά μηνύματα,προπαγάνδες,θεωρίες συνομωσιών κλπ μέχρι το βράδυ, το συμπέρασμα θα είναι οτι και οι δυο πλευρές θα έχουν βγει "χαμένες" και "κερδισμένες'' ταυτόχρονα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]=/= [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Να το κάνω λιανα : Η θρησκεία, είναι η εμπορευματοποίηση και χρήση της πίστης και η διαστρεύλωση, έλεγχος καθώς και αναζήτηση της αλήθειας με βάση την συγκεκριμένη πίστη, οριοθέτηση κανόνων καθώς και έλεγχο αρκετών ιδεών και κουλτουρών που έχουν οι άνθρωποι που μοιράζονται μια κοινή πίστη.

Αυτό που προσπαθείτε τόσην ώρα να μου υπερασπιστείτε στα σχόλια είναι η πίστη σας που την έχετε περάσει για την θρησκεία γιατί νομίζετε ότι είναι το ένα και το αυτό. Δεν πάει έτσι.

Αν η πίστη και η θρησκεία ήταν αντικείμενα, η πίστη θα ήταν μέταλο και η θρησκεία θα ήταν μια πυρηνική βόμβα. Η βόμβα αποτελείται από μέταλο, αλλά έχει και άλλα στοιχεία μέσα της για να πετύχει ένα πολύ συγκεκριμένο και συνήθως πολύ θανατηφόρο αποτέλεσμα.

Και κάτι άλλο, ο μέσος έλληνας, είτε της πόλης είτε του χωριού, θρήσκος δεν είναι. Με την καμία πια. Μπορεί να πιστεύει, αλλά θρήσκος δεν είναι. Κάντε ένα ταξιδάκι σε Ιταλία, Σικελία ή και Ισπανία να δείτε τι εστί θρήσκοι. Άλλο παράδειγα όπως ανέφερα προηγουμένως, τόσοι μουσουλμάνοι υπάρχουν, πόσους πιστούς βλέπεις να κάνουν τα ίδια που κάνουν οι θρήσκοι μουσουλμάνοι, πόσο μάλλον αυτά που κάνουν ότι και οι εξτρημιστές; Τρία πολύ διαφορετικά πράγματα και τα δύο τελευταία είναι απλά διαφορετικές βαθμίδες στα μάτια αυτών που γράφουν τις θρησκείες.
Mahad7
Mahad7
Συντονιστής
Συντονιστής
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Got_zpsb88bd570
Αριθμός μηνυμάτων : 805
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2014
Ηλικία : 24
Τόπος : Κυπρος

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 5:13 pm
Να ρωτησω ακομα κατι, ποια ειναι η γνώμη σου για τους κάποιους μοναχούς-Σύγχρονους Αγίους που έγιναν δοχεία της Θείας Χαριτος, κατα Χάρης Θεοι; Οταν προφητεύουν ενα γεγονός, Τι νομιζεις οταν σου λενε για ενα θαύμα.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 5:20 pm
@Red Forever Νομίζω οτι κατάλαβα πως το εννοείς τώρα. Σορρυ αλλιώς το είχα καταλάβει. 
Στο σημείο του πόσο θρήσκος είναι ο Έλληνας συμφωνώ απόλυτα και στο λέω και παραπάνω 
"ούτε εγώ παω καθε Κυριακή στην εκκλησία, που και πού ζηλεύω τους γύρω μου κλπ κλπ, είναι η ανθρώπινη φύση έτσι, τουλάχιστον στις εποχές και στην χώρα που ζούμε και να θέλω δεν μπορώ αλλιώς".
Στην Ελλάδα δε κάνουμε σχεδόν τίποτα απο αυτά, αυτό δε λες; και οτι επειδή όσοι πιστεύουμε στο θεό νομίζουμε οτι συμβαδίζουμε με τους κανόνες της θρησκείας μας ενω στην ουσία δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα έχεις δίκιο και εδώ. 
Και το τελικό σου συμπέρασμα, αν το κατάλαβα, είναι οτι εκμεταλλεύονται αυτό το "μπέρδεμα" για να μας στρέψουν εκεί που θέλουν. Χχμμ, δεν ξέρω, είμαι κάπως μπερδεμένος τώρα  scratch η αλήθεια είναι οτι αρκετοί παπάδες πατάν πάνω στην πίστη του κόσμου για να πλουτίσουν και πολύ συχνά η θρησκεία χρησιμοποιείτε στα πολιτικά κλπ. Αλλα δε νομίζω να έχει να κάνει με τα anime η θρησκεία. Εγώ αυτό που ήθελα να σε κάνω να καταλάβεις, είναι οτι επειδή πιστεύω στον Θεό, Χριστό κλπ δεν είμαι απαραίτητα κλειστός στα πάντα, συνεχίζω να πιστεύω, αλλά προβληματίζομαι  με αυτά που ακούω και προσπαθώ να τα συνδέσω μεταξύ τους και να κάνω την πίστη μου όσο ποιο "αγνή" μπορώ και οτι έτσι είναι και πολλοί άλλοι, πιστεύουμε, αλλά δεν είμαστε κορόιδα, προσπαθούμε να καταλάβουμε τη είναι αλήθεια και τη όχι απο αυτά που μας λένε, γιατί πραγματικά έχουμε γεμίσει με ψέματα παντού. 


@Mahad7 Αυτοί οι άνθρωποι για εμένα είναι πραγματικά παραδειγματα για τον Χριστιανισμό και αξίζουν τεράστιο σεβασμό που σε μια τέτοια εποχή επέλεξαν μια τέτοια ζωή. 
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 5:37 pm
Mahad7 έγραψε:Ο Χριστιανισμός δινει την επιλογή δεν υποχρεώνει κανενα να γινει Χριστιανός οπως αλλες θρησκείες(σύγχρονο παράδειγμα οι Τζιχαντιστες).
Ομως αν έβλεπε καποιος το φόρουμ θα έλεγε δεν ειναι παράξενο που απο τα 25 μέλη που ειναι ενεργα υπάρχουν 2 άθεοι και θα υο συνέδεε με τα anime.
Laughing Εγώ έγινα στα 18 μου όταν μπήκα στην σχολή. Το διάβασμα πολλών επιστημονικών βιβλίων με έκανε να διαλέξω να είμαι άθεος. Αν και είχα προδιάθεση από πριν (στα 14-15) όταν άκουγα πράγματα που δεν μου κόλλαγαν στον Χριστιανισμό, καθόλου με αυτά που έλεγε ο Χριστός, αντίθετα ήταν (αν όχι θεός) ιδιοφυΐα, αλλά με αυτά που γράφτηκαν μετά τον θάνατο του.
Γενικά το 99% των σύχρονων άθεων ξεκίνησαν κάπως έτσι.

Και όταν λέω ότι είμαι άθεος εννοώ ότι δεν ανήκω σε οργανωμένη θρησκεία.
Δηλαδή (για να μην τρομάζετε) πιστεύω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο, όπως είναι η ενέργεια που ταξιδεύει και αλλάζει  μορφές σε όλο το σύμπαν, η τύχη/σύμπτωση (όπως θέλεις πες το) και η συλλογική λογική που δημιούργησαν τα πάντα και καθορίζουν τις ζωές μας ακόμα με την βοήθεια του χρόνου (κάτι σαν τον θεό).
Το ότι όμως όλα αυτά έχουν μια προσωπικότητα (ή τρεις σύμφωνα με τους ορθόδοξους) και έχουν αγαπημένους και όχι τόσο αγαπημένους οργανισμούς και ράτσες καθώς επίσης ότι όλο το σύμπαν γυρίζει γύρο από τους ανθρώπους δεν μπορώ να το πιστέψω.


Όσο για τους ανθρώπους που κάνουν θαύματα ή προφητεύουν το μέλλον έχω να πω ότι καλά κάνουν οι θρησκείες που τους τιμούν έτσι όπως κάνουν (αν και λένε δεν το έκανε αυτός αλλά ο θεός μπήκε μέσα του) γιατί πρέπει να τους έχουμε ως παραδείγματα.
Και λέω "θρησκείες" γιατί όσα έχουν κάνει οι ορθόδοξοι άγιοι έχουν καταγραφει αμέτρητα περιστατικά σε όλον τον κόσμο από αλλόθρησκους που έχουν κάνει τα ίδια. Ίσως η θρησκεία να είναι ένα κίνητρο να γίνουμε αυτό που είμαστε ικανοί να γίνουμε αλλά θέλει προσοχή.
MCygo13
MCygo13
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2027
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Athena

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Τετ Μάης 06, 2015 7:11 pm
Να σας πω την αλήθεια κι έγω έχω μερικές αντιρρήσεις οι οποίες είναι έντονες κατά της θρησκείας(γι αυτό κι εγώ τείνω να γίνω άθεος,παρά το νεαρό της ηλικίας μου έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και επιστημονικά και δογματικά που σε κάνουν να σκέφτεσαι πως δεν στέκει τίποτα απ αυτά) με τρανό παράδειγμα των ιερό πόλεμο των Τζιχαντιστών(σ'όσους πάνε τους τάζουν ότι αφού πεθάνουν θα πάνε σε κάτι σαν παράδεισο) και την βάπτιση των παιδιών σε Χριστιανούς από μικρή ηλικία (αφού ουσιαστικά δεν έχουν την παραμικρή γνώση για να επιλέξουν,κι έτσι ίσως μερικοί τους φυλακίζουν στη θρησκεία.

Θα λεγα σίγουρα ότι κάτι που με βρίσκει αντίθετο τελείως και τείνω να το ακυρώνω είναι ο Σατανισμός με το διάολο ή ότι άλλο θέλουν να πιστεύουν,καθώς απ ότι έχω καταλάβει υπάρχει σον και ντε για να υπάρχει κάτι αντίθετο στον Χριστιανισμό και ακυρώνει μονάχα την συγκεκριμένη θρησκεία,αλλά για να μην ξεφεύγουμε κι απ το θέμα,τον τυπά που έγραψε το άρθρο δεν θα τον έλεγα και φανατικά Χριστιανό,γιατί κακά τα ψέματα κάτι τέτοια λένε κι οι γιαγιάδες στα χωριά,αλλά το εγγόνι θα το αφήσουν να δει anime ή γενικά παιδικά με βία,επομένως σίγουρα πάει κατευθείαν το μυαλό μου σε κάτι σαν αίρεση...και κακά τα ψέματα,εντάξει όλες οι θρησκείες τάσσονται υπέρ και κατά η μία της άλλης,αλλά έχει παραγίνει τα τελευταία χρόνια με τις αιρέσεις,δεν είναι υπέρ καμίας θρησκείας παρά μόνο διαστρεβλώνουν τα λεγόμενά της...

Είχα πετύχει έναν αιρετικό που ψάρευε άτομα στο μοναστηράκι,και προσπάθησε να με προσεγγίσει(γιατί πάντα σε νέους πάνε) και ο τυπάς με κανε να θυμώσω στα πρώτα 30 δευτερόλεπτα...όχι τίποτε άλλο αλλά αν το παρατηρήσετε,όσα άτομα πέφτουν σε τέτοιου είδους παγίδες ή δεν είναι καλά στα λογικά τους,ή δεν έχουν ένα κατάλληλο οικογενειακό περιβάλλον,γενικά προβληματικές μονάδες θα λεγα...
falconara90
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 1_zpsbe8574b7
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 3_zps4d69e2b4
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Bleach_Group
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Arrow_zpsdc214876
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Untitled-1_zps651efb21
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Wd_zps213b4510
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Flostgalaxy_zps7a6d690b
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Naruto2_zpsdde1594d
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Yu-Gi-OhGX_zps666b4095
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 BatmantheBraveandtheBolt_zps0ce04b94
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Got_zpsb88bd570
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 TransformersPrime_zpse4fcca92
Αριθμός μηνυμάτων : 2456
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : VG Universe

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Πεμ Μάης 07, 2015 1:06 pm
Το όλο πράγμα της Θρησκείας και της πίστης, είναι πολύ μεγάλο και δε μπορεί να λυθεί μέσα στα όρια ενός φόρουμ, ειδικά όταν δεν είναι αυτή η θεματολογία του. Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, δεν είναι καν αυτό το θέμα του τόπικ. Θα μπορούσα και ΄γω να γράψω σεντόνια ολόκληρα για το ζήτημα, αλλά δε θα το κάνω. Δε το θεωρώ σωστό. Το μόνο που θα πω είναι ότι ο Χριστός (η αρχή και το τέλος της θρησκείας μας), όχι όσοι ακολούθησαν μετά από αυτόν, είπε "Αγαπάτε Αλλήλους", χωρίς εξαιρέσεις και "Όσοι πιστοί προσέλθετε", όχι όσοι με πιστεύετε σας αγαπώ και όλοι οι άλλοι είστε μου*ια και να καείτε στη Κόλαση (και ο νοών νοήτω). Αυτό καλό είναι να το δουν μερικοί παπάδες. Τέλος, δεν έχει σημασία η πίστη σου, αλλά τι ψυχή θα παραδώσεις στο τέλος. Αν δεν "αμαρτάνεις" (δε μου αρέσει η λέξη, αλλά...), δε πα να είσαι Άθεος, στο Παράδεισο θα πας. Αν είσαι τόσο κακός που σε βλέπει ο κόσμος και αλλάζει πεζοδρόμιο, και κάθε Κυριακή να πηγαίνεις στην εκκλήσία και να προσεύχεσαι, η περίπτωση σου είναι μονόδρομος. Προς τα κάτω θα πας. Αυτά τα λίγα από μένα. Για το παλικάρι του κειμένου, έχω τοποθετηθεί παλιότερα, δεν έχει νόημα να το ξανακάνω.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Το κείμενο του αίσχους - Σελίδα 2 Empty Απ: Το κείμενο του αίσχους

Πεμ Μάης 07, 2015 2:33 pm
MCygo13 έγραψε:Να σας πω την αλήθεια κι έγω έχω μερικές αντιρρήσεις οι οποίες είναι έντονες κατά της θρησκείας(γι αυτό κι εγώ τείνω να γίνω άθεος,παρά το νεαρό της ηλικίας μου έχω διαβάσει αρκετά πράγματα και επιστημονικά και δογματικά που σε κάνουν να σκέφτεσαι πως δεν στέκει τίποτα απ αυτά) με τρανό παράδειγμα των ιερό πόλεμο των Τζιχαντιστών(σ'όσους πάνε τους τάζουν ότι αφού πεθάνουν θα πάνε σε κάτι σαν παράδεισο) και την βάπτιση των παιδιών σε Χριστιανούς από μικρή ηλικία (αφού ουσιαστικά δεν έχουν την παραμικρή γνώση για να επιλέξουν,κι έτσι ίσως μερικοί τους φυλακίζουν στη θρησκεία.
Ένα τελευταίο off topic. Αυτό το ακούω από μικρό παιδί (σαν τρολλαρισμα) και πρέπει να πω ότι αν και άθεος μου φαίνεται το πιο άκυρο επιχείρημα. Το να σε βαφτίσουν οι γονείς σου χριστιανό δεν σε φυλακίζει, η δειλία να πεις στους γονείς σου "είμαι άθεος και απαιτώ respect" είναι που σε φυλακίζει. Ούτε τατού ούτε πυροσφραγιδα σου κάνουν που να μην φεύγει, απλά σε ραντίζουν με νερό με άρωμα.
Είναι σαν να παραπονιέται ένας με το όνομα Ιεροκλής ή Αγαμέμνων που του έδωσαν όνομα όταν ήταν αγέννητος πολλές φορές. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν οι γονείς να σε φωνάζουν όπως φώναζε ο Ταμτάκος τα παιδιά του:
"πστ, εσύ το μαλ@+%$μένο. Όχι εσύ ρε το μεσαίο μαλ@+%$μένο"??

Ίσα-ίσα κι'όλας που είναι πιο δύσκολο ν'αλλάξεις όνομα απ'ότι θρησηκεία.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης