Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!
Το καλύτερο φόρουμ για Super Hero Fans στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Μοιραστείτε
Πήγαινε κάτω
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4867
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Την / Το Σαβ Νοε 26, 2011 12:48 pm
Η εφεδρεία Δημήτρη είναι η απόλυση από το Δημόσιο. Δεν είχες ακούσει στις ειδήσεις που έλεγαν όλη την ώρα γι' αυτό; Ο πιο εύκολος τρόπος για να το πετύχουν και να είναι και δικαιολογημένοι, είναι να βγάλουν πληροφορική, οικονομία, σχέδιο, ψυχολογία, γαλλικά, γερμανικά, μουσική κ.λ.π. από το Λύκειο, οπότε αυτομάτως οι καθηγητές αυτοί δεν έχουν ώρες. Μετά, αναγκαστικά θα πρέπει να πάνε ή σε άλλο νομό ή σε άλλη περιφέρεια να δουλέψουν και αυτό που θα τους πουν σε λίγο είναι «Ή πας εκεί ή σε απολύουμε». Ακόμα είμαστε αρχή... Τώρα Αντώνη... άσ' τα να πάνε με το δημοτικό. Εντάξει, εμάς όλα αυτά παλεύονται στο λύκειο με τη βοήθεια των καθηγητών, τα μικρά παιδάκια όμως τι θα κάνουν; Εμείς είχαμε πέντε ώρες και βαριόμασταν και η δασκάλα μας έκανε ό,τι ήταν δυνατόν για να μας τραβήξει το ενδιαφέρον μέσω του μαθήματος. Τώρα τους βάλαν πληροφορική και αγγλικά και αύξησαν τις υπόλοιπες ώρες των μαθημάτων (για να βγει το 7ωρο). Ε πώς θα μάθει αγγλικά το παιδί όταν δεν ξέρει τη μητρική του; Και στους υπολογιστές τι θα κάνει πια; Και έτσι όπως το πήγαν, τα πεμπτάκια και τα εκτάκια θα κάνουν αλγόριθμους (γιατί ακόμα η υπουργός δεν έχει ασχοληθεί με αυτά πολύ, έχει το να διαμορφώσει το Νέο Λύκειο και τα πανεπιστήμια...). Τι να πω... ελπίζω να κάνω λάθος, αλλά αμφιβάλλω. Όλα προς τα εκεί πάνε. Έλλειψη παιδείας σε όσους δεν έχουν να πληρώσουν και μητρική γλώσσα τα αγγλικά. Και όλο μου έρχεται στο μυαλό η φράση που είχε πει ένας Εβραιοαμερικανός εχθρός της Ελλάδος «Για να κατακτήσεις τους Έλληνες πρέπει να χτυπήσεις πρώτα τη θρησκεία και μετά την παιδεία» και βλέπετε πώς πάνε και τα δυο χάρη σε αυτούς τους προδότες που είναι στην εξουσία. Σόλωνα, στη θεωρητική, το μόνο που είναι να εύχεσαι να μη σου τύχει, είναι ψωνισμένος φιλόλογος. Αλλά και τέτοιος να σου τύχει, μια χαρά τον στρώνεις αν θες, πίστεψέ με. Είχα στο γυμνάσιο μερικούς και έχω και μια τώρα. Στη θετική πάλι, αν σου τύχει εκεί χάλια καθηγητής, την πάτησες. Πρέπει να καθίσεις να τα διαβάσεις όλα μόνος σου και αν δεν τα καταλάβεις μέσα στην τάξη (όχι πως αυτό δεν ισχύει και στη θεωρητική, απλά εκεί τα πράγματα είναι πιο ήπια) καθώς και τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να δουλέψεις για να λύσεις μια άσκηση... Κι εμένα μου αρέσουν αυτά τα μαθήματα (ή τουλάχιστον μερικά από αυτά), αλλά το θέμα είναι ότι έχω πάρα πολλά κενά (ειδικά στα μαθηματικά) και σε άλλα μαθήματα που μου άρεζαν παρα πολύ στο γυμνάσιο (π.χ. χημεία) έχουν προσθέσει πάρα πολλή ύλη και πλέον κοντεύω να τα σιχαθώ. Στη χημεία που την ανέφερα, τι με νοιάζει εμένα τώρα το πώς θα κινηθούν τα ηλεκτρόνια δύο στοιχείων για να συνάψουν δεσμό ή το πώς κουνιούνται τα ηλεκτρόνια μέσα σε ένα μέταλλο όταν και όταν δεν περνάει από μέσα του ηλεκτρικό ρεύμα; Ή να κάθομαι στη φυσική να ασχολούμαι με ένα κινητό σώμα και να σχεδιάζω την κίνησή του σε διαγράμματα και από κει να βρίσκω με εμβαδά και εφαπτομένες την επιτάχυνση και τη μετατόπιση. Συν ότι θα έχω να θυμάμαι απ' έξω όλους τους τύπους και τους ορισμούς που κάναμε από το γυμνάσιο για να πάω να δώσω πανελλήνιες (οι εξετάσεις είναι όπως παλιά πλέον, δεν υπάρχει ύλη, από αυτή τη σελίδα ως αυτή, αλλά ό,τι έχει διδαχθεί και άλλα επιπλέον. Στα αρχαία π.χ. θα λένε «Πλούταρχος» ή «Ηρόδοτος» και εσύ θα πρέπει να έχεις διαβάσει, μελετήσει, μεταφράσει, συντάξει όλα τα έργα του εκάστοτε συγγραφέα)...
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Την / Το Σαβ Νοε 26, 2011 1:23 pm
Ωχ...σας ξαναγυρνάνε στις δέσμες απ’ότι κατάλαβα...άστα να πάνε...μυαλό που το’χουν...καλή δύναμη Αντώνη,γιατί θα σου χρειαστεί.

Tokusatsu:
"Even if there is no God or Buddha...there is Kamen Rider."
"Heroes come like the wind, fight like a storm, and will always rise again like the sun."

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4867
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Την / Το Σαβ Νοε 26, 2011 2:21 pm
Ευχαριστώ...
LunaWoD
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 205
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2012
Τόπος : Thessaloniki
http://juratrippergreek.forumotion.com

Την / Το Δευ Ιαν 23, 2012 11:41 pm
Τα μάθαμε τα Εγγλέζικα (Proficiency) και τώρα με έπιασε μια όρεξη και για 2η γλώσσα, τα Ισπανικά. Καταλαβαίνω μερικά αλλά θέλω να πάω για πτυχίο. Όταν με το καλό τελειώσουμε και με αυτή τη γλώσσα θέλω κι εγώ να πάω για Γιαπωνέζικα ^^
plousmike
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 6321
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Την / Το Τρι Ιαν 24, 2012 8:06 pm
Αγγλικά με πτυχίο, Γαλλικά με πτυχίο, Κρητικά (μητρική γλώσσα), Ποντιακά (φίλοι) και προσπαθώ να μάθω Ισπανικά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Zeo45
Super Ranger
Super Ranger
Dragon Ball Super
Αριθμός μηνυμάτων : 636
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
https://www.youtube.com/c/Zeo45

Την / Το Πεμ Μάης 17, 2012 1:21 pm
ego pedia ksero aglika liga stamatisa (elementary c) ksero liga ispanika (apo brothers garcia nickelodeon stis 3 to vradi) kai iaponika (apo naruto kai dragon ball) kai leo na arxiso na ma8eno alvanika
Costascss
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή

Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Τόπος : Αθήνα

Την / Το Πεμ Μάης 17, 2012 1:55 pm
Γιατί πολλά παιδιά στην ηλικία σου μαθαίνουν Αλβανικά και Rom;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
chrys
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2650
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2010
Τόπος : Κύπρος

Την / Το Πεμ Μάης 17, 2012 3:02 pm
Ξερω ελληνικα,αγγλικα,γαλλικα και μιλω και κυπριακη διαλεκτο
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Dragonball Super
Power Rangers Ninja Steel
Αριθμός μηνυμάτων : 30045
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Την / Το Πεμ Μάης 17, 2012 3:15 pm
silver-ranger έγραψε:kai leo na arxiso na ma8eno alvanika

Βλέπεις πολύ μπροστά Μίλτο Razz

Neo-RedRanger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2012
Τόπος : Inside my Deck
https://www.youtube.com/user/TheNeoRedRanger

Την / Το Σαβ Αυγ 11, 2012 7:10 pm
Αγγλικά και γερμανικά αλλά όχι τόσο καλά αυτά.
GEOHERO
Συντονιστής
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2575
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012

Την / Το Τρι Σεπ 18, 2012 5:24 pm
50% αγγλικα και 7% ιαπωνικα

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης