Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Tί γλώσσες ξέρετε?

+17
The Red Mystic Ranger
Gravekeeper
chrys97
Mahad7
GEOHERO
Neo-RedRanger
chrys
Zeo45
plousmike
LunaWoD
ninetales
antonito91
Red Forever
Costascss
gantonis
XameR_GT
Green Rider
21 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Tί γλώσσες ξέρετε?

Κυρ Νοε 20, 2011 6:12 pm
Εγώ αγγλικά, λίγο γαλλικά από το σχολείο και κάτι ψιλά από ιταλικά/ισπανικά που έμαθα όταν δούλευα εξ ακοής. Σιγά σιγά αρχίζω να μαθαίνω και ιαπωνικά μέσα από τις σειρές τους
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Κυρ Νοε 20, 2011 6:19 pm
Aγγλικα οχι τελεια.Παλιοτερα πηγαινα και γαλλικα αλλα τα παρατησα.Και οπως εσυ jim εχω καποια γνωριμα ακουσματα απο ιαπωνικα Razz
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Κυρ Νοε 20, 2011 6:45 pm
Αγγλικά σε επίπεδο Β2
Γαλλικά (προς το παρόν το παλεύω για Β1)

Ξέρω και εγώ κάποια πράγματα από την ιταλική γλώσσα, και μέσω των τόκου μαθαίνω την ιαπωνική! Και, από του χρόνου, αν πάω θεωρητική και δεν αλλάξει πάλι το σύστημα, θα αρχίσω να μαθαίνω και λατινικά!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Κυρ Νοε 20, 2011 10:00 pm
κινέζικα δεν έμαθες τίποτα από Gransazer? Razz
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Κυρ Νοε 20, 2011 11:10 pm
Ιάπωνες είναι οι Γκρανσέζα! Από κινέζικα ξέρω μόνο μια λέξη: ζινγάνγκ ή κάπως έτσι, που σημαίνει ανώμαλος, κάθαρμα, θηρίο. Το πρωτάκουσα στην κινέζικη σειρά κινουμένων σχεδίων βασισμένη στους σεντάι που είχα αναφέρει και μετά το άκουσα ξανά σε μια ταινία στον Άλφα σχετικά με τον έρωτα ενός παράνομου ραλίστα και μιας πόρνης. Razz
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Tί γλώσσες ξέρετε? 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Δευ Νοε 21, 2011 12:51 am
Εγώ πολύ καλά αγγλικά και Ελληνικά, για κάποιο λόγο καταλαβαίνω πολλά γαλλικά, από ιταλικά ξέρω τις βρισιές που ξέρετε όλοι και τα τελευταία χρόνια έμαθα να καταλαβαίνω πολύ καλά τα ιαπωνικά λόγο των anime που βλέπω.
Σκοπεύω να μάθω Ιαπωνικά από δάσκαλο και δυστυχώς λόγο της μελλοντικής δουλειάς μου μάλλον θα πρέπει να μάθω και κινεζικα.
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Παρ Νοε 25, 2011 8:12 pm
Πέραν από ελληνικά,δημοτική αν προτιμάτε και αγγλικά επιπέδου Proficiency του Cambridge γνωρίζω λίγα αρχαία ελληνικά και προσπαθώ να μάθω περισσότερα,γαλλικά σε επίπεδο...ε...δεν ξέρω ποιό είναι ακριβώς το τωρινό επίπεδο,αλλά όταν έδωσα τελευταία φορά το ’05,πήρα το τρίτο δίπλωμα.Επίσης ξέρω και κατανοώ αρκετά Ιαπωνικά,αλλά μόνο προφορικά.Τέλος έχω μια γενική ιδέα και κατανόηση των λατινογενών γλωσσών[Λατινκά,αγγλικά,γαλλικά,Ισπανικά,ιταλικά κλπ].

Εύχομαι στο μέλλον να μάθω και τίποτα από τις σκανδιναβικές χώρες και πιθανώς και Σουιδικά ή Δανέζικα...δοκίμασα φλαμανδικά,αλλά είναι σαν να πνίγεσε την ώρα που μιλάς σπαστά λατινικά. lol!
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Παρ Νοε 25, 2011 10:21 pm
Σόλωνα αλήθεια λες; Δε γνωρίζεις πολλά αρχαία; Νόμιζα θα ήσουν ειδικός σε αυτά με τέτοια αγάπη προς τη γλώσσα και τις γλώσσες γενικότερα! Μη μου πεις και πως δεν πήγες θεωρητική, αλλά θετική! Shocked
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Παρ Νοε 25, 2011 10:24 pm
Εγώ ήθελα τεχνολογική αλλά δεν είχαμε εργαστήρια και δεν έγινε τελικά...μεγάλη πίκρα
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Παρ Νοε 25, 2011 10:52 pm
Aντωνη τελικα εσεις ειστε η πρωτη λυκειου που θα μπει σε πανεπιστημια & τει με νεο συστημα;Πως τα βλεπεις τα πραγματα;
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Παρ Νοε 25, 2011 11:34 pm
Ναι, εμείς είμαστε τα πειραματόζωα της κυρίας υπουργού... Evil or Very Mad Κοίταξε, είναι καλό το νέο σύστημα (ή τουλάχιστον το μέρος που γνωρίζουμε, ακόμη δε μας τα έχουν διευκρινίσει όλα για τη φετινή χρονιά και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε) από την άποψη ότι μειώθηκαν οι διδακτικές ώρες και υπάρχουν οι ερευνητικές εργασίες (που θα χρειαστεί να περάσουν τουλάχιστον οκτώ χρόνια για να εμφανιστούν τα πρώτα θετικά αποτελέσματα, όπως έγινε στο εξωτερικό), αλλά έχουν βγάλει εντελώς τα επιλεγόμενα (τώρα μόνο επιλέγεις ποιο πρότζεκτ θες), έκαναν υποχρεωτικά τα αγγλικά (δεν έχει πλέον γαλλικά/γερμανικά, κάτι αρνητικό για κάποιον που θέλει να σπουδάσει σε αυτές τις χώρες), τα θρησκευτικά πήγαν να τα αλλάξουν σε «Οι θρησκείες του κόσμου» αλλά δεν το έκαναν τελικά ακόμη (πάλι καλά), πρόσθεσαν στα θετικά μαθήματα ύλη και από τις υπόλοιπες δύο τάξεις του λυκείου (είπαμε, «λιγότερες ώρες και περισσότερη εμβάθυνση»), αλλά και στα θεωρητικά (στα κείμενα για παράδειγμα δεν υπάρχει ύλη, ούτε θα πρέπει να περιοριστούμε μόνο στο βιβλίο της Α` τάξης. Θα καλύπτουμε τα κείμενα ανάλογα με θεματικές ενότητες, π.χ. ο ρόλος των δύο φύλλων την παλιότερη εποχή κ.λ.π., θα πρέπει οι καθηγητές να μας δίνουν κείμενα από άλλα, άσχετα βιβλία και στο τέλος στις εξετάσεις θα γράψουμε πάνω σε παράλληλο κείμενο που δεν έχουμε διδαχθεί). Αντιθέτως στ` αρχαία, μείωσαν το συντακτικό (οι πού***δες, συγνώμη για την έκφραση αλλά αυτό είναι το λιγότερο που μπορώ να τους πω...) στα κείμενα του Ξενοφόντος και Θουκυδίδου. Και βέβαια, για να δείξουμε ότι είμαστε φτυστά αμερικανάκια και για να κάνουμε μητρική μας γλώσσα την αγγλική (όπως είχε προτύπει η άχρηστη, η ανίκανη, η ηλίθια, η άντε να μην την πω άλλα Διαμαντοπούλου κακό χρόνο να 'χει πανάθεμά την...), τις εργασίες μπορούμε να της γράψουμε στα αγγλικά και βέβαια, θα της παρουσιάσουμε μπροστά στο κοινό (εκεί να δεις ρεζιλίκι), και μάλιστα σε δυο εβδομάδες, ενώ ακόμη δεν έχουμε κάνει τίποτα! Πληροφορική δεν υπάρχει (εμ πώς αλλιώς θα βγάλουν τους καθηγητές σε εφεδρεία; ) και η ύλη αυτή είναι να μπει στο Γυμνάσιο, ενώ η ύλη του γυμνασίου μπήκε στο δημοτικό από την α` τάξη (που έχουν επτάωρα παρακαλώ, και αγγλικά...). Όπως καταλαβαίνεις υποβαθμίζει πλήρως τη γλώσσα και την εθνική μας ταυτότητα, και σε συνδυασμό με την πολιτικοκοινωνικοοικονομική και ηθική κρίση συμβάλλουν στην παγκοσμοιοποίηση και υποδούλωση των λαών στους γνωστούς άγνωστους, και σαφώς στην ιδιοτικοποίηση της εκπαίδευσης (τουλάχιστον όμως έτσι δε θα πηγαίνουν όλα τα τσογλάνια στο σχολείο). Τι να σου πω, έχει γίνει ένα μπάχαλο η κατάσταση. Μας τα λένε όλα σιγά σιγά και δεν ξέρουμε τι και πώς θα το κάνουμε. Εν τω μεταξύ, ακόμα δεν έχουν έρθει όλα τα βιβλία (ποιος ξέρει; τα αναδιαμορφώνουν; γιατί τα άλλα γι` αυτό καθυστέρησαν). Και το dvd που είπαν μη φανταστείς ότι είναι τίποτα σπουδαίο, έχει σκαναρισμένα μέσα τα παλιά βιβλία, χωρίς τις αλλαγές που κάναν, λείπουν σελίδες και κεφάλαια και το χειρότερο όλων, τα περιεχόμενά του (τη λίστα με τα βιβλία και τα μαθήματα δηλαδή) τα έχουν σε greeklish! Σε ποιον να το πεις και να σε πιστέψει! Μα για όνομα του Θεού, στέκουν καλά οι άνθρωποι; Μας βάλαν τώρα και βιολογία ένα παλιό βιβλίο 20-10 χρόνων που ήταν της β' λυκείου και συγκεκριμένα της κατεύθυνσης για άτομα που προορίζονταν για ιατροί (στο dvd για να καταλάβεις την προχειρότητα που υπάρχει: ΒΙΛΟΓΙΑ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ και πίσω από το Α ήταν ένα ροζ πλαίσιο που χρησιμοποίησαν για να καλήψουν το Β που προυπήρχε...). Άσ`τα να πάνε. Χημεία ειδικά, έχουν βάλει πράγματα που υπάρχει ένα τεράστιο κενό μεταξύ αυτών και εκείνων που είχαμε κάνει στο γυμνάσιο, άλλα λέει η θεωρία και άλλα η ασκήσεις... Και στη φυσική τα ίδια χάλια, αλλά εκεί είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Ίσως επειδή πρόσθεσαν ύλη μόνο από μία τάξη, και όχι και από τις δύο. Μαθηματικά, από εκεί που το βιβλίο είχε μόνο τέσσερα κεφάλαια με κάτι σχετικά εύκολες ασκήσεις, μας το πήγαν στα επτά κεφάλαια, πρόσθεσαν κάρο ασκήσεων και ιδιότητες, πιθανότητες και σύνολα, συναρτήσεις (και κυρίως παραβολές)... Και είναι και γεμάτα ορθογραφικά και συντακτικά λάθη τα βιβλία...
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Παρ Νοε 25, 2011 11:35 pm
Εύχομαι να σουτάρουν τη Διαμαντοπούλου και να αλλάξουν επιτέλους το σύστημα... Δε με νοιάζει... Ας κάνω και επτάωρα. Έτσι κι αλλιώς, περνάμε πολύ ευχάριστα την ώρα.
antonito91
antonito91
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2182
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Αthens

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Σαβ Νοε 26, 2011 12:44 am
Αντωνη σε βρισκω ιδιαιτερα μετρημενο σχετικα με το νεο συστημα...η αληθεια ειναι πως δν εχω παρακολουθησει το συγκεκριμενο θεμα με τις εν λογω τροποποιησεις αλλα αν οντως το πραγμα πηγαινει οπως αναφερεις στο παραπανω <<τεραστιο>> απο καθε αποψης ποστ τοτε αισθανομαι τυχερος που οχι απλα τελειωσα με τα σχολεια αλλα που προς το παρον δν εχω καμια αναμειξη με αυτα, μετα απο τα οσα διαβασα νομιζω πως το μελλον της χωρας αν και εφοσον υπαρχει πιθανοτητα να ζησουμε για να δουμε το μελλον ειναι εξαιρετο(σαρκασμος,εριψνια οπως θελετε πειτε το...). Η ιδιωτικοποιηση οχι μονο δν ειναι προ των πυλων αλλα φαινεται πως εχει γινει αυτοσκοπος για το φιλτατο υπουργειο παιδειας....και τι ιδιωτικοποιηση εδω που τα λεμε....Αγαναακτηση τλκ δν νομιζω πως ειναι τιποτα μπορστα σε αυτο που θα νιωθουμε σε λιγο....να ξερετε πως ο διαμελισμος της παιδειας ειναι η πρωτη κινηση για τη διαλυση μιας χωρας και κατα πως φαινεται εχει επιτευχθει στο επακρο...καλη σας δυναμη λοιπον οχι μονο σε σενα Αντωνη αλλα γενικα σε ολο το μελλον της χωρας. Οσο αναφορα το τελευταιο σου ποστ με τα 7ωρα νομιζω πως ειναι ακρως τραγικο και γελοιο να εφαρμοστει κατι τετοιο σε δημοτικα με σκοπο να προστεθουν μαθηματα οπως τα αγγλικα στις πρωτες ταξεις η αλλα μαθηματα αχρηστα. Τωρα ο τροπος με τον οποιο κατανεμουν τις ωρες ειναι ενα μεγαλο μυστηριο μεγαλυτερο απο την συνταγη της Κοκα κολα(καποτε).
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Σαβ Νοε 26, 2011 12:46 am
Ναι συμφωνο η Διαμαντοπουλου μας κατεστρεψε.Δες τα περσινα θεματα των πανε/κων.Μας γαμ.. με τα ακυρα.Λυπαμε εσας για το αν οι επιλογες αυτες θα λειτουργησουν για το συμφερον σας ή εις βαρος σας.Η εφεδρεια που ειπες, τι ειναι;Ιδιωτικοποιηση των σχολειων;
Οσον αναφορα τις περικοπες των καθηγητων μαθε πως εχασα 2 απο τα 4 εφγαστηρια μου επειδη δεν υπαρχουν καθηγητες... Evil or Very Mad
antonito91
antonito91
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2182
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Αthens

Tί γλώσσες ξέρετε? Empty Απ: Tί γλώσσες ξέρετε?

Σαβ Νοε 26, 2011 12:55 am
Δημητρη αυτο π λες δν ειναι τιποτα...εγω π σπυδαζω στη Ροδο κοντευα να χασω ολοκληρο εξαμηνο λογω αρνησης των καθηγητων να ερθουν στο νησι να κανουν τα μαθηματα...κατι παρομοιο και στο ΤΕΙ Αθηνων με εναν φιλαρακι μου, συγκεκριμενα στο οινοποιειας και παραγωγης ποτου οπου ακομα κρεμεται απο μια κλωστη ολο το χειμερινο εξαμηνο
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης