Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

+16
Magna Defender
bond tail
Xrysovalantis 2@@
XameR_GT
Dr_SLUMP
AELISTAS
Green Rider
kenosgr
Zeo45
BnsGoldRanger
Ampelogardenboy
MCygo13
lapo
GEOHERO
Deadman Brand
terror
20 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
GEOHERO
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2702
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 3:44 pm
Ampelogardenboy έγραψε:Το αγάπησα αυτό το φόρουμ, όταν το ανακάλυψα για πρώτη φορά, όχι μόνο επειδή είχα την δυνατότητα να βρω μεταγλωτισμένα επεισόδια, αλλά και επειδή ανακάλυψα πως υπήρχαν και πολλοί άλλοι στην Ελλάδα πέρα από μένα που αγάπησαν τους Power Rangers όσο εγώ (ναι, στα σχολεία που πήγα μικρός ήμουν ο μόνος που γούσταρε και έβλεπε power rangers), το οποίο για μένα ήταν εξίσου σημαντικό.

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό, θέλω να πω πως η "αδράνεια" που παρατηρείται στο φόρουμ (στην οποία συνεισφέρω δυστυχώς και εγώ) ίσως να είναι επειδή πολύ απλά δεν ενδιαφερόμαστε πλέον για tokusatsu. Μπορεί να μεγαλώσαμε, μπορεί να άλλαξαν τα γούστα μας. Προσωπικά έχω κουραστεί με τους power rangers και super sentai να επαναλαμβάνουν την ίδια φόρμουλα. Απλά δεν έχουν άτι άλλο να μου δώσουν. 

Το μόνο που μου έχει μείνει πλέον είναι η νοσταλγία μου για το πως εκλάμβανα αυτά τα σόου μικρότερος και αυτό είναι που έχω να συνεισφέρω και κατά κάποιον τρόπο το έχω ήδη κάνει. Οι 100 βασικές ερωτήσεις και κάτι άλλες έξτρα που μου άρεσαν, χάρηκα που τις μοιράστηκα, αλλά δεν μου έχει μείνει κάτι άλλο να πω. Δεν θα ήθελα να δω αυτό το φόρουμ να κλείνει, αλλά προφανώς θα καταλήξει να μοιάζει νεκρό μιας και δεν μας έχουν μείνει πλέον και πολλά να κάνουμε. Πόσες πια ερωτήσεις και θέματα σχετικά με τα αγαπημένα μας σόου να πούμε; Πόσο μάλλον όταν όλα ακολουθούν την ίδια φόρμουλα κάθε καινούργια σεζόν.

Αναρωτιόμαστε γιατί πλέον δεν ασχολούμαστε, δεν αναρωτιόμαστε όμως τι μας έχει μείνει για να ασχολούμαστε. Προφανώς κάποιοι είναι βίντεο κλαμπ η φάση τους και δεν τους νοιάζει τίποτα, αλλά και εμείς που μας αρέσει η ιδέα του φόρουμ, απλά δεν έχουμε πλέον ενδιαφέρον σε αυτό.

Και μπορεί να μην έχω γράψει πολλά πράγματα στο φόρουμ, αλλά είτε το πιστεύετε είτε όχι, από τον Φεβρουάριο του 2013 που απάντησα στις 100 ερωτήσεις και μου δόθηκε το link για τα επεισόδια, ακόμη δεν τα έχω κατεβάσει (ενώ τα θέλω), γιατί (πέρα από προβλήματα ζωής και ρουτίνας, που μου απόσπασαν την προσοχή) ειλικρινά ενθουσιάστηκα πιο πολύ με το να μοιραστώ το πάθος μου για αυτά τα σόου με άλλους fans, σε βαθμό που ξέχασα να τα κατεβάσω. Αλλά όπως είπα δεν μου έχει μείνει κάτι άλλο να δώσω και ίσως αυτός να είναι ο λόγος και για πολλούς άλλους.

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω πως σε περίπτωση, που φάνηκα προσβλητικός, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Ήθελα απλώς να δώσω την γνώμη μου, σε περίπτωση που βοηθήσει κάπως την κατάσταση.

συμφωνω
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 3:48 pm
Και δηλαδη θα χαναμε το ονομα power rangers in greece? Και πως θα γινομασταν? Εγώ πιστεύω πως τα έχουμε πει ολα γιαυτο δεν υπαρχει καθόλου κινηση...
BnsGoldRanger
BnsGoldRanger
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2953
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονίκη,Καλαμαριά

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 3:49 pm
το περιεργο ειναι οτι μπαινουν πολλα παιδια στο φορουν καθημερινα απο οτι ββλεπω απλα δεν μιλανε δεν σχολιαζουν δεν δεν δεν ..
GEOHERO
GEOHERO
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2702
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Ηλικία : 30

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 3:50 pm
^ true  Sad
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 3:51 pm
εγω προσπαθουσα οσο μπορούσα να ζωντάνευα καποια θεματα αλλα οσο κι αν προσπαθούσα επαιφταν..
GEOHERO
GEOHERO
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2702
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Ηλικία : 30

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 3:53 pm
Sad
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 4:46 pm
Ισως θα ήταν καλή ιδέα η συγχώνευση με άλλο ή άλλα φόρουμ π.χ. retrocartoon. Να γινόμασταν retrohero π.χ.
GEOHERO
GEOHERO
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2702
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Ηλικία : 30

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 4:48 pm
χμμ
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 5:27 pm
Jim εγώ θα πρότινα να βάλεις τα πρόσφατα θέματα τουλάχιστον στο πόρταλ για να ξέρουμε τι νέο υπάρχει. Πάντα ξεχνάω οτι υπάρχει αυτο το κουμπι στο /forum και ετσι πρέπει να εχω χασει αρκετά ποστς...
Ampelogardenboy
Ampelogardenboy
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2013
Τόπος : Ελλαδα, Θεσσαλονικη

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 5:52 pm
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Σε περίπτωση που δόθηκε η ιδέα στο προηγούμενο μήνυμα μου, ότι προτιμώ το φόρουμ να κλείσει, να ξεκαθαρίσω πως δεν θέλω κάτι τέτοιο. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, θέλω να πω πως το να γίνει το φόρουμ κάτι πιο γενικό σχετικά με υπερήρωες, απλά δεν έχει νόημα. Ήδη υπάρχουν άλλα φόρουμ που το κάνουν αυτό. Το χαρακτηριστικό μας εδώ είναι ότι είμαστε αυτό που είμαστε: tokusatsu σειρές και τα παρελκόμενα τους. 

Προσωπικά δεν μου αρέσει τίποτα άλλο πέρα από power ragners / super sentai και αυτό το φόρουμ δεν θα το είχα βρει και δεν θα είχα μπει ποτέ άμα έμοιαζε με ένα ακόμη φόρουμ για υπερήρωες, γιατί πολύ απλά θα θεωρούσα πως στην καλύτερη των περιπτώσεων το μόνο που θα υπήρχε σε αυτό το φόρουμ σχετικά με power rangers, θα ήταν μια το πολύ συζήτηση για αυτούς, όπως γίνεται σε πολλά άλλα φόρουμ για υπερήρωες. Γνώμη μου, πως από την στιγμή που αλλάξουμε το φόρουμ σε κάτι άλλο από αυτό που είναι τώρα ή/και το συγχωνεύσουμε με κάτι άλλο, είναι σχεδόν σαν να το κλείνουμε. 

Για το ότι είναι ωραίες οι καινούργιες σειρές, θα μιλήσω μόνο για power rangers και super sentai μιας και ποτέ δεν παρακολούθησα τα άλλα. Δεν έχω κολλήσει προσωπικά στους samurai και megaforce. Είδα το dino charge και κατέληξε να μου αρέσει και χάρηκα που δεν ήταν στην ίδια ποιότητα με τις προαναφερθέντες σειρές και ειλικρινά πιστεύω πως ήταν μια καλή σειρά. Είμαι επίσης σίγουρος ότι το ninja steel ακολουθεί στα χνάρια του dino charge και καλά κάνει, άμα θέλει να πάει και αυτό καλά. Το θέμα είναι όμως πως η επιτυχημένη φόρμουλα του dino charge είναι μιας χρήσης. Δεν μπορούν να την ξαναχρησιμοποιήσουν και να κεντρίσουν το ενδιαφέρον μας στον ίδιο βαθμό. Άμα θέλετε περισσότερη ανάλυση να πάω να φτιάξω μια ξεχωριστή συζήτηση στο φόρουμ (λίγο δύσκολο γιατί με μπερδεύει η λειτουργία των φόρουμ γενικά, όχι μόνο αυτού).

Επομένως απλά δεν βλέπω τι μπορούμε να κάνουμε για να αποκτήσει ζωντάνια αυτό το φόρουμ. Και εντελώς ειρωνικά η συζήτηση αυτή κατέληξε να μου κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρον ώστε σήμερα να σκεφτόμουν όλη μέρα, πότε να βρω χρόνο να μπω στο φόρουμ.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 5:58 pm
Χαχα Razz 

Μου αρεσε το τελευταίο... Και γω έτσι κολλησα τον Μάιο... Και γω δεν συμφωνω να συμβεί συγχόνεψη... Απλά αν δημιουργούσαμε νέα θέματα πιστεύω πως θα υπάρχε κινηση. 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αν δεν καταλάβεις κατι ρωτα με Wink
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Τετ Φεβ 14, 2018 6:51 pm
Ampelogardenboy έγραψε:Και εντελώς ειρωνικά η συζήτηση αυτή κατέληξε να μου κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρον ώστε σήμερα να σκεφτόμουν όλη μέρα, πότε να βρω χρόνο να μπω στο φόρουμ.

Xαχαχα το ίδιο έπαθα φίλε lol!
Κοίτα σε όσα είπες δεν έχεις καθολου άδικο. Και γω ένιωσα λίγο να κουράζομαι με το να βλέπω επεισόδια και για 2 μήνες τώρα δεν έβλεπα τίποτα πέρα από yugioh που με έπιασε πώρωση λόγω του παιχνιδιού duel links. Βλέποντας μαζεμένα ωστόσο τα επεισόδια των Kyuranger σκέφτηκα όλα αυτά. Το είδος έχει πολύ ποιότητα ακόμα να προσφέρει Very Happy
Αλλά πέρα από συζήτηση επεισοδίων είναι δύσκολο να φτιαχτούν άλλα θέματα γι'αυτές τις σειρές. Ανάλυση χαρακτήρων ίσως να συνέχιζε? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Τα έχουμε ξεψυρίσει όσο δε πάει κάποια πράγματα.Anyway, συνεχίζουμε ως έχουμε. Ισως η αναβάθμιση κάποιων μελών να κάνουν κάποια πράγματα να μου έδινε και μένα περισσότερο κίνητρο να ασχοληθώ περισσότερο. Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι το φόρουμ όπως είπες. Πλέον ξέρω πως δεν πάει στο ντούκου τίποτα ακόμα και αν κάποιοι δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις για διάφορους λόγους και αυτό μου δίνει λόγο να συνεχίσω το έργο μου. Να'σαι καλά Very Happy
Zeo45
Zeo45
Super Ranger
Super Ranger
Dragon Ball Super
Αριθμός μηνυμάτων : 638
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Πειραιάς
https://www.youtube.com/c/Zeo45

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Πεμ Φεβ 15, 2018 12:39 am
gia na po thn ali8ia eixa kai ego arketo kairo na mpo sto forum pou to skexasa teleios apla den eimai gia tetia tora pia kai pragmatika otan afisa to forum kai stamatisa na mpeno eixe kosmo ti akribos pextike mipos ksexxastike to froum mipos den iparxi toso hype den ksero
lapo
lapo
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 1461
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονικη

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Πεμ Φεβ 15, 2018 1:39 am
Εγώ δεν μπαινω και πολυ γιατί μενω πλέον γερμανια 1 χρονο σχεδον και δεν εχω πολυ χρονο λόγω δουλειας


Έχει επεξεργασθεί από τον/την lapo στις Πεμ Φεβ 15, 2018 1:41 am, 1 φορά
MCygo13
MCygo13
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2027
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Athena

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Πεμ Φεβ 15, 2018 1:40 am
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Νομίζω σε μεγάλο βαθμό η νέκρα στο φόρουμ οφείλεται και στο ότι στην Ελλάδα δε βγαίνουν πλέον νέοι φανς των Power Rangers μιας και δεν έχουν που να δουν... 
Όσο και για παλαιότερα μέλη, στα οποία συγκαταλέγομαι κι εγώ, θεωρώ πως δεν υπάρχει κίνηση διότι πλέον αρκετοί βάζουν πιο ψηλά άλλα ενδιαφέροντα ή δε τα βγάζουν πέρα με υποχρεώσεις. Προσωπικά, απ' όταν έδωσα πανελλήνιες κι έπειτα ο προσωπικός μου χρόνος περιορίστηκε απίστευτα, μιας και έχω σχολή, δουλειά, ορισμένες φορές δουλειά και στο σπίτι, και γενικότερα απ' τη στιγμή που δεν επιθυμώ να ψάξω τόσο για tokusatsu καλό υλικό αλλά για πιο έτοιμο( βλέπε σειρές Game of Thrones, πιο mainstream ταινίες, ποδόσφαιρο κλπ) καταλήγω στο να μην ασχολούμαι, παρότι εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι γι αυτό. Για τους rangers προσωπική μου άποψη ότι και λόγω nickelodeon έχει γίνει μια κάποια διαστρέβλωση μιας και το κοινό του καναλιού είναι κυρίως παιδιά. 
Γενικότερα βέβαια πιστεύω πως το φόρουμ δε πρέπει να κλείσει, κι εννοείται γιατί ορισμένα παιδιά έχουν κάνει μεγάλες προσπάθειες γι αυτό, όσον αφορά οργάνωση, συλλογή επεισοδίων κ.α. και θα ήταν κρίμα. Μια συγχώνευση ή μια γενίκευση θεματολογίας θεωρώ πως θα μας έκανε καλό και θα προσέλκυε περισσότερο κόσμο. Άλλωστε τι διάολο, ζούμε σε μια εποχή που πόσοι ξέρουν τον Batman, τον Ironman, τον Hulk και πόσους άλλους γενικά ήρωες...
Ampelogardenboy
Ampelogardenboy
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2013
Τόπος : Ελλαδα, Θεσσαλονικη

Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία? - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί τέτοια νέκρα στο φόρουμ τελευταία?

Πεμ Φεβ 15, 2018 3:13 am
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Green Rider έγραψε:Αλλά πέρα από συζήτηση επεισοδίων είναι δύσκολο να φτιαχτούν άλλα θέματα γι'αυτές τις σειρές. Ανάλυση χαρακτήρων ίσως να συνέχιζε? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Τα έχουμε ξεψυρίσει όσο δε πάει κάποια πράγματα.

Το θέμα είναι πως πέρα από μερικές σειρές, οι οποίες έχουν ήδη ξεζουμιστεί, όπως είπες, δεν είμαστε ένα franchise που έδωσε γενικά σημασία στο σενάριο του. Ειλικρινά είμαστε τυχεροί που υπάρχουν σειρές όπως οι Time Force.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης