Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης) Empty Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης)

Παρ Ιουν 22, 2012 12:45 am
Η Συμφωνία της Λεβεντιάς του Μανώλη Καλομοίρη είναι η πρώτη ελληνική συμφωνία, και πρόκειται πραγματικά για ένα αριστούργημα. Κλείνει μέση της ολόκληρη την ελληνική ψυχή, την παραδοσιακή ελληνική μουσική (δημοτικά τραγούδια και βυζαντινή μουσική, δεν έχουν και τεράστια διαφορά από τον πρόγονό τους, την αρχαιοελληνική μουσική), την οποίαν ο συνθέτης μεταχειρίζεται περίφημα προσθέτοντας και στοιχεία της δυτικής μουσικής. Όλοι οι Έλληνες πιστεύω πως πρέπει να το ακούσουμε. Ειδικά το τελευταίο μέρος (4ο) είναι η κορύφωση της συμφωνίας.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Για όσους δεν τον ξέρουν (δυστυχώς είναι πάμπολλοι), ο Μανώλης Καλομοίρης (1883-1962) είναι ο εθνικός μας συνθέτης, σπουδαίος μουσικοδιδάσκαλος και ήταν αυτός που ίδρυσε τη «Νεοελληνική Εθνική Μουσική Σχολή», δηλαδή το να προσθέτουν οι συνθέτες χαρακτήρα ελληνικό στα έργα τους, κατά το ρομαντικό κίνημα.



Μέρος 1ο:

Μέρος 2ο:

Μέρος 3ο:

Μέρος 4ο:

rainbow_326
rainbow_326
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 296
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2010
Ηλικία : 36

Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης) Empty Απ: Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης)

Παρ Ιουν 22, 2012 2:23 am
Νομίζω το ωδείο μου ονομαζόταν καλομοίρης προς τιμήν του μεγάλου συνθέτη και αν δεν κάνω λάθος τα βιβλία του σολφεζ και της θεωρίας που έκανα ήταν γραμμένα από τον Καλομοίρη Very Happy
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης) Empty Απ: Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης)

Δευ Ιουν 25, 2012 3:01 pm
Ναι, έχει γράψει και αρκετά θεωρητικά βιβλία. Έχεις σταματήσει τώρα με τι μουσική; Πιάνο έκανες; Very Happy
rainbow_326
rainbow_326
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 296
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2010
Ηλικία : 36

Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης) Empty Απ: Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης)

Δευ Ιουν 25, 2012 3:08 pm
Άρχισα με αρμόνιο και παράλληλα θεωρία της μουσικής, ύστερα αποφάσισα να πάρω το δίπλωμα στο αρμόνιο που ήταν 8 χρόνια και να μην συνεχίσω στο πιάνο γιατί θα έμπαινα στη μέση και θα ήθελα αρκετά χρόνια ακόμα για να πάρω και το πτυχίο στο πιάνο. Παραλλήλα όμως ολοκήρωσα τις σπουδές στην αρμονία και το σολφεζ!! Έχω μια κλαβινόβα σπίτι και όποτε έχω χρόνο παίζω μουσική, μ' αρεσει να ασχολουμαι Cool Εσύ ασχολείσαι με μουσική ?
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης) Empty Απ: Η Συμφωνία της Λεβεντιάς (Μανώλης Καλομοίρης)

Δευ Ιουν 25, 2012 8:09 pm
Ναι, πάω αυτήν την Τετάρτη στην Αθήνα για τα προφορικά του πτυχίου αρμονίας (έδωσα προχτές τα γραπτά) και τον Σεπτέμβρη δίνω για Γ' Μέση (πιάνο). Και εγώ σπίτι έχω μια κλαβινόβα, αλλά δεν είχα ακουμπήσει τα χεράκια μου πάνω της τόσα χρόνια (τώρα μου ήρθε κι εμένα η όρεξη για να συνεχίσω το πιάνο, που λέγαμε να τελειώσω με την αρμονία και να σταματήσουμε τη μουσική - πέρυσι έδωσα για να μπω στη μέση από την κατωτέρα, το λεγόμενο υποχρεωτικό πιάνο, επειδή το χρειαζόμουν για την αρμονία, και φέτος έτσι για πλάκα είπα να διαβάσω κανένα κομμάτι και είδα ότι η καθηγήτριά μου με έβαλε για την τρίτη)! Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης