Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Call of Duty (2003)

+2
XameR_GT
Costascss
6 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Call of Duty (2003) 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Call of Duty (2003) Empty Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 4:19 pm
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ανάπτυξη: Infinity Ward
Διανομή: Activision, Aspyr Media
Είδος: First-Person Shooter
Πλατφόρμες: Microsoft Windows
Ημερομηνία κυκλοφορίας: 7/11/2003



Το Call of Duty είναι ένα βιντεοπαιχνίδι βολών πρώτου προσώπου (FPS) κατασκευασμένο με τη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ,που λαμβάνει χώρα στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Αναπτύχθηκε από την [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] μια εταιρία που ασχολείται μόνο με την δημιουργία των παιχνιδιών της σειράς Call of Duty και αποτελείται από άτομα που έφυγαν από την ομάδα που έφτιαξε το Medal of Honor: Allied Assault το 2002 την "2015, Inc".
Λαμβάνει χώρα στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και είναι το παιχνίδι που ξεκίνησε μια πολύ γνωστή και επιτυχημένη σειρά ηλεκτρονικών παιχνιδιών βολών.

Ο εκδότης του ήταν η [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] η οποία δεν έκανε σωστή διαφήμιση και έτσι δεν έκανε καλές πωλήσεις μέχρι που έβγαλε μια επανέκδοση η οποία βγήκε και σε άλλες πλατφόρμες.



- Ιστορία:
Το Call Of Duty δεν έχει πραγματική ιστορία, απλά παίρνεις μέρος σε μάχες ή αποστολές του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου ως τυχαίοι στρατιώτες. Οι αποστολές αυτές είναι διάφορες, όπως η απελευθέρωση ενός συμμάχου από τις φυλακές ενός Ναζιστικού στρατοπέδου στη Γαλλία, την κατάληψη ενός Γερμανικού Πολεμικού πλοίου ή η μάχη του Στάλινγγραντ (σημερινό Βόλγκογκραντ) που έτρεχαν στην κυριολεξία άοπλοι άνθρωποι κρατώντας μόνο μια σημαία προς τις σφαίρες των Γερμανικών πολυβόλων και τανκς για να πάρουν πίσω την Κόκκινη πλατιά.

Το ενδιαφέρον κομμάτι του COD είναι ότι δεν είσαι με το μέρος μιας φίλης αλλά τριών που πήραν μέρος στον πόλεμο. Δηλαδή, ξεκινάς ως Αμερικανός στρατιώτης μετά Άγγλος και τέλος, για πρώτη φορά σε κάποιο πολεμικό παιχνίδι, Ρώσος.

Το παιχνίδι (σκηνικά, μάχες, <<ιστορία>>, μουσική) είναι επηρεασμένο από μία γνωστή ταινία που δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα της. Το ίδιο ισχύει και για το COD 2.

- Μουσική:
Εκτός από το βραβείο του "Παιχνιδιού της Χρονιας" και αλλά δύο βραβεία, κέρδισε τον τίτλο "Σημαντικό επίτευγμα σε πρωτότυπη μουσική σύνθεση".

Η μουσική του παιχνιδιού είναι απλά αριστη, από την εγκατάσταση του ακόμα σε ωθεί (η μουσική πάντα) να το παίξεις. Είναι πολύ καλά δεμένη με το παιχνίδι και σου δημιουργεί το αίσθημα του "πατριωτισμού".


- Τρόπος Παιχνιδιού:
Δυστυχώς για να αναλυθεί σωστά θα χρειαστεί πολλές σελίδες αλλά θα δοκιμάσω να είμαι πολύ συνοπτικώς.

Όπως αναφέρεται στην εισαγωγή, είναι παιχνίδι βολών πρώτου προσώπου. Προσποιείσαι ένα τυχαίο στρατιώτη του δευτέρου Παγκοσμίου πολέμου που μπορεί να χειριστεί μια ευρεία ποικιλία όπλων το καθένα με τις δικές του ιδιότητες, της εποχής που χρησιμοποιούσας οι τέσσερις χώρες του (Αγγλία, Ρωσία, Γερμανία και αμερική). Τα όπλα αυτά είτε βρίσκονται "κάτω" είτε τα έχεις από την αρχή της κάθε αποστολής.

Έχεις την δυνατότητα να έχεις μαζί σου έναν ορισμένο αριθμό όπλων. Πιο συγκεκριμένα δύο μεγάλα, που είναι τουφέκι (έχει μεγάλη ακρίβεια αλλά αργές βολές και γέμισμα) ή πολυβόλο (έχει άσχημη ακρίβεια αλλά γρήγορες βολές και είναι χρήσιμο για γρήγορες και κοντινές αναμέτρησης) ή αντιαρματική ρουκέτα Bazooka, ένα μπιστόλι και μερικές χειροβομβίδες. Επίσης σε κάποιες αποστολές έχεις και χειροβομβίδες καπνού, νάρκες και κιάλια.

Η στόχευση γίνεται είτε από τη δίοπτρα του κάθε όπλου είτε από έναν βοηθητικό στόχο σε σχήμα διακοπτόμενου σταυρού, ανάλογα με την επιλογή του παίκτη. Η στόχευση από τη δίοπτρα είναι πιο εστιασμένη και για αυτό μειώνεται η κινητικότητα του στρατιώτη.
Επίσης, για λόγους ρεαλιστικότητας, όταν τρέχει μειώνεται κατά πολύ η στοχαστική του ικανότητα και αυτό φαίνεται και στον βοηθητικό στόχο ο οποίος διαλύεται όσο λιγοστεύει η στοχαστική ικανότητα.




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εικόνα 1: Στόχευση με δίοπτρα και με βοηθητικό στόχο.
Άλλο ένα στοιχείο που προσθέτει πραγματικότητα στο παιχνίδι είναι ότι ο χαραχτήρας χάνει την ακοή του όταν γίνει έκρηξη πολύ κοντά του χωρίς να πεθάνει, την οποια την ξανά αποκτά λίγο πιο μετά σταδιακά. Επίσης μειώνεται και χάνει την ισορροπία του (ζαλίζεται).

Πολύ εντυπωσιακές είναι οι μάχες από πάνω από κινούμενο όχημα που ήταν πρωτοποριακό για την εποχή του.

Τέλος, σε κάποιες σε αποστολές μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντιαρματικά και αντιαεροπορικά όπλα και σε μία ένα τεθωρακισμένο πολεμικό άρμα.




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εικόνα 2: Μεγάλο σταθερό αντιαρματικό και αντιαεροπορικό όπλο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εικόνα 2: Έλεγχος τεθωρακισμένου άρματος μάχης.
Ένα πολύ ενοχλητικό στοιχείο του παιχνιδιού είναι η ύπαρξη της μπάρας ζωής που αδειάζει όσο δέχεσαι χτυπήματα και η χρήση κουτιών γιατρικών για το ξαναγέμισμα της. Είναι αρνητικό στοιχείο επειδή είναι άχαρο στοιχείο που δεν ταιριάζει σε πολεμικό παιχνίδι βολών όπως αυτό. Αν και είναι το στοιχείο που σε ενοχλεί πολύ από την αρχή του παιχνιδιού μέχρι το τέλος, ευτυχώς όμως το υπερκαλύπτουν τα θετικά του.
Η μπάρα ζωής δεν υπάρχει στα επόμενα παιχνίδια της σειράς.

Παίξιμο με άλλους παίκτες:
Αυτό που έκανε μεγάλη και θετική εντύπωση σε αυτό το παιχνίδι είναι multiplayer mode του. Είχε πολλά είδη παιχνιδιού και πολύ καλοφτιαγμένους και μεγάλους χάρτες-περιοχές.

Επειδή τώρα πια δεν πρόκειται να το παίξει κάνει για το multiplayer του δεν θα πω άλλα.



- Γραφικά και Τοπια:
Τα γραφικά είναι πολύ καλά για την εποχή.
Τα τοπία είναι αληθοφανή και καλοσχεδιασμένα αλλά πολύ σταθερά. Τα τοπία έχουν σχεδιαστεί σύμφωνα με ταινίες της εποχής και ταινίες που αναφέρονται σε αυτήν.

Αρνητικά στοιχεία:
- Στατικά τοπία, που οφείλεται στην τεχνογνωσία του 2003.
- Αν και φαίνεται ότι οι εχθροί έχουν κάποια λογική και αντιδρούν στις επιλογές του παίχτη, έχουν προκαθορισμένες κινήσεις που ρίχνουν το επίπεδο δυσκολίας του παιχνιδιού κατεβάζοντας την αίσθηση της προκλήσεις όταν περνάει από το ίδιο σημείο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


- Βαθμολογία:

Γραφικά 9 Άριστα για την εποχή τους.
Gameplay 9.5 Πολύ διασκεδαστικό. Οι εχθροί έχουν αληθοφανής λογική.
Μουσική 9 Έχει μουσική καλά δεμένη που ταιριάζει με το κλίμα το 2ου παγκοσμίου πολέμου.
Διάρκεια 10 Αρκετά μεγάλο.
Δυσκολία 9 Δύσκολο Προς την μέση γίνεται αρκετά δύσκολο αλλά ευτυχώς δεν σε απωθεί.

Γενικά 9.3 Γενικά είναι πολύ καλό παιχνίδι που αξίζει να το δοκιμάσουν όλοι. Για εμένα αυτό και το 2 είναι πολύ ανώτερα από τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς. Χαίρομαι που είναι το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα σε υπολογιστή.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

______________________________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Costascss στις Παρ Νοε 02, 2012 1:37 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Συμπλήρωση στοιχείων.)
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 4:40 pm
Ωραια προσπαθεια.Μονο το 3 εχω παιξει!Δεν ειμαι φαν των fps...
avatar
chrys
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2644
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Κύπρος

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 4:44 pm
Η καθημερινοτητα μου το call of duty.Eχω το modern warfare 2 και 3 και το black ops αλλα εχω παιξει και το world at war και το Modern warfare 1
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Call of Duty (2003) 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 5:09 pm
^Άσχετο αλλά γράφω για το Call of Duty 1. Απλά το λέω μήπως δεν το κατάλαβες, δεν είσαι πάντως εκτός θέματος.


Δεν είναι από τα καλύτερα reviews μου αλλά τελικά μου βγήκε καλό, και δεν μου πήρε πολύ χρόνο...
avatar
chrys
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2644
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Κύπρος

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 5:22 pm
Ουπςςςς.Συγνωμη Razz
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Call of Duty (2003) 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 5:29 pm
Όχι σιγά, μες το θέμα είσαι.

Αν θες κάνε κανένα review για τα άλλα.
avatar
chrys
Banned
Banned
Αριθμός μηνυμάτων : 2644
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Κύπρος

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 5:33 pm
Οταν βρω χρονο,θα κανω.Υποσχομαι!!! Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 5:39 pm
δεν παίζω καθόλου fps (πια) αλλά ομολογώ πως έκανες πολύ καλό review
plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Πεμ Μάης 03, 2012 7:03 pm
ούτε κι εγώ είμαι φαν των fps. αλλά έπαιξα τελευταία το MW2.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Call of Duty (2003) 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Παρ Μάης 04, 2012 1:50 am
Ούτε εγώ είμαι φαν αλλά που και που παίζω κανένα παλιό όπως το COD ή το Bioshock. Τα καινούρια δεν μου αρέσουν.

Για αυτό σου είπα chrys να κάνεις για τα υπόλοιπα, επειδή έχω παίξει πολύ λίγα από αυτά και τα πιο καινούρια δεν μου αρέσουν καθόλου (2/10).

Πάντως χαίρομαι που ταιριάζουμε σε αυτό, νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος στην Ελλάδα (για να μην πω ευρώπη) που δεν παίζω FPS και ειδικά τα αμερικανικα.
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Παρ Μάης 04, 2012 1:54 am
Tα μόνο fps που είχα λιώσει παλιά ήταν τα delta force 4 land warrior, delta force black hawk down & alien vs predator 2 τα οποία είχα τερματήσει κιόλας και χαλαρά ξανάπαιζα μη σου πω.
plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Παρ Μάης 04, 2012 6:20 am
το AVP 2 δεν μου άρεσε. Τα τελευταία fps που έπαιξα ήταν το Battlefield 3 και το Crysis 2 (για να τεστάρω την κάρτα)
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Παρ Μάης 04, 2012 4:31 pm
απίστευτο χέσιμο το AVP 2 στα σκοτάδια με τα aliens Shocked
plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Παρ Μάης 04, 2012 4:35 pm
τί να σου πω...δεν συγκινήθηκα. Βασικά αυτό το παιχνίδι ή θα αρέσει πολύ ή καθόλου.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Call of Duty (2003) 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Call of Duty (2003) Empty Απ: Call of Duty (2003)

Παρ Νοε 02, 2012 1:38 pm
Επειδή το ξαναπαίζω είπα να συμπληρώσω κάποια πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης