Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 12:01 pm
Αυτό το έχω από μικρός και νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά. Τελικά δεν είμαι μόνος. Διαβάστε αυτό

Reflexive sneezing induced by light, and sunlight in particular, is estimated to occur in 18 to 35 percent of the population and is known as the photic sneeze reflex (PSR) or the ACHOO (autosomal dominant compulsive helio-ophthalmic outbursts of sneezing) syndrome. Its genetic nature has been known for at least the last 25 years; it is periodically discussed in the medical literature and lay press. Observations that emerging from dim light into sunlight or turning to face directly into the sun commonly triggers the reflex prompted early inquiries into the trait. The number of induced sneezes--which seems to be genetically mediated and can be predicted within a family--is constant from episode to episode and typically numbers two or three.

Some consequences of the PSR include danger to automobile drivers when emerging from dim light, such as a tunnel, into full sunlight, and disruption of outdoor group photos. More recently, reports in publications oriented to military medicine have noted the potential danger to pilots experiencing the PSR. In fact, studies conducted by the military revealed that the PSR is not mediated by specific wavelengths of light and thus cannot be mitigated by the use of filtering lenses; rather the investigators concluded that the PSR is induced by changes in light intensity. Others have not found flickering light to precipitate the PSR. Exactly how sunlight causes some people to sneeze remains unknown.

Ερευνητές ανακάλυψαν ότι το φτάρνισμα συνδέεται - σε ορισμένους ανθρώπους- με ...σεξουαλικές σκέψεις.

Τόσο οι άνδρες, όσο και οι γυναίκες μπορεί να είναι επιρρεπείς σε αυτή τη σύνδεση φταρνίσματος - σεξουαλικών σκέψεων, ενώ η συγκεκριμένη τάση μπορεί να είναι και κληρονομική, σύμφωνα με τον δρ. Μαχμούτ Μπούτα, ερευνητή του νοσοκομείου Τζον Ράντκλιφ της Οξφόρδης.

Ο ίδιος σε συνεργασία με τον φυσίατρο, Χάρολντ Μάξγουελ, του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Δυτικού Μιντλέσεξ του Λονδίνου- δημοσίευσε σχετική εργασία στο περιοδικό της Βασιλικής Εταιρίας Ιατρικής, σύμφωνα με δημοσιεύματα των Times και του Guardian.

Η έρευνα ξεκίνησε όταν οι ερευνητές παρατήρησαν ένα ασθενή που υπέφερε από ανεξέλεγκτα φταρνίσματα, κάθε φορά που έκανε κάποιες σεξουαλικές σκέψεις.

Μετά από περαιτέρω έρευνα, συμπέραναν ότι το φαινόμενο (που μπορεί να παρατηρηθεί και μετά τον οργασμό) είναι πιο συνηθισμένο από ό,τι θα περίμενε κανείς, αλλά απλώς δεν έχει ακόμα αναγνωριστεί από την ιατρική κοινότητα.

Η μόνη περίπτωση που έχει επίσημα καταγραφεί στην ιατρική φιλολογία είναι, από το 1972, ενός 69χρονου, ο οποίος υπέφερε από έντονο ανεξέλεγκτο φτάρνισμα μετά τον οργασμό.

Το φτάρνισμα συνήθως συμβαίνει λόγω ερεθισμού του ρινικού βλεννογόνου, ο οποίος πυροδοτεί μια αντανακλαστική εκπομπή αέρα με ταχύτητα περίπου 150 χλμ. την ώρα.

Υπάρχουν όμως και άλλες αιτίες για το φτάρνισμα, όπως μια -κατά τα φαινόμενα κληρονομική- αντανακλαστική αντίδραση, όταν κάποιος κοιτάζει το φως του ήλιου στη διάρκεια μιας πολύ φωτεινής μέρας, κάτι που εκτιμάται ότι επηρεάζει μέχρι και το ένα τέταρτο των ανθρώπων, σύμφωνα με σχετική σουηδική έρευνα.

Υπάρχουν επίσης οι περιπτώσεις ανθρώπων της ίδιας οικογένειας που φταρνίζονται μετά από το φαγητό (όλοι μαζί σαν χορωδία!), ενώ το φαινόμενο αυτό παρατηρείται και σε μεμονωμένους ανθρώπους, μόλις φάνε.

plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 12:03 pm
συμπέρασμα: κόψε τους πολλούς οργασμούς αν θέλεις να σταματήσεις το φτάρνισμα! lol! lol! lol!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 12:22 pm
εμένα με πιάνει μόνο στον ήλιο, δεν έχω τέτοιο θέμα lol!
plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 1:04 pm
χαχαχαχαχαχα ευτυχώς! αλλά πραγματικά πρέπει να είναι μεγάλο πρόβλημα αν κάποιος φταρνίζεται μετά από οργασμό! μου θυμίζει μια επιθεώρηση του Σεφερλή!!!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 2:28 pm
ναι για πολλά γέλια lol!
Τουλάχιστον θα ξέρεις αν η γκόμενα προσποιείται ή όχι lol!
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 3:47 pm
Εγω ενα ξερω!Ειναι αδυνατον να φταρνιστεις με ανοιχτα ματια! Razz
MCygo13
MCygo13
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2027
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Athena

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 4:22 pm
Και εμένα τώρα με έχει πιάσει ένα φτάρνισμα αλλά το παθαίνω συνέχεια τέτοια εποχή από την απότομη αλλαγή του καιρού.
falconara90
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! 1_zpsbe8574b7
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! 3_zps4d69e2b4
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Bleach_Group
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Arrow_zpsdc214876
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Untitled-1_zps651efb21
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Wd_zps213b4510
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Flostgalaxy_zps7a6d690b
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Naruto2_zpsdde1594d
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Yu-Gi-OhGX_zps666b4095
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! BatmantheBraveandtheBolt_zps0ce04b94
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Got_zpsb88bd570
Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! TransformersPrime_zpse4fcca92
Αριθμός μηνυμάτων : 2456
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : VG Universe

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 5:47 pm
μη λέτε για φτερνίσματα, γιατί άρχισε η εποχή της αλλεργίας...... ΑΨΟΥ!!!......αρχίσαμεεεεεεε........
plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Πεμ Μαρ 29, 2012 7:17 pm
είχα ακούσει ότι όταν φταρνίζεσαι, στιγμιαία σταματάει η καρδιά σου να δουλεύει. δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο...
MCygo13
MCygo13
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2027
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2011
Ηλικία : 26
Τόπος : Athena

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Παρ Μαρ 30, 2012 4:51 pm
Εγώ όταν φτερνίζομαι γυρνάω τον κόσμο ανάποδα,πετάγομαι και χτυπιέμαι σαν το χταπόδι
rainbow_326
rainbow_326
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 296
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2010
Ηλικία : 36

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Τετ Μάης 30, 2012 6:39 pm
Εγώ πάλι υπάρχουν φορές που θέλω να φταρνιστώ και εκεί που είμαι καθ' ολα έτοιμος, μου φευγει!!
Πολύ παράξενος μηχανισμος το φτάρνισμα τελικα!! confused
GEOHERO
GEOHERO
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2702
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012
Ηλικία : 30

Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου! Empty Απ: Φταρνισμά από το υπερβολικό φως ηλίου!

Τρι Νοε 27, 2012 4:54 pm
και εμενα μερικες φορες κατα 5% με τον ηλιο.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης