Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τρι Φεβ 21, 2012 8:07 pm
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σεναριο 10: Kaizoku Sentai Gokaiger είναι μια γιαπωνέζικη σειρά του 2011 που ανήκει στην γενικότερη σειρά των Super Sentai Series. Είναι η 35η σεζόν της εταιρείας Toei και συνάμα επετειακή. Αρχισέ να προβάλλεται στις 13 Φεβρουαρίου του 2011 στο κανάλι TV Asahi την ίδια ώρα που ήταν σε ροή η άλλη σειρά της εταιρείας ο Kamen Rider OOO. Οι Gokaiger είναι πειρατές και έχουν τη δυνατότητα να μεταμορφώνονται σε Super Sentai των προηγούμενων 34 σεζόν. Σκοπός του είναι να βρουν τον σπουδαιότερο θυσαυρό του σύμπαντος. Ετσί αποφασίζουν να ψάξουν γι'αυτόν στη γη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έρθουν αντιμέτωποι με την διαστημική αυτοκρατορία των Zangyack, τους οποίους οι Super Sentai των προηγούμενων 34 σεζόν κατάφεραν να σταματήσουν όταν προσπάθησαν να επιτεθούν στη γη παλιότερα. Τώρα οι Zangyack ετοιμάζουν νέα επίθεση με επικεφαλή τον Waruzu Giru, τον γιο του αυτοκράτορα.
To γεγονός πως στη σειρά εμφανίζονται ηθοποιοί από παλιότερες σεζόν με σκοπό να δώσουν τις δυνάμεις τους στους Gokaiger ή να τος βοηθήσουν (αφού πειστούν για τους καλούς τους σκοπούς) πραγματικά όχι μόνο συγκινεί αλλά και πωρώνει. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που για κάθε 1-2 επετειακά επεισόδια που αφορούν μια παλιά ομάδα π.χ. Jetman μέχρι και οι σεναριογράφοι έρχονται για μεταφέρουν την αισθητική αυτών των σεζόν με την κάθε λεπτομέρεια. Η μαγεία ωστόσο της σειράς είναι πως έχει τόσο δυνατό σενάριο και είναι τόσο καλογραμμένο που ακόμα και να μην έχεις δει καμία παλιότερη σειρά θα κολλήσεις άσχημα. Αλλά πως να μην γίνεται αυτό αν έχουν βάλει το χεράκι τους οι συγγραφείς των Dekaranger (αλλής μιας φανταστικής σειράς!.

Ηρωες 8: Οι Λούκα,Μάρβελους,Τζόε είναι 3 από τους καλύτερους που έχω δει ποτέ προσωπικά. Ενιωθές ότι ήταν πειρατές με όλη τη σημασία της λέξης. Ο Ντον και η Αχίμ αν και αρχικά για διαφορετικούς λόγους δεν είχαν τα φώτα πάνω τους εν τέλει μάθαμε γιατί ήταν έτσι οι χαρακτήρες τους. Ο Γκάι τέλος αρχικά προσωπικά με ενοχλούσε. Οτάν κατάλαβα πως είναι όμως Fanboy των Sentai γέλασα με την ψυχή μου μαζί του. Γενικώς ένιωθα πως ήταν χωρισμένοι σε 2 στρατόπεδα οι χαρακτήρες της σειράς. Οι soft & οι badass. Προσπάθησουν να καλύψουν τον κάθε φαν με τους χαρακτήρες, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι σε δίκαιες ποσότητες. Δεν κόλλαγαν καλά σαν πειρατές οι Ντον,Αχίμ,Γκάι. Θετική κίνηση ήταν και η ύπαρξη του Αkared στη σειρά.

Κακοι 10: Η αυτοκρατορία πραγματικά ήταν φοβερή. Τι πιο εντυπωσιακό για μια επετειακή σεζόν να πολεμάνε οι ήρωες για την προστασία ολόκληρού του σύμπαντος

Ζords 10: Εχούμε και λέμε αερόπλοιο που γίνεται megazord (Final Fantasy fan κανείς!!!!????), συνδυασμός του gokaigalleon με παλιότερα mecha άλλων ομάδων με ξεκλείδωμα απόλυτων δυνάμεων. Με λίγα λόγια η απόλυτη φαντασίωση όλων!

Οπλα 10: Οπλό και σπαθί πειρατή, με μάχες πραγματικά λες και ήταν πειρατές και είχαν και τη δυνατότητα να μεταμορφώνονται σε όποιον sentai ήθελαν και χρησιμοποιήσουν τα όπλα και αυτών και τα Finishers τους. Tί άλλο να ζητήσει κανείς?

Στολες 10: Από τις πιο όμορφες στολές όλων των εποχών!

Εισαγωγη 10: Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο επεισόδιο. Δεν πίστευα στα μάτια τι πήγαν και έκαναν οι άνρθωποι!

Τελος 10: Η σειρά κορυφώθηκε απίστευτα τα τελευταία επεισόδια με εξαιρετικής ποιότητας επεισόδια/τελικές μάχες και με έναρξη ενός νέου συναρπαστικού ταξιδιού. Κορυφαίας έμπνευσης ιδέα το τι ήταν ο Απόλυτος Θυσαυρός που έψαχναν σε όλη τη σειρά και το δίλυμμα στο οποίο μπήκαν όταν τον απέκτησαν

Μουσική 10: Πολύ όμορφα και έξυπνα και τα 2 τραγούδια και απόλυτα ταιριαστά με το θέμα. Τέλειο που ακούγαμε και παλιότερα κομμάτια κάθε φορά που χρησιμοποιούσαν παλιότερες δυνάμεις

Γενικη βαθμολογια 9,8: Life after Gokaiger. Αυτό τα λέει όλα για το πως νιώθω και για το πόσο φανταστική σειρά ήταν. Δεν είστε ακόμη φαν των super sentai? Δείτε τη και θα γίνετε. Εχετέ δει παλιότερες σειρές και είστε ήδη? Θα τρελαθείτε από τη χαρά σας. Προσωπικά με έκανε να δω τη μια σειρά μετά την άλλη όσο καιρό παίζονταν και σίγουρα θα την δω ξανά όταν θα έχω όλες τις σειρές των Sentai για να γουστάρω ακόμα περισσότερο. Με λίγα λόγια η επιτομή της λέξης "ΕΠΕΤΕΙΟΣ" cheers


XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τρι Φεβ 21, 2012 8:29 pm
Ωραιο review full στην αναλυση.Σιγουρα θελω να τη δω μετα απο αυτο Wink
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τρι Φεβ 21, 2012 8:32 pm
thanks. Προσπαθησά να ακουλουθήσω τα βήματα του Σόλωνα Wink
plousmike
plousmike
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6311
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ!

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Σαβ Μαρ 10, 2012 3:46 pm
Κάτι με έπιασε αυτές τις 2 μέρες και πήρα σβάρνα ότι επεισόδια βρήκα μπροστά μου! Τελικά πρέπει να είμαι άρρωστος για να βλέπω πιο πολλά! Άλλη μια σεζόν λοιπόν έφτασε στο τέλος της!
Πάμε στις εντυπώσεις λοιπόν:

Σενάριο 10: Στην αρχή ήμουνα αρκετά επιφυλακτικός να σας πω την αλήθεια, γιατί δεν μου πολυκολλούσε το θέμα "Πειρατές-Sentai".....Ότι ενδοιασμός υπήρχε, καταρίφθηκε από τα πρώτα κιόλας επεισόδια! Καλοδουλεμένο σενάριο, με εκπληκτικά επεισόδια από την αρχή μέχρι το τέλος. Άξιζε να είναι επετειακή σεζόν και αυτό φάνηκε από την δουλειά που έκαναν σε αυτό το σενάριο. Επικές μάχες, συγκινητικές στιγμές, εμφάνιση πολλών παλιών sentai, που παρόλο που δεν ήξερα τους περισσότερους από αυτούς, με έψησε για να δω και τις υπόλοιπες σεζόν! Έπεσε δουλειά και αυτό φάνηκε!

Ήρωες 8: Θα συμφωνήσω ότι φάνηκαν καθαρά τα "2 στρατόπεδα" στην σεζόν. Από την μία είχαμε την Λούκα, τον Τζο, και τον Μάρβελους, οι οποίοι ήταν οι σκληροτράχηλοι της υπόθεσης και από την άλλη Άχιμ, Ντοκ, Γκάι που ήταν πιο "μαλακούληδες"... Για τους 3 πρώτους δεν μπορώ να πω τίποτα, ήταν φανταστικοί (ειδικά ο Joe!!!) . Η Ahim δεν με χάλασε. Στην τελική ήταν πριγκίπισσα άρα εξηγούνταν ο ρόλος της κατά ένα μεγάλο μέρος. Αλλά Gai και Doc ήταν άστα να πάνε από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Doc πήγαν να τον κάνουν σαν Billy από MMPR αλλά τους βγήκε πολύ πιο φλώρος και ο Gai....ενοχλητικός παντού...προσωπικά μου την έδινε που ήταν fan και όχι κανονικός ήρωας.

Κακοί 10: Είχαν να κάνουν με ολόκληρη αυτοκρατορία, και αυτό τα λέει όλα πιστεύω. Ήταν φοβερό να βλέπεις τους άπειρους εχθρικούς στόλους να απειλούν την γη! Επίσης όλοι οι εχθροί ήταν εξαιρετικά δυνατοί, ποτέ δεν ήταν "παιχνιδάκι" να τους νικήσουν. Φοβερός επίσης και o Basco ειδικά όταν έπαιρνε την "εξωγήινη" μορφή του....μιλάμε για πολύ δύναμη!

Ζords 10: Μόνο και μόνο ότι μπορούσε να έχει σχεδόν 34 διαφορετικές μορφές (δεν τις είδαμε όλες) αυτό μου φτάνει και περισσεύει! Πραγματικά πολύ ωραία ιδέα ο συνδυασμός των ultimate power με το gokai galleon για να δημιουργούν νέα Megazord!

Όπλα 10: Θα συμφωνήσω με τον Jim. Όπλο και Σπαθί και μάλιστα πειρατικά...δεν υπάρχει κάτι άλλο να ζητήσει κανείς!

Στολές 10: Πολύ όμορφες, ειδικά τα κράνη μου άρεσαν απίστευτα, χωρίς να βάλω το γεγονός ότι είδαμε και όλες τις άλλες στολές όλων των παλιότερων sentai!

Εισαγωγή 10: Από την αρχή σε βάζει στο ζουμί της υπόθεσης. Μάχη, μάχη και πάλι μάχη! Ότι ενδοιασμούς είχα, για το αν θα είναι καλή η σεζόν, έσβησαν από το πρώτο επεισόδιο! Άξιο για έναρξη σεζόν.

Τέλος 10: Εκπληκτικό, αν και δίνει έναρξη σε νέο ταξίδι, άρα μπορούμε να περιμένουμε πολλά ακόμα. Η μάχη στο τέλος ήταν πάρα πολύ ωραία. Δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο, με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο.

Μουσική 10: Το πέτυχαν το Pirate Theme αλλά αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ ήταν τα τραγούδια από τους προηγούμενους sentai! Ειδικά όταν άκουσα από τους Liveman μόνο που δεν έκλαψα! Γενικά ήταν πολύ καλή η ιδέα να χρησιμοποιήσουν τα themes από τους παλιότερους sentai κάθε φορά που έδειχνε τους συγκεκριμένους. Και όπως φάνηκε πέτυχε και με το παραπάνω.

Γενική Βαθμολογία 9,8: Άξιζε μέχρι τελευταίου επεισοδίου! Το έδειξε και με το παραπάνω ότι ήταν επετειακή, και σίγουρα μου άνοιξε τα μάτια για να δω πολύ περισσότερους sentai σιγά σιγά. Μια σεζόν απόλαυση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο επεισόδιο. Όσοι δεν την έχετε δεί, δείτε την. Όσοι την έχετε δεί, ξαναδείτε την (πλάκα κάνω! , αν και όταν θα έχω δει πιο πολλούς sentai ίσως την ξαναδώ!) Επική σεζόν πραγματικά!
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Σαβ Μαρ 10, 2012 4:32 pm
Μπηκε στη λιστα " i will see someday". Razz
Xωρις πλακα αν ειχα κατεβασει κανα επεισοδιο θα την εβλεπα.
falconara90
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger 1_zpsbe8574b7
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger 3_zps4d69e2b4
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Bleach_Group
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Arrow_zpsdc214876
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Untitled-1_zps651efb21
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Wd_zps213b4510
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Flostgalaxy_zps7a6d690b
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Naruto2_zpsdde1594d
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Yu-Gi-OhGX_zps666b4095
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger BatmantheBraveandtheBolt_zps0ce04b94
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Got_zpsb88bd570
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger TransformersPrime_zpse4fcca92
Αριθμός μηνυμάτων : 2456
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : VG Universe

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τρι Αυγ 07, 2012 7:58 pm
ήρθε και η δική μου σειρά να κάνω ένα review. και μιας και μόλις τελείωσα τους gokaiger, θα αρχίσω με αυτούς. προτού γίνουν παρεξηγήσεις, σας λέω ότι είμαι αυστηρός κριτής και πετσοκόβω στις βαθμολογίες. όπως καταλαβαίνετε, θα είναι πολύ σπάνιο να δείτε 10 σε δικό μου review.

Σεναριο 8,5: λίγο πολύ η υπόθεση είναι γνωστή σε όλους: ένας πόλεμος ξεσπά και όλοι οι Super Sentai της Γης έρχονται για να πολεμήσουν για άλλη μια φορά. Για να τα καταφέρουν, θυσιάζουν τις δυνάμεις τους και αυτές σκορπίζονται στο Σύμπαν. η απειλή των Zangyack επιστρέφει μερικά χρόνια αργότερα και αυτή τη φορά τη Γη θα υπερασπιστεί μια ομάδα από διαστημικούς πειρατές οι οποίοι είναι περαστικοί από τη Γη, είναι επικυρηγμένοι από τους Zangyack και έχουν στη κατοχή τους τα Ranger Keys παλαιότερων Sentai, πράγμα που τους δίνει τη δυνατότητα να μεταμορφώνονται σε αυτούς.

Ηρωες 7: Οι ήρωες με δίχασαν. ήταν λες και υπήρχε ένα γενικό τρίο (Marvelous, Louka, Joe) και ένα τρίο για να τραβήξουμε τους φανς (Ahim, Don, Gai). η Ahim και ο Don με άφησαν αδιάφορο. τους υπόλοιπους τους λάτρεψα!!!

Κακοι 8: οι κακοί ήταν καλοί, αλλά θα μπορούσαν να ήταν ο φόβος και ο τρόμος, πράγμα που δεν είχαν. οι μόνοι που ήταν τέλειοι ήταν ο Basco και ο Damarasu. ο πρώτος άπαιχτος, αλλά ο Damarasu ήταν λατρεία. πραγματικά έβρισα τους Gokaigers όταν τον σκότωσαν.

Ζords 6: εεεεε..... χλιαρά πράγματα. πρωτίστως τα μόνα Zords που είδαμε στη πραγματικότητα, ήταν το GokaiGalleon και το GouJyuDrill. τα υπόλοιπα ούτε που είδαμε τι σχήμα έχουν. άσε που θα μπορούσαμε να δούμε καλύτερους συνδυασμούς με τα παλιότερα Mecha. εξαίρεση αποτελεί o απόλυτος συνδυασμός Gokai-Ou, GouJyuJin και Machalcon.

Οπλα 5,5: τα παλιότερα όπλα που είδαμε, δε θα τα σχολιάσω γιατί κατ' ουσίαν δεν ανήκουν στη σεζόν. θα σχολιάσω μόνο τα αυθεντικά όπλα των Gokaiger, τα οποία ήταν άθλια!!! χοντροκομένα, κακόγουστα και χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο στο σχεδιασμό τους. και το 5,5 πολύ τους είναι

Στολες 9: όπως και με τα όπλα, δε θα σχολιάσω τις παλιότερες μορφές που είδαμε, αλλά τις αυθεντικές της σεζόν. αρκετά διαφορετικές από αυτά που έχουμε συνηθίσει, ταιριαστές στο είδος τους, και ήταν ότι πρέπει για το ύφος των πειρατών. πραγματικά οι στολές τα σπάσανε άγρια!!!

Εισαγωγη 10: ένα επικό επεισόδιο για μια επική σεζόν!!!

Τελος 9: ένα απίστευτο τέλος, αλλά άμα ήταν ενήλικη η σειρά θα ήταν ακόμα πιο τέλειο (γι' αυτό εξάλλου έχασε και το δεκαράκι). ένα από τα κακά που είχε, είναι ότι δε σου άφησε την αίσθηση του τέλους, αλλά αυτό δεν είναι κακό, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι Gokaiger δε τελείωσαν με τη σειρά Wink

Μουσική 10: Tι επική μουσική ήταν αυτή?! καταγράφηκε μια για πάντα στο υποσυνείδητο μου. ήταν εκεί που έπρεπε, όπως θα έπρεπε να είναι και απόλυτα ταιριαστή στο ύφος και τις σκηνές της σειράς.

Γενικη
βαθμολογια : 8,1 φοβερή σειρά!!! ήταν η πρώτη σεζόν που είδα από Sentai και νομίζω ότι είναι ιδανική για να ξεκινήσει κάποιος να βλέπει τη σειρά. άντε τώρα να ξεκινήσω και το Kamen Rider Decade για να συνεχίσω μετά με το Super Hero Taisen.
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τετ Αυγ 08, 2012 12:26 am
ωραιο review και εσυ αν και οντως αυστηρος.
falconara90
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger 1_zpsbe8574b7
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger 3_zps4d69e2b4
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Bleach_Group
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Arrow_zpsdc214876
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Untitled-1_zps651efb21
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Wd_zps213b4510
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Flostgalaxy_zps7a6d690b
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Naruto2_zpsdde1594d
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Yu-Gi-OhGX_zps666b4095
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger BatmantheBraveandtheBolt_zps0ce04b94
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Got_zpsb88bd570
Review - Kaizoku Sentai Gokaiger TransformersPrime_zpse4fcca92
Αριθμός μηνυμάτων : 2456
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : VG Universe

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τετ Αυγ 08, 2012 3:05 am
έχω δει τόσα πολλά, που ο πύχης έχει ανέβει ψηλά, οπότε δεν μπορώ να μην είμαι αυστηρός. το να είσαι αυστηρός όμως, είναι καλό, γιατί έτσι αναδεικνύονται οι πραγματικά καλές σειρές.
evagelia_sentai
evagelia_sentai
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 250
Ημερομηνία εγγραφής : 29/08/2012
Ηλικία : 21
Τόπος : Πετρούπολη

Review - Kaizoku Sentai Gokaiger Empty Απ: Review - Kaizoku Sentai Gokaiger

Τετ Σεπ 05, 2012 12:01 am
Τέλεια review παιδιά!
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης