Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Review: Gosei Sentai Dairanger

Σαβ Δεκ 24, 2011 3:48 pm
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σεναριο 10: 8000 χρόνια πριν ο πολιτισμός των Dao μεσουρανούσε στην Νότια Κίνα. Η αυτοκρατορία τους ήταν χωρισμένη σε 3 φυλές. Τους Dai, τους Shura (πρόγονοι των σημερινών ανθρώπων) και τους Gorma(στρατιωτικούς). Ζούσαν σε αρμονία για πολλά χρόνια ωστόσο μια μέρα η φυλή των Gorma αποφάσισε να κάνει την αυτοκρατορία δικιά της και να κατακτήσει όλο το κόσμο. Ετσί ξεκίνησε πόλεμο με τις άλλες 2 φυλές. Ο πόλεμος συνεχίστηκε για 5000 χρόνια έως ώτου τον θρίαμβο των Gorma. 5 μυθικά τέρατα εμφανίστηκαν τότε για να αντιμετωπίσουν τους Gorma. Oι Gorma είχαν γίνει τόσο ισχυροί μάγοι που κατάφεραν να μετατρέψουν τους εαυτούς τους σε τέρατα. Από την άλλη 5 Dai πολεμιστές κατάφεραν να αναπτύξουν τόσο τις Qi δυνάμεις τους ώστε να καταφέρουν να ελέγξουν τα μυθικά τέρατα. Εν τέλει από τον πόλεμο και οι 2 φυλές εξαφανίστηκαν από προσώπου γης. Στην σημερινή εποχή η Gorma φυλή εμφανίστηκε από το πουθενά και ετοιμάζεται και πάλι να κατακτήσει τον κόσμο. Ο δάσκαλος Kaku μαζεύει 5 νέους με πολύ ανεπτυγμένες δυνάμεις Qi να τους κάνει Dairanger και να σώσουν τον κόσμο από την καταστροφή. Οπώς καταλαβαίνετε καμία μα καμία σχέση με τη υπόθεση της 2ης σεζόν των mmpr!

Ηρωες 9: Ολοί είχαν άψογη ανάλυση χαρακτήρα και ήταν εκπληκτικοί στην μάχη. Ηθελά να μάθω περισσότερα για τον κίτρινο dairanger πάντως

Κακοι 10: Δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει αντίστοιχος Lord Zedd ωστόσο η φυλή των Gorma είναι πολύ τρομακτική. Αυτός που κλέβει την παράσταση είναι ο Demon Boxer Jin. Oλά τα λεφτά οι Akumaru,Gara,Shadam & Zyros.
Πόσο μάλλον ο τρομακτικός Daijinryuu και ο Gorma Emperor XV. Τι τέλειο που θα ήταν ο Lord Zedd να τους είχε όλους αυτούς στην ομάδα του!

Ζords 8: Εδώ τα zords είναι μυθολογικά τέρατα. Οπώς και στη 2η σεζόν των mmpr τα σπάνε ο δράκος και ο τίγρης. Eκπληκτικό το πως τα απέκτησαν. Κουλό αυτό με τον Κameo!
Γιατί να έχουν σαμουράι για megazord kung fu πολεμιστές ωστόσο? Δεν κολλάει.

Οπλα 10: Ολοί τους είχαν κοντάρια και κάτι σαν μπούμερανγκ. Αργότερα απέκτησαν και κανόνι. Φοβερό εννοείται το σπαθί του kou και ο τρόπος που το απέκτησε θυμίζοντας exculibur!
Βασικά το φανταστικό της υπόθεσης ήταν οι Qi δυνάμεις. Μέχρι fireball έριχναν οι τύποι. Θύμισαν πολύ maskman και dragonball σε αυτό το θέμα!

Στολες 8: Τα παίρνω στο κράνιο όσο σκέφτομαι πως οι saban δεν τις χρησιμοποίησε. Ειδικά τα κράνη έπρεπε να τα χρησιμοποιήσουν αφού ήταν βασισμένα στα zords. Ηταν λίγο αλλόκοτα τα κράνη αλλά μου άρεσαν

Εισαγωγη 10: Πραγματικά παθαίνεις σοκ αν έχεις δει mmpr season 2. Καμία σχέση και full dark!

Τελος 8: Περίμενα τόσα χρόνια να δω το φινάλε και πραγματικά έπαθα μεγάλο σοκ με όλα όσα έγιναν. Απίστευτα πράγματα δεν τα περίμενα με τίποτα πολλά από όσα συνέβηκαν. Μένεις με το στόμα ανοιχτό συνεχώς. Δεν βάζω δέκα γιατί παραήταν κουλά πολλά πράγματα και σε βάζουν σε σκέψη

Μουσική 10: Πραγματικά αριστουργήματα και τα 2 τραγούδια της σειράς όπως και η μουσική της επένδυση

Γενικη βαθμολογια 9,2 : Δείτε την οπωσδήποτε. Ειδικά για τις απίστευτες σκηνές μάχης που έχει και το εντελώς διαφορετικό σενάριο από τους mmpr





Έχει επεξεργασθεί από τον/την Green Ranger στις Τετ Φεβ 22, 2012 1:24 pm, 1 φορά
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Τετ Φεβ 22, 2012 11:59 am
ετοιμό το review της σειράς Very Happy
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Τρι Μαρ 13, 2012 7:48 pm
Την κατεβασα ολη(50 επεισοδια) χαρης στο τορεντ που ειχες βαλει σε λινκ,thanx Very Happy
Τωρα που πεταω θα τα κατεβασω ολα και καποια στιγμη θα τα παρω σβαρνα Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Τρι Μαρ 13, 2012 7:52 pm
ωραίος. Θα πωρωθείς. Δες και liveman οπωσδήποτε Cool
XameR_GT
XameR_GT
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 11220
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Aθηνα.
https://www.youtube.com/user/xoulisgt?feature=mhee

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Τρι Μαρ 13, 2012 7:55 pm
ΕΙναι η σεζον που ειπατε απο την αρχη πεθαινουν 2-3 ηρωες? Shocked Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Τρι Μαρ 13, 2012 7:57 pm
κάποιοι φίλοι των liveman πεθαίνουν στο πρώτο επεισόδιο και αρχίζει όλη η ιστορία από αυτό Cool
Είναι σαν τους maskman,jetman στυλ και οι dairanger και οι liveman πάντως γι'αυτό στους προτείνω
The Tokutaku
The Tokutaku
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 295
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2016
Ηλικία : 24
Τόπος : Morphin Grid

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Σαβ Φεβ 18, 2017 12:23 pm
Σενάριο 10:Πάρα πολλή καλό σενάριο,από που να ξεκινήσω?Από το φαινόμενο πως έχουμε είδη ένα καλό background για το πως άρχισαν όλα?Μάλλον ναι γιατί μάθαμε αρκετά και για τις δύο φυλές στην διάρκεια της σειράς και να είναι πάντα ωραίο να έχουν και οι κακοί εξίσου καλό background και να μην είναι τελίος τυχαίοι η cliche όπως τις περισσότερες σειρές.Η πράξεις που κάνουν οι Gorma για να κατακτήσουν τον κόσμο και τα τελικά αποτελέσματα(δεν θέλω να πω spoilers)σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό.

Ήρωες 9:Ήταν από αυτές τις ομάδες μου δεν ξέρεις ποιος ήρωας είναι ο αγαπημένος σου,έχοντας πολλή διαφορετικές προσωπικότητες όλοι είναι εξίσου ενδιαφέρων και συμπαθητικοί.Αυτό που τους κάνει να ξεχωρίζουν ιδιαίτερα είναι το φαινόμενο πως ο καθένας έχει κατά κάποιον τρόπο ένα δικό του backstory στην διάρκεια της σειράς το οποίο περιλάμβανε και άλλους χαρακτήρες.Ο Ryu με τον Jin,Daigo με Kujaku,Shoji με τους 3 stooges,Rin με τον Kou και ο Kazu με τον....Kameo?Εδώ θα συμφωνήσω με τον GreenRider,νομίζω ο Kazu είχε λιγότερη ανάπτυξη στον χαρακτήρα του σε σχέση με την υπόλοιπη ομάδα.Ήταν ευχάριστος χαρακτήρας και μάλλον θα ήταν ο αγαπημένος μου εάν του έδιναν παραπάνω προσοχή,επίσης είναι ο λόγος που βάζω 9.

Κακοί 10:Δεν είχαν να ζηλέψουν τίποτα από τους ήρωες γιατί είχαν εξίσου καλή ανάπτυξη και έντονα διαφορετικές προσωπικότητες κάνοντας τους ενδιαφέρων.Το καλύτερο είναι ότι περισσότεροι κακοί μπαίνουν στην διάρκεια της σειράς και σε κρατούν σε αγωνία για το τι θα γίνει.

Zords 9:Ξεχωριστά μου άρεσαν όλα τα Zords.Το καλό που είχε η σειρά ήταν πως δεν είχαν όλα τα zords από την αρχή και τα επεισόδια για την αναζήτηση τους ήταν εκπληκτικά,μας βοήθησαν να μάθουμε και περισσότερα για την φυλή Dai.Το κακό είναι πως το μόνο zord που είχαμε στην αρχή ήταν αυτό του Ryu οπότε είχε λίγο παραπάνω εστίαση από ότι θα έπρεπε(είχε και το warrior mode),πάντως μου άρεσε που τα άλλα zords γινόντουσαν πανοπλία για τον Ryuuseioh για να φτιάξουν τον Dairen'oh,επίσης θα ήθελα να σε διορθώσω GreenRider ότι δεν είναι Samurai αλλά από κινέζο πολεμιστή(μπορείς να το διακρίνεις από την περικεφαλαία).Το zord του Kibaranger μου άρεσε πάρα πολλή όπως και η εναλλακτική μορφή που είχε(warrior mode) αλλά φυσικά το καλύτερο ήταν η ένωση του με τα υπόλοιπα zords.Όσο για τον Kameo....ναι ήταν λίγο περίεργος ο τρόπος που έγινε έτσι,παρόλα αυτά μου άρεσε ως Daimugen.

Όπλα 10:Φυσικά θα βάλω 10 μιας και είχε μια μεγάλη ποικιλία από όπλα τα οποία χρησιμοποιήθηκαν στην διάρκεια της σειράς αρκετές φορές.Κοντάρια,σπαθιά, λεπίδες μπούμερανγκ,Qi δυνάμεις που έφερναν ένα Dragonball κλήμα (έκαναν ακόμη και ομαδικά Hadouken Razz).Φυσικά τέλειο το κανόνι που είχε η ομάδα.

Στολές 10:Οι καλύτερες στολές που έχω δει σε Super Sentai(προσωπική μου άποψη).Ξεκινώντας με τα κράνη τα οποία τα βρίσκω υπέροχα θα πω ότι έχουν πάρα πολλή καλές λεπτομέρειες και ξεχωρίζουν.Η χρήση του άσπρου ήταν σωστή δεν είχε πολλή άσπρο σε διάσπαρτα σημεία(π.χ zyuranger)παρά μόνο στο πάνω μέρος του σώματος οπού εκεί μάλιστα είχε ο καθένας το σύμβολο της ομάδας.Το χρυσό ήταν σε ωραία σημεία κάνοντας το έντονο, επίσης η ζώνη έμοιαζε με μαίανδρο όχι απαραίτητα καλό αλλά πρωτότυπο.

Εισαγωγή 3:Μπαίνει κατευθείαν στο ψητό,με απογοήτευσε και κατά την γνώμη μου άφησε πολλά καινά και ήταν πολλή μπερδευτικό .Δεν θα μιλήσω για το φαινόμενο πως ο Ryu ''μυστηριωδώς'' γνώριζε πως να μάχεται,να χειρίζεται όπλα και να καβαλάει έναν μυθικό δράκο....το βρήκα λίγο γελοίο.Το καλό?είχε μπόλικη δράση....όπως και τα υπόλοιπα επεισόδια.

Τέλος 5:Ok οι Gorma νικήθηκαν και οι dairangers χώρισαν μετά από αυτό,ωραία ήταν ανάγκη όμως να δούμε τα εγγόνια τους?Λίγο χαζό τέλος κατά την γνώμη μου ενώ θα μπορούσαμε να μάθουμε κάτι για αυτούς(η έστω λίγα παραπάνω πράγματα).

Μουσική 10:Απλά το αξίζει όχι μόνο για τον opening και ending theme,γενικά είχε πάρα πολλή ωραία και ταιριαστή μουσική δίνοντας μεγάλη έμφαση στην σκηνή ασχέτος εάν είναι κωμική η δραματική.

Γενική βαθμολογία 8.4:Υπέροχη σειρά με καταπληκτικό σενάριο και χαρακτήρες και φυσικά το ζουμί''οι μάχες''ήταν οι καλύτερες που έχω δει μέχρι στιγμής σε SuperSentai.Θα την πρότεινα όχι μόνο σε κάποιον επειδή είναι καλή σειρά αλλά και για το φαινόμενο πως θυμίζει ταινίες των Shaw Brothers μιας έχει στυλ ταινιών πολεμικών  τεχνών 70's και 80's(κάτι που εγώ λάτρεψα μιας και μεγάλωσα με τέτοια).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ProjectRed στις Κυρ Φεβ 19, 2017 10:55 am, 3 φορές συνολικά
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Review: Gosei Sentai Dairanger Empty Απ: Review: Gosei Sentai Dairanger

Σαβ Φεβ 18, 2017 7:27 pm
Άψογος.  Ειδικά το τελευταίο που είπες είναι ο λόγος που τα σπάνε οι 90s σειρές.  Το φινάλε ήταν ότι πιο WTF έχουμε δει πάντως σε σειρά. Αλλά τα σπάει τόσο η σειρά γενικώς που εν τέλει δεν μας πειράζει. Αλλά μπορούσε να ήταν σειρά του 10/10
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης