Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 4:49 pm
Γειά σας παιδιά (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό το τόπικ) , επειδή βρήκα ενδιαφέρουσα σειρά τους kamen riders ήθελα να ρωτήσω ποιά πλοκή/ιστορία έχουν , αν σχετίζονται μεταξύ τους , και λοιπές σημαντικές πληροφορίες . Αν είναι να ξεκινήσω να παρακολουθώ πρέπει να δώ από την πρώτη σαιζόν ? Αν όχι ποιά είναι η σημαντικότερη ? Αν με βοηθήσετε θα σας είμαι ευγνώμων Smile ευχαριστω !!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 5:21 pm
Θα σε συμβούλευα να ξεκίναγες με Kamen Rider Decade όπου εκεί παρουσιάζονται όλοι οι Riders της Heisei περιόδου (Κuuga έως Κiva & W στις ταινίες), σαν κόσμοι και σαν δυνάμεις. Το καστ δεν είναι το ίδιο με των παλιών σεζόν αλλά ωστόσο είναι πια τέλεια εισαγωγή στο κόσμο των Riders για να διαλέξεις ποια σεζόν θέλεις να δεις. Επίσης μιας και σήμερα προβλήθηκε το πρώτο επεισόδιο της νέας σεζόν του Κamen Rider Fourze είναι μια τέλεια ευκαιρία για να αρχίσεις να την βλέπεις. Τώρα για το ποιος θεωρείται ο καλύτερος και ο πιο δημοφιλής, σίγουρα ο Den-O και γι'αυτό θα τον δω πολύ σύντομα. Να ξέρεις πως οι σεζόν χωρίζονται σε 2 περιόδους Showa & Heisei. Kαμία σεζόν δεν σχετίζεται με τις άλλες παρά μόνο σε ταινίες ή σε παράλληλα σύμπαντα. Η υπόθεση της κάθε σειράς προφανώς δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες και πάνω απ'όλα δεν είναι επαναλαμβανόμενη και βαρετή καμία σεζόν, τουλάχιστον οι νεότερες σεζόν της Heisei περιόδου. Αν πάλι θες να δεις αμερικάνικη σειρά Kamen Rider, δες τον Kamen Rider Dragon Knight. Mε έκανε να γουστάρω τους Kamen Riders εμένα προσωπικά. Μετά είδα OOO & Decade. Tα σπάνε άγρια και οι 2. Διάβασε τα review μου αν θες γι'αυτές αν θέλεις. Εχώ δει και Masked Rider της Saban, είχε πολύ γέλιο αλλά δεν έχει καμία σχέση με το κλίμα των κανονικών Kamen Rider, σε αντίθεση με τον Dragon Knight που το πλησίασε αρκετά
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 5:28 pm
ok ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !!!. Very Happy μήπως μπορείς να μου στείλεις link για να τα παρακολουθήσω online , επίσης υπάρχει καμία σαιζόν με ελληνικούς υπότιτλους ?
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 5:34 pm
Online δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά, η Toei διαγράφει ότι επεισόδιο ανεβαίνει, οπότε πρέπει να τους κατεβάσεις. Τα επεισόδια υπάρχουν στο site μας για κατέβασμα με αγγλικούς υπότιτλους, μόλις φτάσεις τα 50 posts θα σου πω username & password για εκεί. Οσο για ελληνικούς υπότιτλους δυστυχώς πέρα της ταινίας All Rider vs Daishocker καμία άλλη ταινία ή σεζόν δεν έχει υποτιτλιστεί από κάποιο μέλος.
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 5:35 pm
Δες και αυτό το θέμα->[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 5:36 pm
οκ ευχαριστώ για την βοήθεια Very Happy Very Happy Very Happy
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 5:41 pm
Θα σου πει και ο Red Forever την άποψη του κάποια στιγμή που έχει δει τις περισσότερες Kamen Rider σειρές εδώ μέσα
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 6:41 pm
επίσης έχω και μία ακόμα ερώτηση : οι kamen riders έχουν απ όλων των ειδών ''αισθήματα'' ? Δηλαδή έχει το δράμα του , τα αστεία του , την δράση του , το ρομάντζο του ή απευθύνεται σε ένα μόνο είδος ? σόρυ αν οι ερωτήσεις μου κουράζουν Surprised
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 7:12 pm
Χμ...δεν είναι ανάγκη να τους δεις απαραίτητα από την πρώτη.Οι πρώτοι Riders είναι σαν τους Rangers σχετίζονται άμεσα και έμμεσα με τους επόμενους.Μετά τον Agito[πιθανώς μετά τον Kuga όπως είπα σε άλλο θέμα],οι Rider αρχίζουν και υπάρχουν σε ξεχωριστά σύμπαντα που δεν έχουν σχέση το ένα με το άλλο και σηνύθως κάποιοι "επετειακοί" Rider[όπως ο Decade] παραβιάζουν τους ‘κανόνες‘ και τους μαζεύουν για να δεχτεί ο θεατής ένα τεράστιο μπόλ από fanservice...που καμία φορά είναι καλό και άλλες κακό[πχ,αρχή του Decade : All Riders vs DaiShocker].

Γενικώς οι σημαντικότερες σεζόν είναι οι εξής :

O Kamen Rider ως η αρχή,ο Black ως ο πιο τραγικός,η σάγκα του Black και Black RX ως το πιο επιεικό,ο Kuga ως η κορυφαία αναγέννηση,ο Agito ως ο πιο ‘χτυπητός‘ και αξέχαστος και τέλος η ταινία The First ως η επαναπροσέγκιση του θρύλου.

Αυτά είναι τα κυριότερα.Αν σου αρέσει πολλύ,δες και τους υπόλοιπους Rider.

Γενικώς έχουν το αίσθημα η σειρά και οι χαρακτήρες.Μπορεί να μην προκαλούν όλες οι σειρές γέλιο...από οτι ξέρω μόνο ο Decade,ο ΟΟΟ και o Den-O προκαλούν γέλιο και όχι απλά χαρά όλη την ώρα....ιδίως ο τελευταίος με την μααα...... που τραβάν οι χαρακτηρες.Ούτε πολλύ δραματικές είναι.Τα πιο δραματικά που ξέρω είναι το Kabuto : Lord of Speed και όλο το Ryuki.
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 7:24 pm
οκ ! Smile Smile απ' ότι βλέπω θα αρχίσω από το Den-O! (μόλις φτάσω 50 posts !) tongue
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 8:26 pm
Kαι γω θα αρχίσω να βλέπω Den-O μόλις δω όλες τις standalone movies, γιατί και μου φτιάχνει τη διάθεση αυτή η σειρά με το γέλιο που μου προκαλεί και επειδή λατρεύω τις σειρές που σχετίζονται με ταξίδια στο χρόνο Wink
Πραγματικά ταξιδεύεις με αυτή τη σεζόν μαζί τους, στο ίδιο τρένο Very Happy .
Τώρα για τον OOO είναι η αγαπημένη μου σειρά γιατί και τα σπάνε τα τόσα διαφορετικά combo δυνάμεων που έχει ο Eiji και γιατί η σειρά γίνεται πολύ δραματική προς το τέλος. Πραγματικά θες να δες το επόμενο επεισόδιο συνέχεια. 4-5 σερί έβλεπα.
Ο Decade από την άλλη αν δεν έχεις δει κανένα Rider από Κuuga έως Κiva τα βλέπεις δύο δύο για να μην χάσεις τη μπάλα με τα συνεχή ταξίδια στους κόσμους των Riders. Αλλά από στυλ άλλο πράγμα. Μιλάμε για την επιτομή της λέξης COOL.
Οσό για την ταινία All Riders vs Daishocker πραγματικά ήταν σοκ για μένα η υπόθεση της, χαίρομαι που δεν πρόκειται για το πραγματικό τέλος της σειράς. Η άλλη ταινία Rider War 2010 ήταν η καλύτερη που έχω δει ποτέ με Riders και ένα θαυμάσιο τέλος για τη σειρά. Να προσθέσω πως κάθε σεζόν έχει εκτός των ταινιών Net movies & Battle DVDs, τα οποία είναι must see για κάθε σεζόν επίσης γιατί εκεί βλέπεις έξτρα δυνάμεις και μαθαίνεις πράγματα πληροφοριακά για τη σειρά π.χ. γιατί η στολή φτιάχτηκε έτσι κτλπ
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 9:57 pm
O Kamen Rider Decade Εμπλέκεται με όλους τους Kamen Riders?
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 11:03 pm
Ναι μπορεί να μεταμορφωθεί σε όλους τους Riders της Heisei περιόδου, να χρησιμοποιήσει τις special και final επιθέσεις τους και χώρια αυτά και τους ίδιους σαν όπλα. Showa μερικούς βλέπουμε στη σειρά, τους πάντες στις 2 ταινίες
nolak95
nolak95
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2011
Ηλικία : 28
Τόπος : Hellas

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 11:17 pm
Παράξενη και περίπλοκη σειρά απ' ότι κατάλαβα (με την καλή την εννοια παράξενη ! Very Happy)απ' ότι βλέπω θα κολλήσω και αρχιζει και το σχολειο σε λιγες μερες....
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πλοκή των kamen riders ??? Empty Απ: Πλοκή των kamen riders ???

Δευ Σεπ 05, 2011 11:34 pm
Δεν βρίσκω προσωπικά καμία διαφορά μεταξύ anime & super sentai ή kamen rider. Αν σου αρέσει κάτι από τα 3 σου αρέσουν και τα 3 έτσι απλά
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης