Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
thomas92
thomas92
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 2:11 am
Έχω μια απορία πάντως πια η διαφορά μεταξύ αυτών των τριών σειρών(Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider) . Εγώ έχω δει μόνο Power Rangers και όπως είδα στο youtube κάποια βιντεάκια δεν βρήκα κάποια διαφορά είναι ίδιο περίπου το σενάριο. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για το τι γίνεται πια η διαφορά μεταξύ αυτών? Είναι ο ίδιος σκηνοθέτης-συγγραφέας και στις άλλες δυο σειρές? Πιο ξεκίνισε πρώτο απ' ολα προβολή στην τηλεόραση?
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 2:27 am
Eχουμε και λέμε 1η σεζόν από το κάθε ένα

Kamen Rider (1971-εώς σήμερα)
Super Sentai - Goranger (1975-εώς σήμερα)
Power Rangers (1993-εώς σήμερα)

H διαφορές των Super Sentai από τους Power Rangers

- Πεθαίνουν και ήρωες και άνθρωποι γενικότερα
- Εχουν περισσότερα επεισόδια, συνήθως 50 ενώ οι rangers 32-40 πάνω κάτω. Αρά καλύτερη ανάπτυξη χαρακτήρων.
- Εχουν 35 σεζόν έναντι 18 των Power Rangers
- Εχουν σχεδόν πάντα ταινίες και special επεισόδια (συνήθως teamups) σε κάθε σεζόν
- Οι κακοί είναι κακοί εκεί με όλη τη σημασία της λέξης
- Αίμα πολύ αίμα, ειδικά στις παλιότερες σεζόν. Δηλαδή πιο βίαιες σειρές
- Γενικώς με λίγα λόγια κλάσης ανώτερη σειρά οι Super Sentai και κατά τη γνώμη μου κατάλληλη για άνω των 18 άτομα, βάση της φιλοσοφίας μας. Δεν τους βλέπω σαν παιδική σειρά όπως είναι οι Power Rangers που ποτέ κανείς τους δεν πεθαίνει η παθαίνει έστω και μια γρατζουνιά. Οι Power Rangers είναι μια πιο χαζοαμερικάνικη σειρά να στο πω λαικά. Αν είναι αντιγραφή? Ελάχιστες σεζόν είναι αντιγραφή και μάλιστα αντιγραφή προς το χειρότερο.


Τώρα όσον αφορά τον Kamen Rider δεν νομίζω πως συγκρίνεται με καμία από τις 2 σειρές. Αυτός είναι ο Batman της Ιαπωνίας, τόσο σοβαρή σειρά. Οι 2 αμερικάνικες σειρές τους τώρα δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Ο Masked Rider είναι μια παρωδία του Kamen Rider Black RX και ο Kamen Rider Dragon Knight είναι αντίθετα μια πάρα πολύ σοβαρή σειρά σε βαθμό σοκαριστικό για αμερικάνικη σειρά με υπερήρωες και μάλιστα με εντελώς διαφορετικό σενάριο από τον Kamen Rider Ryuki. Σε σημείο οι Ιάπωνες να την λατρεύουν περισσότερο και από τον Ryuki. Μέχρι και βιβλίο βγήκε εκεί sequel της σειράς, φαντάσου. Το βασικό που πρέπει να ξέρεις είναι πως και οι Super Sentai & οι Kamen Riders ανήκουν στην Toei. H Saban και παλιότερα η Disney πλήρωναν αυτούς για πνευματικά δικαιώματα. Εκτός από αυτές τις σειρές μην ξεχνάς και τον Ultraman (που είναι η παλιότερα σειρά από όλες) και τους Metal Heroes. Oλοί αυτοί μαζί μας κάνουν τους Tokusatsu ήρωες που λατρεύουμε cheers
thomas92
thomas92
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 2:37 am
Μάλιστα.. Να κάτι που δεν είχα ιδέα. Οπότε μάλλον πρέπει να κάτσω να δω και το Super Sentai. Επίσης μια σειρά άλλη που ψάχνω απεγνωσμένα θέλω να ρωτίσω. Να το πω εδώ ή δεν είμαι στο κατάλληλο poll?
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 2:55 am
Αν δεν έχει σχέση με το θέμα που συζητάμε κάνε νέο θέμα εδώ και θα το βάλουμε εκεί που πρέπει μετά
thomas92
thomas92
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 3:50 am
Οκ το έκανα τσέκαρέ το όταν μπορέσεις. Ευχαριστώ
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 11:56 am
Μερικές σημειώσεις Θωμά σε κάποια από τα σημεία του Τζίμη :

Αυτό με το αίμα.Γενικότερα υπάρχει αίμα,αλλά αν θες να δεις πολλύ αίμα και υπερβολική βία,θα τις βρείς ως τώρα μόνο στον Kamen Rider Kuuga.Γενικότερα οι παλιότερες εκπομπές[οι παλιότεροι Rider και Sentai] απευθύνονταν κυριώς σε ενήλικες και εφήβους,οι Σεντάι πιο πολλύ σε εφήβους λόγω των παιχνιδιών που μπορούσαν να πουλήσουν.Σιγά-σιγά όμως,και οι δύο άρχισαν να γίνονται πιο ‘family-friendly‘ με τα δειλά βήματα του Kamen Rider Black σε κάποια σημεία[που ο συγκεκριμένος ήρωας έθεσε και κάποια πρότυπα που τα βρίσκουμε και τώρα σε ήρωες].Με τον ερχομό των Ranger,που είναι μια παιδική σειρά και όχι τόσο ‘χαζοαμερικάνικη‘[το χιούμορ είναι κάπως,εντάξει] και σε κάποιες φάσεις καθαρά εφηβική[Lost Galaxy,Timeforce] άρχισαν και οι Ιαπωνικές σειρές να γίνονται ακόμα πιο φιλικές προς την οικογένεια...οι Rangers ήταν επιτέλους η τέλεια αφορμή να γίνουν οι ήρωες του Ισινομόρι και ήρωες των παιδιών επιτέλους.

Πρώτα οι Σεντάι με τους Hurricanger,και μετά το γύρισαν τελείως στο παιδικό και στο ‘παιδικό και εφηβικό‘ με τους Boukenger και πέρα.Ας πούμε : οι Go-Onger είναι κλασσικοί παιδικοί ήρωες αλλά οι ενηλικές που θα το δούν θα το νοιώσουν μια νοσταλγία από τους παλιούς ήρωες΄λόγω των συμπεριφορών τους[αυτή η υπερβολική θέρμη προς την δικαιοσύνη κλπ] ενώ οι Shinkenger είναι πιο πολλύ για εφήβους αλλά και παιδία μπορούν αν το δουν.Βέβαια για πλήρη κατανόηση των Shinkenger θέλει να είναι κανείς ενήλικος και να έχει γνώση κάποιων πραγματών,όχι μόνο για τους σαμουράι,αλλά και για την αξία της φιλίας κλπ

Οι Rider ακολούθησαν αργότερα,με ταν Den-O ως αρχηγό ως παιδοεφηβική σειρά μέχρι σήμερα.

Ο Ultraman,όπως είπε και ο Τζιμ,είναι ο πρώτος και αυτός που τεχνικά άρχισε το γένος.Παρ’όλα αυτά μόνο ο πρώτος Ultraman είναι τιμητικά Tοku Hero.Εξ’απανέκαθεςν,ήταν Kaiju[Ιαπωνικό τέρας,σαν τον Γκοτζίλα],και ο ίδιως και τα τέρατα που πολεμούσε.Αργότερα υπήρξαν και κανονικοί toku hero Ultraman[The Next,Nexus].Τoν όρο "Toku Hero" τον καθιέρωσε ο Ισινομόρι με τον Kamen Rider.

Σπόιλερ:
thomas92
thomas92
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 280
Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 12:04 pm
Ευχαριστώ για τις πληροφοριές (το ονομά σου όμως πες μου γιατί δεν το ξέρω Razz )
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Σαβ Ιουλ 23, 2011 12:39 pm
Σόλων.Χάρηκα.
lapo
lapo
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 1461
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Θεσσαλονικη

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Τρι Αυγ 23, 2011 1:27 am
εγω ενα εχω να πω στα 100 χρονια τι θα κανουν; θα σταματησουν σραγε ποτε;
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Τρι Αυγ 23, 2011 1:45 am
Θα αναστήσουν τους νεκρούς (στην κυριολεξία) παλιούς sentai lol!
Blue Ranger
Blue Ranger
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Ημερομηνία εγγραφής : 20/08/2011
Ηλικία : 25
Τόπος : Μυτιληνη

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Τετ Αυγ 24, 2011 10:40 am
εγω θελω να δω το τελευτεο επισοδιο τους Lost Galaxy και δεν μπορω Sad Sad Sad
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Δευ Σεπ 05, 2011 5:39 pm
Ακυρό με αυτό που συζητάμε αλλά γιατί δεν μπορείς?
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Τρι Νοε 29, 2011 9:13 pm
Δεν ξέρω αν όντως είναι έτσι, θα δείξει παρακάτω όταν τελειώσω τους magiranger αλλά έχω την εντύπωση πως από magiranger και πέρα γίνονται περισσότερο παιδικές οι σειρές. Μακάρι να βγω ψεύτης. Oι Ηurricanger που είπε ο Σόλων, ναι μεν άρχισαν με πολύ χιούμορ, στην πορεία έγιναν σκοτεινή σειρά όσο δεν πάει. Οι Abaranger μετά ήταν μια από τα ίδια και οι dekaranger φουλ σοβαρή από την αρχή ως το τέλος. Οι Gaoranger στο ίδιο μήκος κύματος με Hurricanger/Abaranger και από timeranger και πίσω με εξαίρεση τους Carranger οι σειρές είναι αρκετά σοβαρές και σκοτεινές. Οι Gokaiger πάλι που παίζονται τώρα έχουν μια ισορροπία εκπληκτική Very Happy
Για μένα οι Magiranger ήταν η αρχή της αλλαγής, τουλάχιστον έτσι νομίζω
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Τετ Νοε 30, 2011 12:31 am
Όχι απαραίτητα,οι Turboranger ήταν μεν σοβαροί,αλλά ήταν κυριώς μια ωραία ιστορία και είχε πίσω της πολλυ΄ωραία ιστορία αγάπης και μύνημα...ένα απλό παράδειγμα.Πάντως από τους Magiranger[που απέτυχαν χοντρά] και μετά,δοκίμασαν να "rebootάρουν" ελαφρά το κοινό.Δηλαδή από κεί και πέρα,θα ξανάδιναν προσοχή στην νέα γενιά και οι σειρές θα συνέχιζαν να μεγαλώνουν μαζί τους,γιατί το κοινό είχε φτάσει πια στο αμήν,δεν μπορούσνα να το παιδιά πχ κάτω των 10 πρίν τους Go-Onger,χωρίς να σημαίνει οτι δεν τους ευχαριστιούνται και οι παλιοί φαν.Κάτι παρόμοιο δοκίμαζουν και με τον Fourze κια πετυχαίνει σε άλλο επίπεδο.
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider Empty Απ: Power Rangers, Super Sentai, Kamen Rider

Τετ Νοε 30, 2011 2:28 pm
Οι Σινκέντζα ήταν αρκετά σοβαροί, απ' όσο έχω δει από Ντεκαρέντζα πιστεύω πως είναι ισάξιοι, αν και στους Ντεκαρέντζα δεν μπορώ να πω πως ευχαριστήθηκα τα σκηνικά και τα κοστούμια ιδιαίτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης