Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

+11
bruce wayne tasos
jimavras
tsironick
gt1993
chrys97
BnsGoldRanger
falconara90
gogeta
tasos5488
gantonis
Green Rider
15 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Πεμ Μαρ 17, 2011 3:29 pm
Η εξηγησή που μπορώ να δώσω είναι ότι εφόσον είναι βασισμένη σε γιαπωνέζικη σειρά, τα αίτια μεταφέρονται εκεί.
Η σημαία της Ιαπωνίας έχει για χρώματα της το άσπρο και το κόκκινο, οπότε όπως είναι λογικό επέλεξαν οι Rangers αυτών των χρωμάτων να είναι και οι αρχηγοί.
Στους Power Rangers 2 φορές οι αργηγοί ήταν άσπροι, ο Τόμμυ στους ΜΜΡR και η Ντελφίν στους Alien Rangers. Oλες τις άλλες φορές ήταν κόκκινος ο αρχηγός. Στους dairanger βέβαια η αντιστοιχεία με τον Τόμμυ δεν ισχύει γιατί εκεί ο ασπρος ranger είναι πιτσιρικάς. Στους Κakuranger απο την άλλη δεν ξέρω, δεν έχω δει. Η Η μάλλον έχω δει την ταινία αλλά δεν κατάλαβα αν ήταν αρχηγός ο άσπρος. Τέλος κάποιοι θα πείτε για την Jen αλλά αυτή δεν ήταν πραγματικά αρχηγός των rangers αλλά της αστυνομίας του χρόνου στο μέλλον. Προσωρινά μέχρι να εμπιστευτεί τον Wes δρούσε σαν αρχηγός. Στους timeranger τώρα η Yuuri τα ίδια επίσης, αν και κει όλοι τους ήταν το ίδιο σοβαροί και υπεύθυνοι εκτός του Sion Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Σαβ Απρ 23, 2011 3:31 pm
Σκέφτηκα κάτι άλλο σήμερα. Στους Power Rangers άνετα θα μπορούσε ο αρχηγός να είναι μπλε, αφού τα χρώματα της σημαίας της αμερικής είναι κόκκινο,άσπρο και μπλε!
Επίσης το γεγονός ότι η Jen και αντίστοιχη της στους timeranger ήταν αρχηγίνες οφείλεται στο γεγονός πως το ροζ είναι απότέλεσμα της μίξης κόκκινου με άσπρο!
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Σαβ Απρ 23, 2011 3:38 pm
... που είναι τα χρματα της ιαπωνικής σημαίας! Φτάνουμε σιγά σιγά στη λύση του μυστηρίου! Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Σαβ Απρ 23, 2011 3:58 pm
Παραδέχεσαι ε? lol!
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Σαβ Απρ 23, 2011 4:08 pm
Ναι! lol!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Δευ Αυγ 08, 2011 7:19 pm
Thanks Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Δευ Αυγ 08, 2011 8:16 pm
Μέτριοι κατά τη γνώμη μου. Αλλά δες τους για να έχεις και δική σου άποψη. Λέμε την δική μας αναλύτικα για κάθε επεισόδιο εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
tasos5488
tasos5488
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 92
Ημερομηνία εγγραφής : 31/10/2011

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Παρ Νοε 11, 2011 2:27 pm
μπορει οντως απλα να τυχαινε...
avatar
gogeta
New Ranger
New Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2011

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Πεμ Ιαν 05, 2012 2:34 pm
πραγματικά είσαι φοβερός έχεις κάνει τέλεια ανάλυση πιο πάνω και πάλι μπράβο
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Πεμ Ιαν 05, 2012 3:06 pm
ευχαριστώ και πάλι Very Happy
falconara90
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... 1_zpsbe8574b7
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... 3_zps4d69e2b4
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Bleach_Group
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Arrow_zpsdc214876
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Untitled-1_zps651efb21
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Wd_zps213b4510
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Flostgalaxy_zps7a6d690b
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Naruto2_zpsdde1594d
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Yu-Gi-OhGX_zps666b4095
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... BatmantheBraveandtheBolt_zps0ce04b94
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Got_zpsb88bd570
Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... TransformersPrime_zpse4fcca92
Αριθμός μηνυμάτων : 2456
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : VG Universe

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Πεμ Ιαν 05, 2012 7:43 pm
εγώ ποτέ δε κατάλαβα γιατί ο κόκκινος ranger είναι πάντα άντρας. δεν είναι λίγο φαλοκρατικό αυτό? (η κόκκινη shingeker δε μετράει αφού συνυπάρχει και ο αρχικός άντρας κόκκινος)
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Πεμ Ιαν 05, 2012 8:06 pm
αυτό είναι εκνευριστικό πράγματι. Είναι φαλοκράτες οι Ιάπωνες, ειδικά παλιότερα παραήταν
BnsGoldRanger
BnsGoldRanger
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2953
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Θεσσαλονίκη,Καλαμαριά

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Παρ Ιαν 06, 2012 12:58 am
egw lew einai olimpiakos oi power ranger giauto vgazoun arxigo aspro i kokkino lol!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Παρ Ιαν 06, 2012 1:25 pm
χαχαχα γι'αυτό και γω λέγομαι πράσινος ranger τι νόμιζες? lol!
chrys97
chrys97
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 6813
Ημερομηνία εγγραφής : 28/08/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : Κύπρος
https://www.youtube.com/user/TheRedranger1997

Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω... Empty Απ: Πάντα αρχηγός κόκκινος ή άσπρος Ranger. Tυχαίο? Δε νομίζω...

Κυρ Ιουν 16, 2013 6:02 pm
Φυσικά και δεν είναι τυχαίο.Οι Ιάπωνες από την αρχαιότητα αγαπούν το κόκκινο χρώμα.Και για αυτό είναι και ένα από τα χρώματα της Ιαπωνικής σημαίας.Το κόκκινο στην Ιαπωνία συμβολίζει την καλή τύχη και την ευτυχία.Ίσως για αυτό τις περισσότερες φορές ο αρχήγος της ομάδας των sentai είχε κόκκινη στολή.Αυτό ισχύει και για κάθε αρχηγό των power rangers με κόκκινη στολή,αφού στην Αμερική το κόκκινο,εκτός ότι είναι χρώμα της Αμερικάνικης σημαίας συμβολίζει τη γενναιότητα και την ανδρείας.Αρά και για αυτό ο αρχηγός των power rangers σχεδόν ήταν πάντα κόκκινος.

Σε αντίθεση με το κόκκινο,το άσπρο χρώμα στην Ιαπωνία συμβολίζει το πένθος και το θάνατο και το βρίσκω περίεργο που είναι ένα από τα χρώματα της Ιαπωνικής σημαίας.Για αυτό δεν είδαμε και πολλούς Ιάπωνες αρχηγούς με άσπρη στολή.Σε αντίθεση με τους Ιάπωνες,οι Αμερικάνοι πιστεύουν ότι το άσπρο συμβολίζει την αγνότητα και την αθωότητα και είναι και χρώμα της σημαίας τους.Μάλλον για αυτό ο Τόμμυ και η Delphine ήταν αρχηγοί με άσπρο χρώμα στολής.

Αν ισχύει αυτό με τους συμβολισμούς των χρωμάτων,τότε θα έπρεπε να δούμε και αρχηγό με μπλε στολή,όπως είπε και ο Green rider,αφού το μπλε συμβολίζει την επιμονή και την δικαίοσυνη στην Αμερική και είναι και ένα από τα χρώματα της σημαίας τους,ενώ δεν ξέρω αν συμβολίζει κάτι στην Ιαπωνία.

Τώρα για το ροζ χρώμα δεν ξέρω.Ίσως να έχει κι αυτό κάποιο συμβολισμό στις δύο χώρες ή αφού είναι το αποτέλεσμα της μίξης του κόκκινου και του άσπρου,χρώματα των σημαιών των δύο χωρών και γι' αυτό είδαμε την Jen και την Yuuri για λίγο σαν αρχηγούς.

Ελπίζω να σας φάνηκα ωραία όλα όσα είπα. Smile Smile
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης