Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Τετ Μαρ 02, 2011 1:47 pm
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
Γενική κουβεντούλα για Super Robot και Real Robot,μια από όλα αρχίζοντας από άνιμε και καλύπτωντας ακόμα και μοντέλα.Θα αρχίσω με κάτι που ήταν σε ένα άλλο θέμα,για να μην ξεφύγω τελείως από εκεί :

Skyranger έγραψε:Razz Aπο manga βρηκα μονο το original getter robo κ κατέβασα κ διάβασα. Εψαχνα το Getter Robo Go, μιας κ το ανιμε δεν ηταν τοσο καλο εμαθα, αλλά ετσι κ αλλιως δεν υπαρχει για download, μονο λιγα videakia στο Υoutube. To mazinkaiser μου αρεσε πολυ, το Shin Mazinger ,remake του mazinger z, δεν το δα ακομα, μονο το πρωτο επεισοδιο. Απο Super Robots το τελευταιο που ειδα ειναι το Daimos. Δυστυχως δεν εχει υποτιτλιστει όλο στα Αγγλικα, αλλά ευτυχως ενας στο Youtube ειχε ανεβασει ολα σχεδον τα επ. με Αγγλικο dub. Αν κ ηταν χαλια η μεταγλωτιση, ειδα τι γινοταν στη συνεχεια. Ωραια ιστορια. Combattler V δεν κατεβασα ακομα, δεν ξερω αν ειναι καλο, αλλά θελω να το δω. Το Voltes V ειναι το ιδιο απ οτι φαινεται, αλλά καλυτερο μαλλον, σαν μεταγενεστερο που ειναι. Εμενα τουλαχιστον μ'αρεσε πολυ περσι που το δα. Αρα πιθανον να μου αρεσει κ το Combattler V, παρολο που ειναι πιο παλιο. Φτανει μονο να μπορεσω να το κατεβασω, γιατι περσι δεν ειχε κανενα seeder. Αλλά το ανιμε που με συγκινισε πιο πολυ απ ολα, ειναι το υποβρυχειο κεραυνος (Blue Noah) . Eπιτελους βρηκα κ ειδα ολα τα επ. , στην Ελλάδα δεν ειχαν φερει ουτε τα μισα. Ενας στο Youtube τα ανεβασε ολα με Αγγλικο dub κ ποιοτητα dvd. Πιο πριν τα χα μονο Ισπανικα κ Ιταλικα.

Τα παλια Super Robot τα χω ξεσκισει!!! Very Happy Κ εμπλεξα τοσο με τις ιστοριες εκεινες της εποχης, που δεν προλαβα να δω πολλα καινουρια ανιμε! Κ απο τα καινουρια που ειδα, δεν ετυχε κανενα να ειναι με super robot. Κρίμα. Ετσι δεν ξερω αν αξιζουν καθολου τα νεα Mecha. Ουτε ξερω τι παιζει. Ξεκινησα να βλεπω Guren Lagann, ωραιο, αλλά δεν το τελειωσα δυστυχως, γιατι επρεπε να δω τα Getter Armageddon k Shin Getter vs Neo Getter. Πολυ ωραια. Ειδα λιγο κ Ν.G. Evangelion, ωραια ιστορια, αλλά δεν μου αρεσαν καθολου τα mecha. Ειδα κ το New Getter Robo, που ειναι πιο κοντα στο manga. Ωραιο, αλλά ειχε πολυ αιμα κ βια, κ ετσι προτιμω το παλιο ανιμε. Το manga ομως μου αρεσε, διοτι εκει το αιμα κ η βια δεν με ενοχλει καθολου ! Άλλο στο χαρτι κ άλλο ''ζωντανο'' στο ανιμε. Επισης ο Χαγιάτο μου αρεζε πιο πολυ στο original anime, ηταν φοβερος τυπος. Ενταξει, ο Ryoma κ ο Musashi ηταν πολυ καλυτεροι στο manga, κ κατεπεκταση, στο Αrmageddon κ στο Shin vs Neo (o Ryoma).

Δεν εχω δει καθολου Real Robots, δηλ. Gundam κτλ.... Στην εμφανιση τα mecha των Gundam ιναι πολυ ωραια, αλλά χαζεψα λιγο σκηνες κ δεν τρελαθηκα. Ο ''ερωτας'' μου ειναι τα Super Robots οσον αφορα τα ρομποτ. Μακαρι λοιπον καποτε να γινουν ταινια, αποφευγοντας τα πολλά λαθη των Transformers (τα οποία ομως περασα πολυ καλα βλεποντας τα, παρολο που ασχημηναν πολυ τα ρομποτ κτλ., κ που η δευτερη ταινια ηταν αρκετα κουραστικη...). Κ μακάρι να παιζει κ μια Megan Fox διπλα τους, ή μια Jessica Alba, τι παραπανω δηλαδη εχει ο Optimus Prime? Razz (Βρε τον τυχερούλη, στην ιδια ταινια με την Megan! lol! )

Getter 1, getter 2, getter 3 λοιπόν !!!!!! Very Happy

Η ρομαντική τριλογία[Voltes V,Comabttler V,Daimos] είναι μια από τις πιο άριστες και συναισθήματικές σειρές στην ιστορία των Super Robot και η πρώτες ιστορίες με Super Robot[πέραν του Nagai...και του Ishikawa σε μικρότερο βαθμό] που έδειξαν οτι ακόμα και αν υπάρχει ένα τεράστιο ρομπότ στην μέση μπορεί κανείς να φτίαξεις μια υπέροχη ιστορία για την αγάπη και την ελευθερία...και γενικώς την μάχη για την απόκτηση τους.

Από καινούργια[από το 85 και μετά] Super Robot μπορώ να σου προτείνω τα εξής[πέραν αυτόν του Nagai και του αποθανώντος Ishikawa] : Choujuu Kishin Dancouga,Gravion,Dancouga Nova,Brave Exkaiser,Brave Express Might Gaine,Brave Police J-Deckerd,The King of Braves GaoGaiGar,το OVA του Gekiganger III,Demonbane,Super Robot Wars[τα παιχνίδια και τις σειρές,είναι υβρίδιο γενικώς η σειρά μιας και περιέχει και τους τρείς τύπους mecha],Gravion,DanGaiOh,Zeorymer,God Sigma,GodMars,Baldios[πρόσοχε με αυτό...θεωριτκά το τέλος του άνιμε μπορεί να σε σημαδέψει άγρια] και το Guren Laggan.

Όσο για το Getter Robo,μου αρέσουν όλες οι περσόνες του Hayato και του Ryoma,ενώ του Musashi δεν μου αρέσει του άνιμε.Έχε υπ’όψιν σου οτι το Getter Armaggedon είναι συνέχεια του Moon Wars,ενός Getter Robo σε άλλη δίασταση.Το Moon Wars παίχτηκε στο ραδιόφωνο.Όσο για το Evangelion...μόνο mecha δεν είναι...απλά κάτι τέρατα με κάτι κομμάτια μετάλου για να περιοριστούν οι κινήσεις τους.

Όσο για real...μπορεί να μην είδες τα σωστά Gundam.Υπάρχουν αρκετά καλά όπως : Gundam WIng,Gundam X,Gundam 0083,Gundam 08th MS Team,SDF Macross,Super Dimension Orguss,Macross +,Macross Frontier,Macross Zero,Gun X Sword[πιθανό υβρίδιο],Gasaraki,Mellowlink,Dragonnar,Eureka 7,VOTOMS,Layzner,Dougram,DaiGuard[αυτό είναι τέλειο...υπάλληλοι που λατρεύουν τα Super Robot πολέμαν με ένα Real Robot και κάνουν μανούβρες των Super Robot...όπως το Rocket Punch lol! ] και Gundam Unicorn.

Σας αφήνω για την ώρα,λοιπόν.

Change!GETTER...OOOOOOOONNNEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 4:38 am
Ευχαριστω πολυ για τις προτάσεις σου !!!! Smile Θα τα ψαξω όλα μολις βρω χρονο, κ ελπιζω να κατεβαινουν ευκολα! Κ μπράβο για την πολύ ωραια ιδεα για το θέμα!!!!

Απο τη Ρομαντικη τριλογια, μονο το Combattler V δεν μπορεσα να κατεβάσω, τη τελευταια φορα που προσπάθησα δεν ειχαν καθολου seeders τα torrent, δοκιμασα κ το site Bakabt που συνηθως εχει ζωντανα. Θα ξαναδοκιμάσω. (Άσε, το μεγαλύτερο ''ρεκορ'' μου ηταν στο Grendizer, κατεβαζε 3 βδομαδες συνεχομενα το PC , παρολο που χω ταχυτητα 8 Mbps. Eιχε μονο 1 seeder.... Μικρος δεν εκτιμουσα ιδαιτερα το Grendizer, αλλά τωρα μ'αρεσε πολυ το story του. Το mecha του παντως καθολου. Κ οι μαχες καταντουσαν ανιαρες. Ενω στο original Getter, παρολο που ηταν κ αυτο τοσο παλιο κ απευθυνοταν κυριως στα παιδια, ειχαν πολυ πιο ενδιαφερον οι μαχες. Το παλιο ανιμε του Mazinger Z, σ'αλλα σημεια βλεποταν, σ'αλλα οχι. Κ τo Great. Καλά, το Mazinkaiser ηταν κορυφη !!!! )

K εμενα δεν μου άρεζε ο Μουσάσι στο άνιμε. Το ξερω για το ''moon wars'', έψαχνα μαλιστα αν εχει ηχογραφηθει κ υπαρχει για κατεβασμα, αλλά τζίφος... Κρίμα. Ούτε καν στα Ιαπωνικα, ποσο μαλλον να το βρω μεταγλωτισμενα... Κριμα. Ειναι τα αγαπημενα μου mecha τα original Getter Robo, τα G δεν μου αρεσαν σαν μορφη. Τα Go (τα οποια υπαρχουν κ στο OVA Shin vs Neo Getter Robo ) ειναι ωραια για μενα, ειδικα το Getter 1. Tα Shin δεν μου αρεσαν σαν μορφη. Εχουν βγει κ άλλα Getter mecha σε manga, εχω φωτο τους, αλλά δεν ενθουσιαστηκα απ τα ρομπότ. Ευχομαι να βγουν κ άλλα άνιμε με Getter.... Υπάρχει πιθανοτητα? Απ οτι ξερω ειναι ακομα παρα πολυ δημοφιλη στην Ιαπωνια (κ στην Ευρωπη). Βεβαια ο θανατος του Ken Ishikawa ήταν τεραστιο πληγμα. Ελπιζω καποιος να εχει την εμπνευση κ τα πνευματικα δικαιωματα να συνεχισει τα Getter. Πάντως, όσο ωραια κ αν ειναι τα manga, εγώ προτιμώ τα ανιμε, μόνο κ μονο επειδή ειναι ''live action'' κ έγχρωμα, κ με μουσικη κτλ... Με μαγευουν εμενα προσωπικα πιο πολυ. Βέβαια κ το original manga των Getter που διαβασα, το απολαυσα πολυ! Εσένα πιο ειναι το all time favourite mecha, σαν ιστορια, αλλά κ σαν μορφή? Εμένα, σαν ιστορια πολυ δυσκολο να διαλεξω, αλλά σαν μορφή, λειτουργεια κ φιλοσοφια, μαλλον το πρωτο Getter. Το γεγονος οτι 3 διαφορετικα σκαφη ενωνονται κτλ, οι συνδιασμοι, η αισθηση με τα jet, πάντα ονειρευομουν να μπορουσα να πιλοταρω κατι τετοιο... Smile Το getter 1 σκιζει, το 3 ειναι λιγο ''ασχημουτσικο'', αλλά οκ !

Εχω παιξει προσφατα σε emulator δύο Super Robot Wars, για το Snes ! To 3 κ to 4. Ενα απ τα δυο, νομίζω το 3, ηταν μεταφρασμενο στα Αγγλικα, οποτε οκ. Μ'αρεσε πολυ! Αρα κ τα καινουρια ειναι τελεια! (Ειναι κ πολλά τα άτιμα, πιο να πρωτοβρώ! Very Happy ) Στα καινουρια υπάρχουν κ τα παλια κλασσικά mecha, ή εχουν αντικατασταθει απ τα νεοτερα ή τους διαδόχους τους, π.χ. το Shin Getter ? Οχι σ'ολα απ οτι εψαξα, αλλά σε αρκετα νομιζω.

Θα δοκιμασω φυσικα κ τα real robots κ τα Gundam, μολις βρω χρονο. Βιαζομαι πολυ κ για το Macross, λογω των αναμνησεων απ το Robotech.

Το GoLion δικαιως νομιζω δεν ειχε μεγαλη επιτυχια στην Ιαπωνια, ξεκινησα να το βλεπω προσφατα κ βαρεθηκα. Καποια στιγμη ομως σκοπευω να το τελειωσω. Βεβαια ειναι πολυ καλυτερο απ την Αμερικανικη εκδοχη Lion Force Voltron.


Μακαρι καποτε καποιο mecha να γινοταν ταινια ή εστω CGI. Ίσως ανοιξει ο δρομος μετα την επιτυχια των Transformers. Εσενα αληθεια πως σου φανηκαν? Η πρωτη ταινια μ'αρεσε παρα πολυ. Τα ρομποτ μονο δεν μου αρεσαν σε γενικες γραμμες, οχι μονο γιατι δεν εμοιαζαν στα original καθολου, αλλά κ γιατι ηταν αρκετα ''ασχημα''. Μακαρι αν γινουν αλλες ταινιες, να ειναι πιο ομορφες αισθητικα.

Ειδικα Saber Rider θα μπορουσε να γινει ανετα, μιας κ εχει κ το Αμερικανικο feeling κ μπορει να επιανε στην Αμερικη. Ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν ειχε μεγαλη επιτυχια στην Αμερικη. Στην Ευρωπη παντως σκιζει, το μεγαλυτερο fanbase του ειναι στη Γερμανια, όπως κ των Rangers. Στην Αμερικη προφανως επισκιαστηκε απ τα Transformers. Κ στην Ιαπωνια το Bismarck απ τα άλλα τα αριστουργηματα του ειδους. Πολυ πιο ωραια κ η Ιαπωνικη εκδοχη, την κατεβασα ολη RAW, αλλά προτιμω την Αμερικανικη μουσικη κ τον ''Jessie Blue'' άνθρωπο. Το mecha, Ramrod/ Bismark, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο εμφανησιακα, πιο πολυ σαν καουμπόης μοιαζει κ ειναι λιγο περιεργο αυτο για τα γουστα μου, αλλά παρολα αυτα ειναι αρκετα καλο. Κ σαν σκαφος σκίζει !!!!! Στο Αμερικάνικο ειναι χαλια οι φωνες, ειδικα η δικια του, αλά Peter Culen/ Optimus Prime! Ειναι το μονο ανιμε που προτιμω τις Ελληνικες φωνες απ τις Αμερικανικες. Πολυ βαρια καουμποικες, κ ειδικα του Ramrod.....

Στο σημειο που μου λες για τα Super Robot Wars, κατι λες οτι υπαρχουν 3 ειδη mecha. Ποιο ειναι το τριτο? Εγω ξερω τα Super κ τα Real. To 3ο ειναι τα υβριδικά ?

Mε λυπη μου διαπιστωνω οτι δεν υπαρχουν πολλοι φανς των mecha στην Ελλάδα, ή εγω ημουν ατυχος κ δεν ετυχε να γνωρισω στην προσωπικη μου ζωη. Πρεπει να γραφτω σε κανα φορουμ. Ειμαι στο animeclipse, αλλά δεν μου μεινε ωρα να ασχοληθω κ να ποσταρω τιποτα. Μπηκαν στη ζωη μου κ οι Rangers κ τα Sentai κ ξεχαστηκε το θεμα. Πιστευω οτι τουλαχιστον, το Tekkaman Blade, θα επρεπε να το γνωριζουν πολλοί. Δεν ειναι κανονικο mecha φυσικα, αλλά ειναι κορυφαιο. Τον εχω παρει κ σε μια φιγουρα-αγαλματιδιο απ το E-bay (όπως κ τα original Getter σε Soul of chogokin, Bandai). Απ οτι ειδα σε καποια ποστ σου, πρεπει να σου αρεσει κ σενα πολυ o Τεκκαμαν . Ειναι υπεροχο. Κ ειναι ενα πρωτο βημα γι αυτους που δεν ειναι μυημενοι στα mecha κ τα Tokusatsu κτλ... πριν μπουν στα ''σκληροπυρηνικά'' !!!!! Αν κ το σεναριο ισως ειναι βαρυ καπως γι αυτους που πρωτη φορα ασχολουνται μ'ολα αυτα. Anyway, μακαρι το fanbase στην Ελλάδα για τα ρομποτ πασης φυσεως, να μεγαλωσει ! Αλίμονο, εδω πολυ σπανια συναντω ανιμε φανς , κ οταν συναντω, ξερουν συνηθως μονο για Gurren Laggan, Naruto, One Piece κτλ. ! Δηλαδη τα πιο γνωστα στο ευρυ κοινο ας πουμε. Σε πολλους ουτε καν το υπεροχο κ επισης πολυ κωμικο Full Metal Panic δεν αρεσε, μονο κ μονο επειδη περιεχει mecha ! (Δεν κανω καν λογω για Tokusatsu, εκει η κατασταση ειναι απελπιστική! Μόνο εμενα ηξερα σε αυτη την ηλικια να του αρεσουν, τωρα βρηκα κ εσας! Αρα δεν μπορει , θα υπαρχουν κ μερικοι ακομα, που ειναι κρυμενοι ? Very Happy )
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 2:03 pm
Skyranger έγραψε:Ευχαριστω πολυ για τις προτάσεις σου !!!! Smile Θα τα ψαξω όλα μολις βρω χρονο, κ ελπιζω να κατεβαινουν ευκολα! Κ μπράβο για την πολύ ωραια ιδεα για το θέμα!!!!

Ευχαρισώ και χαίρομαι να βοηθάω. Cool

Skyranger έγραψε:Απο τη Ρομαντικη τριλογια, μονο το Combattler V δεν μπορεσα να κατεβάσω, τη τελευταια φορα που προσπάθησα δεν ειχαν καθολου seeders τα torrent, δοκιμασα κ το site Bakabt που συνηθως εχει ζωντανα. Θα ξαναδοκιμάσω. (Άσε, το μεγαλύτερο ''ρεκορ'' μου ηταν στο Grendizer, κατεβαζε 3 βδομαδες συνεχομενα το PC , παρολο που χω ταχυτητα 8 Mbps. Eιχε μονο 1 seeder.... Μικρος δεν εκτιμουσα ιδαιτερα το Grendizer, αλλά τωρα μ'αρεσε πολυ το story του. Το mecha του παντως καθολου. Κ οι μαχες καταντουσαν ανιαρες. Ενω στο original Getter, παρολο που ηταν κ αυτο τοσο παλιο κ απευθυνοταν κυριως στα παιδια, ειχαν πολυ πιο ενδιαφερον οι μαχες. Το παλιο ανιμε του Mazinger Z, σ'αλλα σημεια βλεποταν, σ'αλλα οχι. Κ τo Great. Καλά, το Mazinkaiser ηταν κορυφη !!!! )

Καλά το Maiznkaiser είναι κορυφή και στις δύο του εμφανίσεις.Ο Nagai αγαπά πολλύ τελικά τις δημιουργίες του.Και σκέψου οτι ο Mazinger τον δημιούργησε για να ξεσκάσει λίγο ενω δούλευε παράλληλα στον Devilman.Τελικά σήμερα αυτό και ο Mazinkaiser και κυρίως η ιστορία Mazinger -> Mazinkaiser είναι στην κορυφή των αγαπημένων του μαζί με το Devilman.Αυτά είναι!Το Getter εμένα μου φάνηκε καλό και το άνιμε αλλά και το μάνγκα.

Skyranger έγραψε:K εμενα δεν μου άρεζε ο Μουσάσι στο άνιμε. Το ξερω για το ''moon wars'', έψαχνα μαλιστα αν εχει ηχογραφηθει κ υπαρχει για κατεβασμα, αλλά τζίφος... Κρίμα. Ούτε καν στα Ιαπωνικα, ποσο μαλλον να το βρω μεταγλωτισμενα... Κριμα. Ειναι τα αγαπημενα μου mecha τα original Getter Robo, τα G δεν μου αρεσαν σαν μορφη. Τα Go (τα οποια υπαρχουν κ στο OVA Shin vs Neo Getter Robo ) ειναι ωραια για μενα, ειδικα το Getter 1. Tα Shin δεν μου αρεσαν σαν μορφη. Εχουν βγει κ άλλα Getter mecha σε manga, εχω φωτο τους, αλλά δεν ενθουσιαστηκα απ τα ρομπότ. Ευχομαι να βγουν κ άλλα άνιμε με Getter.... Υπάρχει πιθανοτητα? Απ οτι ξερω ειναι ακομα παρα πολυ δημοφιλη στην Ιαπωνια (κ στην Ευρωπη). Βεβαια ο θανατος του Ken Ishikawa ήταν τεραστιο πληγμα. Ελπιζω καποιος να εχει την εμπνευση κ τα πνευματικα δικαιωματα να συνεχισει τα Getter. Πάντως, όσο ωραια κ αν ειναι τα manga, εγώ προτιμώ τα ανιμε, μόνο κ μονο επειδή ειναι ''live action'' κ έγχρωμα, κ με μουσικη κτλ... Με μαγευουν εμενα προσωπικα πιο πολυ. Βέβαια κ το original manga των Getter που διαβασα, το απολαυσα πολυ! Εσένα πιο ειναι το all time favourite mecha, σαν ιστορια, αλλά κ σαν μορφή? Εμένα, σαν ιστορια πολυ δυσκολο να διαλεξω, αλλά σαν μορφή, λειτουργεια κ φιλοσοφια, μαλλον το πρωτο Getter. Το γεγονος οτι 3 διαφορετικα σκαφη ενωνονται κτλ, οι συνδιασμοι, η αισθηση με τα jet, πάντα ονειρευομουν να μπορουσα να πιλοταρω κατι τετοιο... Smile Το getter 1 σκιζει, το 3 ειναι λιγο ''ασχημουτσικο'', αλλά οκ !

Ναι,ο θάνατος του Ishikawa είναι πλήγμα,αλλά ευτυχώς υπάρχει και ο θείος Nagai να συνεχίσει το έργο του αν χρειαστεί,μιας και αυτός είναι ο δημιουργός και κατέχει τα μισά δικαιώματα[τώρα πια όλα λογικά,εκτός και αν το κομμάτι του Ishikawa πήγε στην Dynamic Planning].Για την ώρα τρέχουν δύο getter robo : το Getter Robo Hien που είναι βασισμένο σε σχέδια και σημειώσεις του Ishikawa πριν πεθάνει και το Getter Robo Apokrypha που τώρα πια θεωρήτε η επίσημη εκδοχή του Getter μιας και μαζεύει από όλα τα Getter Robo που δημιουργήθηκαν και τα κάνει σε ένα μάνγκα.Για άνιμε...δεν γνωρίζω.ΕΛπίζω να κάνουν το Hien όταν τελειώσει.

Σκέψου οτι ο Ishikawa του πρότεινε αεροσκάφη.Η αρχική ιδέα ήταν μοτοσυκλέτες που έμπαιναν μέσα σε μεγαλύτερες και από κει μπορούσαν να συνδυαστούν με τρείς διαφορετικούς τρόπους.Όχι και άσχημο,αλλά καλύτερα τα αεροσκάφη κυρίως για τα μελλοντικά Getter.

Από τα Getter λατρεύω το Shin Getter[1 και 2],Neo Getter Robo[όλες τις μορφές],Getter Robo Hien[όλες τις μορφές] και το Getter Robo : Remodel[όλες τις μορφές].

Προσωπικά τα κορυφαία για εμένα είναι τα εξής : Getter Robo[manga],Neo Getter Vs Shin Getter,Getter Robo anime,Shin Getter Robo,Getter Robo Hien,Getter Robo A και το Getter Robo Go[anime].Πάντως αν αξίζει κάτι να δουν όλοι από το άνιμε του Go είναι το εξής :



Skyranger έγραψε:Εχω παιξει προσφατα σε emulator δύο Super Robot Wars, για το Snes ! To 3 κ to 4. Ενα απ τα δυο, νομίζω το 3, ηταν μεταφρασμενο στα Αγγλικα, οποτε οκ. Μ'αρεσε πολυ! Αρα κ τα καινουρια ειναι τελεια! (Ειναι κ πολλά τα άτιμα, πιο να πρωτοβρώ! Very Happy ) Στα καινουρια υπάρχουν κ τα παλια κλασσικά mecha, ή εχουν αντικατασταθει απ τα νεοτερα ή τους διαδόχους τους, π.χ. το Shin Getter ? Οχι σ'ολα απ οτι εψαξα, αλλά σε αρκετα νομιζω.

Λοιπόν,αν σου αρέσουν,υπάρχουν σε emulator με fan translation τα Advance,J,D,Alpha Gaiden,Alpha και R...νομίζω.Πάντα να ξέρεις το εξής συνήθως είναι Mazinger μόνο,αλλά υπάρχουν και φορές που είναι και ο Mazinkaiser.Συνήθως στα Getter συμβαίνω αυτό : Getter -> G -> Shin.

Ιδού και κάτι για να σε πωρώσει λίγο Razz :



Σου προτείνω να ξεκινήσεις με αυτό μιας και είναι τέλειο για αρχάριους αλλά έχει και τέλειες σειρές :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γενικότερα σου προτείνω : W,Original Generations,Original Generations Gaiden,MasouKishi : Lord of Elemental,J,D,MX,Z,A Portable[παίξ’το τεέυταίο λόγω υπερβολικής δυσκολίας].

Ρίξε μια ματιά και στα Another Century's Episode,παρ’όλο που δεν έχουν σχεδόν καθόλου Super,αξίζουν.

Επίσης ρίξε μια ματία στο J-Phoenix και J-Phoenix 2 της Takara.Εϊναι σαν το Armoured Core...αλλά με Super Robot και γρηγορότερο.

Skyranger έγραψε:Θα δοκιμασω φυσικα κ τα real robots κ τα Gundam, μολις βρω χρονο. Βιαζομαι πολυ κ για το Macross, λογω των αναμνησεων απ το Robotech.

Α,εξαίρετη επιλογή.Σε αντίθεση με τα Gundam που πολλές σειρές του...‘μπάζουν‘ τα Macross είχαν μόνο ένα μελανό σημείο...το Macross The Movie,που δεν πήρε μέρος ο δημιουργός Shoji Kawamori μιας και νόμιζε οτι στην σειρά θα τέλειωνε το Macross.Ευτυχώς γύρισε και μέχρι σήμερα βλέπουμε το Macross να συνεχίζει να είναι άριστο σε όλους τους τομείς.

Να θυμάστε παιδία : η αγάπη,η κουλτούρα[ιστορία κλπ.] και το τραγούδι από την καρδία μπορούν να σώσουν το συμπάν όσες φορές χρειαστεί χωρίς να είναι ποτέ βαρετό,σε συμφιλιώνουν με εξωγήινους λαούς και ζείς ειρηνικά μαζί τους και στο τέλος φτάνεις να αγπάς ακόμα και χαρακτήρες που δεν φανταζόσουν ποτέ οτι θα σου άρεσαν.SHOJI KAWAMORI FOREVER!!!! cheers cheers cheers cheers

Skyranger έγραψε:Το GoLion δικαιως νομιζω δεν ειχε μεγαλη επιτυχια στην Ιαπωνια, ξεκινησα να το βλεπω προσφατα κ βαρεθηκα. Καποια στιγμη ομως σκοπευω να το τελειωσω. Βεβαια ειναι πολυ καλυτερο απ την Αμερικανικη εκδοχη Lion Force Voltron.

Το GoLion είχε την ίδια επιτυχία που είχαν και άλλα Super Robot της εποχής του..συγκεκριμένα τα Daltanious,Baldios,GodSigma και God Mars.Δεν είναι κακά,τα έβλαπαν τα παιδιά της επόχης,έχουν βγεί οι κασσέτες και τα dvd και έχουν βγεί και κανάδυο φιγούρε·.Α,ναι,μπήκαν και στο Super Robot Wars.

Στην Ιαπωνία σημαίνει οτι απλά υπάρχουν οι σειρές αυτές.Δεν είναι άμεσα κλασσικά όπως το Getter αλλά υπάρχουν.

Skyranger έγραψε:Μακαρι καποτε καποιο mecha να γινοταν ταινια ή εστω CGI. Ίσως ανοιξει ο δρομος μετα την επιτυχια των Transformers. Εσενα αληθεια πως σου φανηκαν? Η πρωτη ταινια μ'αρεσε παρα πολυ. Τα ρομποτ μονο δεν μου αρεσαν σε γενικες γραμμες, οχι μονο γιατι δεν εμοιαζαν στα original καθολου, αλλά κ γιατι ηταν αρκετα ''ασχημα''. Μακαρι αν γινουν αλλες ταινιες, να ειναι πιο ομορφες αισθητικα.

Η πρώτη ταινία καλή ήταν,καλή για πρώτη προσπάθεια.Η δεύτερη μου άρεσε γιατι έβαλαν τον θάνατο του Optimus Prime αλλά το πήγαν όπως οι Ιαπωνέζικες σειρές και δεν τον άφησαν νεκρό αλλά τον ανέστησαν για να μείνει.

Το Super Robot που θα έχει τρελή επιτυχία σε live Action θα είναι το Megas XLR...και το Voltron...μπορεί.Κια όπως είπες το Saber Rider.

Skyranger έγραψε:Ειδικα Saber Rider θα μπορουσε να γινει ανετα, μιας κ εχει κ το Αμερικανικο feeling κ μπορει να επιανε στην Αμερικη. Ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν ειχε μεγαλη επιτυχια στην Αμερικη. Στην Ευρωπη παντως σκιζει, το μεγαλυτερο fanbase του ειναι στη Γερμανια, όπως κ των Rangers. Στην Αμερικη προφανως επισκιαστηκε απ τα Transformers. Κ στην Ιαπωνια το Bismarck απ τα άλλα τα αριστουργηματα του ειδους. Πολυ πιο ωραια κ η Ιαπωνικη εκδοχη, την κατεβασα ολη RAW, αλλά προτιμω την Αμερικανικη μουσικη κ τον ''Jessie Blue'' άνθρωπο. Το mecha, Ramrod/ Bismark, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο εμφανησιακα, πιο πολυ σαν καουμπόης μοιαζει κ ειναι λιγο περιεργο αυτο για τα γουστα μου, αλλά παρολα αυτα ειναι αρκετα καλο. Κ σαν σκαφος σκίζει !!!!! Στο Αμερικάνικο ειναι χαλια οι φωνες, ειδικα η δικια του, αλά Peter Culen/ Optimus Prime! Ειναι το μονο ανιμε που προτιμω τις Ελληνικες φωνες απ τις Αμερικανικες. Πολυ βαρια καουμποικες, κ ειδικα του Ramrod.....

Και εμένα μου αρέσει τρελά ιδίως οι ελληνικές φωνές.Σε αυτό και το Macron 1 είχαν τους καλύτερους έλληνες voice actor κυριολετκικά.Καλά και Peter Cullen forever.

Εμένα μου άρεσαν και οι δύο εκδοχές αλλά όσον αφορά το Macron 1 μου άρεσε η ευρωπαική έκδοση που είχε το αυθεντικό σενάριο με διαφορετικά ονόματα σε κάθε ευρωπαική χώρα.Ο Jason είναι θεός.

Skyranger έγραψε:Στο σημειο που μου λες για τα Super Robot Wars, κατι λες οτι υπαρχουν 3 ειδη mecha. Ποιο ειναι το τριτο? Εγω ξερω τα Super κ τα Real. To 3ο ειναι τα υβριδικά ?

Ναι.Τα υβριδικά είναι συνήθως Real Robots που μπορούν να ενωθούν μεταξύ τους για να σχηματίσουν ένα Super Robot.Τα συγκεκριμένα Real έχουν κομμάτια μηχνών Super που είναι άχρηστα αλλά όταν ενωθούν γίνονται καθάρα Super Robot.Πρόσφατα με το Gun X Sword υπονοήθηκε οτι μπορεί να υπάρξει και η μετατροπή Real σε Super λόγω της τελικής μάχης...αν και η σειρά δείχνει οτι πιθανώς αυτή δεν είναι ικανότητα του ρομπότ αλλά του χειρίστη που είναι ανδροειδές και είναι φαινόμενο που προκαλείτε από τις νανομηχανές του.

Αν και η Banpresto χώρεσε και μια τέταρτη κατηγορία που είναι οι Mecha Heroes και μοιράζεται μια θέση επίσης στο γένος των Tokusatsu Heroes αλλά εγώ πιστεύω οτι για την ώρα πρέπει να μείνει στους Tokusatsu Heroes γιατί μόνο δύο σειρές είναι λίγες για να μπούν στην κατηγορία των Mecha που το κάθε γένος έχει πάνω από 10 σειρές και ρομπότ.Μόνο ο Tekkaman Blade και ο Detonator Orgun δεν φτάνουν.Χρειαζόμαστε άλλα 8 τουλάχιστον.

Skyranger έγραψε:Mε λυπη μου διαπιστωνω οτι δεν υπαρχουν πολλοι φανς των mecha στην Ελλάδα, ή εγω ημουν ατυχος κ δεν ετυχε να γνωρισω στην προσωπικη μου ζωη. Πρεπει να γραφτω σε κανα φορουμ. Ειμαι στο animeclipse, αλλά δεν μου μεινε ωρα να ασχοληθω κ να ποσταρω τιποτα. Μπηκαν στη ζωη μου κ οι Rangers κ τα Sentai κ ξεχαστηκε το θεμα. Πιστευω οτι τουλαχιστον, το Tekkaman Blade, θα επρεπε να το γνωριζουν πολλοί. Δεν ειναι κανονικο mecha φυσικα, αλλά ειναι κορυφαιο. Τον εχω παρει κ σε μια φιγουρα-αγαλματιδιο απ το E-bay (όπως κ τα original Getter σε Soul of chogokin, Bandai). Απ οτι ειδα σε καποια ποστ σου, πρεπει να σου αρεσει κ σενα πολυ o Τεκκαμαν . Ειναι υπεροχο. Κ ειναι ενα πρωτο βημα γι αυτους που δεν ειναι μυημενοι στα mecha κ τα Tokusatsu κτλ... πριν μπουν στα ''σκληροπυρηνικά'' !!!!! Αν κ το σεναριο ισως ειναι βαρυ καπως γι αυτους που πρωτη φορα ασχολουνται μ'ολα αυτα. Anyway, μακαρι το fanbase στην Ελλάδα για τα ρομποτ πασης φυσεως, να μεγαλωσει ! Αλίμονο, εδω πολυ σπανια συναντω ανιμε φανς , κ οταν συναντω, ξερουν συνηθως μονο για Gurren Laggan, Naruto, One Piece κτλ. ! Δηλαδη τα πιο γνωστα στο ευρυ κοινο ας πουμε. Σε πολλους ουτε καν το υπεροχο κ επισης πολυ κωμικο Full Metal Panic δεν αρεσε, μονο κ μονο επειδη περιεχει mecha ! (Δεν κανω καν λογω για Tokusatsu, εκει η κατασταση ειναι απελπιστική! Μόνο εμενα ηξερα σε αυτη την ηλικια να του αρεσουν, τωρα βρηκα κ εσας! Αρα δεν μπορει , θα υπαρχουν κ μερικοι ακομα, που ειναι κρυμενοι ? Very Happy )

Δυστυχώς ούτε εγώ έχω βρεί πολλούς.Γενικώς στη δύση η ιδέα οτι υπάρχουν ρομπότ πέραν των transformers ή οτι ρομπότ μπορούν να σώσουν το σύμπαν με δυνάμεις που τα κάνουν άνετα θεούς είναι αηδιαστικό για τους περισσότερους...και μετά παν και βλέπουν american idol και κάτι άλλα που δεν θα ανφέρω...βλέπω το Full Metal Panic να ακουλουθείτε από ‘υπέροχο‘.Ειστέ και εσείς φαν του,αγαπητέ;

Το Tekkaman Blade και το Orgun μου αρέσουν τρελά πολλύ.Αρκετά ωστέ να ξοδέψω 200 ευρώ για φιγούρες του Tekkaman + Pegas,Tekkaman Blaster Moder + Pegas Destroyed.Στο μόνο άλλο ρομπότ που έχω κάνει τέτοια τρελή κίνηση είναι με το Demonbane Nitro+ 10nth aniversery edition που έκανε 50 ευρώ.Τουλάχιστον εδω μας αρέσουν τα mecha αφού μας αρέσουν τα Megazord. Very Happy
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 6:05 pm
Εξαιρετικα ολα τα videakia ! K ολο το info. Smile

Eiχα δει τα αρχικα σχεδια για τα Getter, με τις μοτοσυκλετες, στο site [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Σιγουρα θα το ξερεις. Αν κ Ιταλικό, μεσω του Google Translate μου αρεσει πολυ. Αν δεν κανω λάθος, καποιες απ τις αρχικες ιδεες για τα Getter, τις χρησιμοποιησε ο Nagai στο Jeeg. Nομιζω θα ενωνοταν με τις μοτοσυκλετες τους, κατα παρομοιο τροπο με το Jeeg.(To oοποιο δεν το χω δει ακομα, μονο σκηνες. Θα το δω, αν κ δεν με αρεσει καθολου το mecha.)

Ναι, μου αρεσει κ μενα πολυ το Full Metal Panic. Smile K σενα? Hταν το πρωτο καινουριο μου ανιμε.

Εξαιρετικες επιλογές οι φιγουρες που πηρες! Απ το Ebay ? Εγω απο κει. Πηρα το Tekkaman Blade Armor Plus. Απο Γαλλία. Ημουν τυχερος, το βρηκα γυρω στα 40 Ε. Θα ηθελα πολυ κ το Tekkaman + Pegas, αλλά δεν μπορω, μονο μετα απο πολυ πολυ καιρο. Πηρα τις νεες φιγουρες των Migthy Morphin Power Rangers , που κυκλοφορησαν φετος Αμερικη επειδη βγηκαν τα ΜΜPR v2.

Aσε, εκανα κ εγω τη τρελα να δωσω 200 Ε ! Πηρα το Optimus Prime (Convoy) Masterpiece. Eυτυχως πιο παλια, βρηκα πολυ πιο φτηνα κ ετσι μπορεσα να παρω κ το Voltron , oπως κ απο τη σειρα soul of chogokin το Voltes V κ Getter Robo κ Getter Robo metallic version, training edition. Μπορει να εκανα βλακεια με ολα αυτα, κ καλυτερα να εξοικονομουσα χρηματα για κατι ''καλυτερο'' , π.χ. laptop,ή τηλεοραση, ή ταξιδι, ομως αφου αυτη ειναι η ''αρρωστια'' μας, οκ! Κ θα μας μεινουν κ για μια ζωη κ ειναι ωραια στολιδια.

Εχω μεγαλη τρελα με τα Getter, iσως επειδη ηταν το πρωτο ανιμε (κ γενικως, καρτουν) που χα δει στη τηλεοραση μικρος. Σε βιντεοκασετες μονο το χα βρει. Αυτο κ το Ultraman (το ανιμε) κ το Blue Noah. Τα άλλα τα κλασσικα (Grendizer, Voltes V, Voltron, Kabamaru κτλ ) τα πετυχα αργοτερα στη tv, σ'ενα τοπικο της Θεσσαλονικης, oπως κ το Blue Noah. Δυστυχως μονο παιδια κυριως απο Θεσσαλονικη κ Αθηνα τα ξερουν, μιας που δεν προβαλονταν πανελλαδικα. Πολυ κριμα πραγματικα. Γι αυτο προφανως δεν ελκυονται κ σημερα απο Μecha. K οσον αφορα τα original Getter, παντα με τρελανε η Επικη μουσικη τους !!!!! (Οπως φυσικα κ σ'ολα τα παρομοια ανιμε της εποχης, mecha κ γενικοτερα.) Αλλά οταν εμπαιναν κ τα λογια στο τραγουδι, παλι μ'αρεζαν, ενω σε πολλους σημερα φαινεται χαζο. Ο Isao Sasaki ειναι κορυφή !!! (αλλά κ στα καινουρια Getter ειναι πολυ ωραια η μουσικη κ τα τραγουδια. Κ ειδικα το κομματι Stoner Sunshine στο Armageddon! )
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 6:50 pm
Δεν πιστεύω στα μάτια μου με τα κατεβατά που έχετε γράψει, θα τα εκτυπώσω γιατί είναι κουραστικό να τα διαβάσεις όλα αυτά Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Green Ranger στις Παρ Μαρ 04, 2011 7:19 pm, 1 φορά
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 7:02 pm
Razz Razz Razz
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 7:50 pm
Και που είσαι ακόμα Τζιμ. Very Happy

Όσο για τον Jeeg...όχι ακριβώς,αλλά για τον Kotetsushin JEEG που ο Nagai δεν ήταν μέρος παρά μόνο για τα σχέδια και για την επιλογή ηθοποιών,ο μηχανισμός με την μοτοσυκλετα χρησιμοποιήθηκε.Στον κανονικό Jeeg η ιδέα της μοτοσυκλέτας πάρθηκε από τον Kamen Rider που αρχικά έτρεχε σε απίστυτες ταχύτητες με την μοτό του και τότε μεταμορφωνόταν[το κάνει συχνά αυτό ο Χίροσι,που ονομάστηκε τιμητικά "Hiroshi" από τον Fujioka Hiroshi,τον ηθοποιό του Hongo Akira,του πρώτου Kamen Rider].Όσο για τον Χίροσι η ιδέα ήταν ανάμεικτή άλλων έργων του Ishinomori,αλλά και πάλλι κυρίως του Rider χρησιμοποιώντας το μοτίφ του ανθρώπου που έγινε ανδροειδές.Από κει και πέρα ο Go προσπάθησε να φτίαξει τον πρώτο mecha Hero αλλά ο Jeeg είναι μάλλον cross μεταξύ των transformers και super robot.

Η ιδέα του Jeeg όπως και του Mazinger,Gaiking και Getter είναι μέρος μιας γενικότερης άποψης και ιδεολογίας που έχει ο Nagai για το περιβάλλον και τις δίαφορες ανεκμετάλευτες πηγές ενέργειας.

Ενώ για τον Mazinger,Gaiking και Jeeg οι πηγές είναι τα φωτόνια,η φερμοδυναμική ισχύς,ιδίως των Gayser της νορβηγίας[εξού και το όνομα : Gaiking = Viking + Gayser] και τέλος του Jeeg η καθαρή ηλεκτροδυναμική ενέργεια,πιθανώς αυτή που χρησιμοποιήτε από μαγνήτες.

Όσο για το Getter η πηγή μπορεί να είναι φανταστική αλλά στον κόσμο τους είναι άφθονη σαν την ηλιακή και ανεκμετάλευτη.

Το fullmetal το λατρεύω μιας και συνδυάζει κατασκοπεία,σχολείο,mecha και ρομαντική κωμωδία σε ένα πολλύ πετυχυμένο συνδυασμό.Και το οτι ο Sousuke είναι σκληροπηρυνικός με τα θέματα του στρατού σε φάση Heero Yui...δεν βοηθά στην σοβαρότητα της καταστασης. lol!

Εγώ τα πήρα από το yes-asia.com όταν τα πρωτοέβγαλε.

Το Kotetsushin JEEG πιθανώς να μην σου αρέσει αλλά το αυθεντικό του Nagai είναι θεικό.Ιδού κάτι για να πειστείς για το τι είχε στο μυαλό του ο Nagai όταν το δημιούργησε και ιδίως τον Χίροσι και τι ακριβώς εννοούσαμ ο Ishikawa και ο Nagai όταν ‘δημιούργησαν‘ τον Super Robot Rule # 83 :

avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Παρ Μαρ 04, 2011 9:01 pm
Green Ranger έγραψε:Δεν πιστεύω στα μάτια μου με τα κατεβατά που έχετε γράψει, θα τα εκτυπώσω γιατί είναι κουραστικό να τα διαβάσεις όλα αυτά Razz
Όντως, ο Μενέλαος και ο red forever είναι να μην αρχίσουν να μιλάνε μαζί! Θα λένε, θα λένε και δε θα σταματήσουν! lol! (Πλάκα κάνω!) Τέτοια άτομα θέλουμε στο φόρουμ, να του δίνουν ζωή! Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Wink Smile
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Σαβ Μαρ 05, 2011 4:44 am
lol! Smile Ευχαριστώ ! Like a Star @ heaven Smile ! Ενταξει, όμως σιγα σιγα θα γραφω πιο σπανια τα μεγαλα κειμενα μου, γιατι δεν θα χω κ χρονο. Τις επομενες μερες θα ποσταρω απλά κ κανονικά, οπως κ σεις. Κ ευχαριστω για την υπομονη σας αν κατσατε κ τα διαβασατε ολα αυτα, ειληκρινά δεν ξερω τι με επιασε απο τοτε που γραφτηκα στο φορουμ!!!!! ( Κ σορυ αν καποιες στιγμες καταντησα κουραστικος, δεν ηθελα να γραφω τοσο μεγαλα κειμενα,, αλλά οταν αρχιζω, δεν μπορω να σταματησω !!!! Razz ) Φοβερη εμπνευση !!!!! Που να το φανταστω.... Προφορικα ειμαι κανονικα,οπως κ σεις, αλλά στο γραπτο ξεφευγω τελειως, πεταω σε αλλους ''γαλαξιες'', ουτε Ranger να μουν ! Very Happy Δεν υπαρχει σταματημός ! (Καλά ελεγα μικρος οτι επρεπε να γραψω κανα μυθιστορημα...ή δημοσιογράφος ή να γραφω review σε περιοδικα κτλ...)

Γενικώς, το τελευταιο χρονο, εχω ''φαει'' ολο τον ελευθερο χρονο μου στο PC, σερφάρωντας, βλεποντας Rangers, άνιμε κτλ. Tο τελευταιο καιρο με το φορουμ, ακομα περισσότερο ! Ειναι τελεια! Αλλά πρεπει να ξεκουραστω κ λίγο. Να επενδυσω κ σε κανενα γυμναστηριο κτλ, να περασει κ ο πονοκεφαλος που ειμαι όλο μπροστα απο μια οθονη ! Υπαρχει καιρος κ για τους Rangers, για τα ανιμε, τις ταινιες κ ολα ! Απλως τωρα θα κανω ενα διαλειματακι, πρεπει να ετοιμασω κ τις κασετες των Rangers που υποσχεθηκα. Ηδη αρχισα. Θα συνεχισω να μπαινω καθημερινα στο φορουμ, αλλά θα ποσταρω λιγοτερη εκταση κειμενων, αλλιως δεν θα προλαβω να ''αποτοξινωθω'' απ το PC ! Mετα θα επανελθω δυναμικα ! Κ όσο για τον Forever Red, είναι τελειος! Κινητη εγκυκλοπαιδια. Κ νομιζα oτι εγω ημουν ο ''ειδικος'' σε αυτα τα θεματα... Αυτος τους περναει ολους! Very Happy Smile Το υλικο που μου προτινε, θα παρει κανα χρονο να το εξαντλησω. Γραφει κ φανταστικά κειμενα !!! Κ χαιρομαι ιδιαιτερα που ανακαλυπτω οτι υπαρχουν ατομα με τα ιδια γουστα!!!! Ευχομαι λοιπον καλη συνεχεια σε ολους μας !

Ψαξτε κ σεις τα mecha, αξιζει ανεπιφυλαχτα !!! Κ μια πολύ ωραια ιδεα που μου ηρθε να κανουμε θεμα, μαζι με τον Forever Red κ οσους επιθημουν, ειναι επιρροες κ εφαρμογες των Robots, Mecha, Rangers κτλ, στην κουλτουρα μας κ στην πραγματικοτητα. Π.χ. ο στρατός κτλ, ηδη ενδιαφερεται, οπως θα ξερετε. Πάντα εξαλλου η επ. φαντασια ηταν πρόδρομος της επιστημης κ της πραγματικότητας. Στην Ιαπωνια εχει ιδρυθει μια ομαδα απο τους κορυφαιους καθηγητες Πανεπιστημιων, επιστημονες κτλ, κ προσπαθουν να ανακαληψουν ποιες πτυχες μιας πολυ γνωστης σειρας ανιμε, τα Gundam, μπορουν να εφευρεθουν στ αληθεια. Κ πειραματιζονται κ κατασκευαζουν. Στην Αμερικη πάλι, εχουν κατασκευαστει ηδη οι στολες για τους στρατιωτες του μελλοντος. Θα ειναι σαν ''Rangers'' ! Oxi πολυχρωμες φυσικα, ουτε τηλεμεταφορες , μεταμορφωσεις κ henshin, υπερδυναμεις κτλ, αλλά θα χουν πανοπλοια κ θα τους δινει κ μεγαλη δυναμη κ μαχητικη ικανοτητα , εκτος απο προστασια. Μαλιστα εχει βγει κ τεχνολογια που κανει τη στολη αόρατη, με τη χρηση ειδικων ουσιων , μικροκαμερων κ μικροκαθρέφτων, που θα αντανακλουν κ θα καμπυλωνουν το φως. Εχουν να δουν ακομα τα ματια μας.... Ευχομαι μονο να μη χρησιμοποιηθουν για κακο σκοπο κ τη δημιουργια μιας υπερδικτατοριας (τα Star Wars κρούουν το καμπανάκι του κινδύνου... ). Αν κ πολυ φοβαμαι οτι θα γινει, παντα αφου η τεχνολογια χρησιμοποιειται κ για κακο. Μακαρι λοιπον στο μελλον, μια ομαδα υπερασπιστων να κλεψει ενα ρομποτ, πανοπλοιες κτλ, κ να προστατεψει τον κοσμο. Αλλά που... Αυτα γινονται μονο στα παραμυθια... Αλλά ποιος ξερει, όλα ειναι πιθανα....... Μεχρι τοτε, αυτα τα παραμυθια θα δινουν κουραγιο κ θα εμψυχωνουν τον κοσμο, βοηθωντας τον να αποδρασει απ τη δυσκολη καθημερινοτητα του....

Τι καλα να ειχαμε ενα mecha κ να πετουσαμε ψηλά στον ουρανο, μακρια απ ολους κ ολα, συμφωνεις Forever Red ? Smile Κ φυσικα αφου θα τελειωνε κ η βολτα μας, να πηγαιναμε να σταματησουμε κ ολους τους πολεμους κτλ...Αλλά μαλλον τα mecha , ακομα κ αν χρησιμοποιηθουν καποτε στο μακρινο μελλον στον πολεμο, θα εχουν απλη μορφη, δεν ειναι εφιχτο , προς το παρον τουλαχιστον, να εχουν ισορροπια σε 2 ποδια κ να κινουνται γρηγορα, τα σημερινα ρομποτ ειναι σαν χελωνες. Κ ουτε θα ναι πρακτικο να γινουν οπως στα ανιμε. Παρολο που 2 ποδια θα διναν τη δινατοτητα να περπαταν σε δισβατες περιοχες. Μάλλον το πιο λογικο κ ευκολο για τον στρατο, θα ειναι να χρησιμοποιησει ρομποτ τηλεκατευθυνομενα ή αυτοματοποιημενα, κ αν μεσα τους ειναι ανθρωποι κ τα οδηγουν, μαλλον θα ναι σαν αυτα που ειχαν στο Άβαταρ. Μακαρι να γινοταν να γινουν Real Robots σαν τα Gundam. Aλλά αδυνατον , τουλαχιστον ετσι φανταζει στην εποχη μας. Να μη μιλησω καλυτερα για Super Robots κ Megazords... κ ειδικα για Getter, έστω απλης μορφης, δηλαδη απλως να ενωνονται, χωρις μετασχηματισμους τυπου Getter κ χωρις καμια υπερδυναμη. Με απλη δυναμη πυρος, ξιφος κ ευκινησια κ πιλοτo ή πιλοτους στο cockpit... Aλλά ολα αυτα αδυνατον. Κ να ειναι κ όμορφα εμφανησιακα, όπως στις ιστοριες μας, ε, ζηταμε πάρα πολλά....

Aλήθεια, πιο ειναι το όνομα σου? Εγω ειμαι ο Μενέλαος. Απολαμβανω πολυ τις δημιουργικες κ ευχαριστες συζητησεις μας κ τα θεματα που επεξεργαζομαστε. Θα τα συνεχιζουμε όποτε εχουμε χρονο. Τωρα λιγο διαλειμα...το παραέκανα με την δακτυλογράφηση μου φαινεται! Το κεφαλάκι μου! lol! Smile
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Σαβ Μαρ 05, 2011 11:53 am
Δεν είσαι ο μόνος που σκέφτεται την αποτοξίνωση! Razz
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Κυρ Μαρ 06, 2011 1:30 am
Razz Razz
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Τρι Μαρ 08, 2011 2:11 pm
Κυριολεκτικά,τόσο που γράψαμε..

Χάρηκα για την γνωριμία Μενέλαε.Είμαι ο Σόλων.Χαιρομαί που δεν είμαι ο μόνος που απολαμβάνει τις συζητήσεις μας.

Αν και τώρα...εξαντλήσαμε αρκέτα και θέλουμε ένα διάλειμμα...νομίζω θα τυπώσω μια μετάφραση του Getter Robo GO OP κάποια στιγμή...
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Τρι Μαρ 08, 2011 9:02 pm
Κ συ αρχαιο όνομα! Για φαντασου... φαινεται πανε πακετο με την Ιαπωνικη κουλτούρα! Razz

Θελω διαλειμα απ το PC γενικως, για θεμα χρονου κ υγειας! Razz Τοσο καιρο το προσπαθω... Οι συζητησεις παντως ειναι υπεροχες! Κ ακομα καλυτερα που δεν εχουν τελειωμο ! Smile Αυτα τα θεματα ειναι τοσο πλουσια κ ατέλειωτα...

Ναι, θα ταν υπεροχο αυτο για το Go ! cheers
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Τετ Μαρ 09, 2011 5:04 pm
^ Μάλλον.Και οι κολλητοί μου έχουν αρχαία ονόματα και ασχολούνται με άνιμε...αυτά είναι.



Japanese Lyrics :

Tatakau
Shunkan miru yume wa
Ikari
sore tomo tsuki nande kanashi

Ai yo,
Hagane no tori de no kaware
Mamori tai mono ga
aru kagiri

GETTER!
ONE!TWO!!THREE!!!RIDE ON!!!!

Inochi no kakete
tatakau wake wa
tomo yo,jibun no
mune ni kike

Change!CHANGE!!GETTER!!!

KNUCKLE BOMBER!GETTER ROBO!

GO!!!

Mayoi wa
katachi no nai Kaibutsu
Kokoro no mecha o kuruwase ni kuru
kokode pinch mo si hiru un dara
sekai no hate made akotsu saru

GETTER!
ONE!TWO!!THREE!!!RIDE ON!!!!

Hoero inazuma
nami da o kitemo
tomo yo
kizuna wo
tebanasun da

Change!CHANGE!!GETTER!!!

BOOMERANG SAUCER!GETTER ROBO!

GO!!!

Inochi no kakete
tatakau wake wa
tomo yo,jibun no
mune ni kike

Change!CHANGE!!GETTER!!!

KNUCKLE BOMBER!GETTER ROBO!

GO!!!


Change!CHANGE!!GETTER!!!

BOOMERANG SAUCER!GETTER ROBO!

GO!!!



και τώρα η μετάφραση :

Fight
As if this instant was just a dream
Anger
and a sadness like the abyss
O Love
make that bird of steel transform
to protect those in need.

GETTER!
ONE!TWO!!THREE!!!RIDE ON!!!!

Put your life on the line
to fight evildoers
oh my friend,
you alone,
shall be in heart

Change!CHANGE!!GETTER!!!

KNUCKLE BOMBER!GETTER ROBO!

GO!!!

It appears
as if it's shape was of some mosnter
and it's mechanical heart still beats
from here on
whenever someones in a pinch
rush from the edge of the world to his aid

GETTER!
ONE!TWO!!THREE!!!RIDE ON!!!!

Roar o thunderclap
don't shed any tears
oh friend,
for we'll never let go
of these bonds

Change!CHANGE!!GETTER!!!

BOOMERANG SAUCER!GETTER ROBO!

GO!!!


Put your life on the line
to fight evildoers
oh my friend,
you alone,
shall be in heart

Change!CHANGE!!GETTER!!!

KNUCKLE BOMBER!GETTER ROBO!

GO!!!

Change!CHANGE!!GETTER!!!

BOOMERANG SAUCER!GETTER ROBO!

GO!!!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha Empty Απ: Γενική κουβεντά με θέμα τα mecha

Πεμ Απρ 07, 2011 1:04 pm
Μετέφερα το θέμα στα anime. Πιστεύω πως εδώ ανήκει
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης