Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

 Review - Chōjin Sentai Jetman Empty Review - Chōjin Sentai Jetman

Παρ Αυγ 13, 2010 3:01 pm
Σενάριο 10 : Kαι λίγο είναι το δεκάρι. Δεν χόρταινα να βλέπω τα επεισόδια. Το ένα καλύτερο από το άλλο. Συνεχείς ανατροπές στο σενάριο. Οταν δεν έβλεπα σκεφτόμουν τι είχα δει και είχα αγωνία τι θα γίνει παρακάτω.
Σπόιλερ:
Ηρωες 9 : Ο Gai έγινε ο νέος αγαπημένος μου ήρωας, ο Ryu με συγκίνησε με τον έρωτα του για την Rie και οι υπόλοιποι είχαν ενδιαφέρον. Επίσης γούσταρα τρελά την Commander Aya Odagiri και μου άρεσε σαν γυναίκα και με πώρωσε που οδήγησε ολόκληρο megazord μόνη της. Αυτό θα πει ανάπτυξη χαρακτήρων κυρια...disney
Κακοί 10 : Πραγματικά δεν έχω δει καλύτερους κακούς ποτέ. Ενας και ένας ήταν. Πολύ συγκινιτική η αγάπη του Grey για την Μaria. O Emperor Tranza ήταν πολύ cool και ο Radiguet κακός μέχρι το κόκκαλο.
Σπόιλερ:
. Στεναχωρέθηκα που
Σπόιλερ:
Ζords 9 : Ωραία όλα τα zords είχαν και διάφορες επιθέσεις. Λάτρεψα το Tetra Boy
Οπλά 9 :
Eίχαν το bazooka, τα σπαθιά τους και τα λέιζερ όπλα. Νot bad
Στολές 9 : Mου άρεσαν όλες, πέταγαν κιόλας τέλεια. Είχε φάση που ο ήταν χοντρός ο Raita [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εισαγωγή 10 : O Ryu (νομίζει) ότι χάνει την γυναίκα της ζωής του για πάντα ενώ θα γινόνταν και αυτή jetman. Το κορυφαίο ήταν ότι έγινε jetman o Gai και δεν γούσταρε αφού ήταν χύμα στο κύμα(χαρτιά,ποτά,γυναίκες κτλπ.)
Tέλος Σεζόν/Σειράς 9 : Η ουσιώδης διαφορά μεταξύ Power Rangers και Super Sentai. Αυτό που έγινε στην τελευταία σκηνή δεν θα το ξεχάσω ποτέ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Βάζω 9 γιατί δεν ήθελα να γίνει έτσι,
Σπόιλερ:
Μουσική 8: πολύ καλά και το intro & το outro, εξαιρετική η μουσική η επένδυση
Γενική Βαθμολογία 9.3 Η πιο συγκινιτική/δραματική σειρά που έχω δει ποτέ και επίσημα η καλύτερη σειρά με ήρωες που έχω δει ποτέ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Green Ranger στις Παρ Ιαν 13, 2012 6:50 pm, 2 φορές συνολικά
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

 Review - Chōjin Sentai Jetman Empty Απ: Review - Chōjin Sentai Jetman

Παρ Αυγ 13, 2010 4:20 pm
Συμφωνώ απολύτως.
antonito91
antonito91
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2182
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Αthens

 Review - Chōjin Sentai Jetman Empty Απ: Review - Chōjin Sentai Jetman

Κυρ Απρ 03, 2011 7:35 pm
Σωστός με τα όλα σου Δημήτρη, δν κανω παρομοιο review η τελικη βαθμολογια παλι ιδια θα βγει εκτος κι αν θελετε...
The Tokutaku
The Tokutaku
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 295
Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2016
Ηλικία : 24
Τόπος : Morphin Grid

 Review - Chōjin Sentai Jetman Empty Απ: Review - Chōjin Sentai Jetman

Σαβ Φεβ 25, 2017 7:26 pm
Σενάριο 10:Οι επιλογές μου ήταν να βάλω 10 ή 10 γιατί πραγματικά το αξίζει.Αρχικά έχουμε τον χαμό της Rie,την αναζήτηση των μελών της ομάδας για να δημιουργηθούν οι Jetman και το φαινόμενο πως η γη είναι σε κίνδυνο εξαιτίας των Vyram.Πως θα αντιδράσει τελικά ο Ryu όταν μάθει πως η αγαπημένη του τώρα είναι γνωστή ως Maria και είναι μέλος των Vyram?Θα καταφέρει η ομάδα να συνεργαστεί και να συμπαθήσει ο ένας τον άλλον?Η πλοκή είναι τρομερή και σε κρατάει συνέχεια σε αγωνία για το τι θα γίνει και όχι άδικα.

Ήρωες 10:Τους συμπάθησα όλους αλλά ξεχώρισα ένα και αυτός δεν είναι άλλος από τον Gai,δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως είναι ο αγαπημένος χαρακτήρας όλων.Το πιο περίεργο ήταν ότι δεν ήταν ο αρχηγός της ομάδας η να το πω έτσι ο <<κόκκινος>>ranger και παρόλα αυτά ήταν  ο καλύτερος και ο πιο ενδιαφέρων  μιας και  έδωσαν περισσότερο βάση σε αυτόν παρά στον Ryu κάτι που πότε δεν γίνεται(η τουλάχιστον είναι πάρα πολλή σπάνιο)στους Super Sentai.Ωστόσο συμπάθησα και τον Ryu αρκετά και η αγάπη του για την Rie ήταν το κάτι άλλο, επίσης ήταν εξαιρετικός  αρχηγός.Φυσικά αυτοί οι δύο δεν θα είχαν καλή ανάπτυξη στον χαρακτήρα τους εάν δεν υπήρχε και η Kaori.Όσο για την Ako και Raita δεν με πείραξε που δεν είχαν τόσο ανάπτυξη(μιας και δεν είχαν κάποιο love story σαν τους υπόλοιπους τρεις)αλλά μου άρεσε η παιδικότητα και είχαν αστείες στιγμές που είχαν.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Κακοί 10:Ξεκινώντας με τον Radiguet ο οποίος ήταν ο<<πραγματικά>>κακός, θα έκανε τα πάντα για να καταστρέψει τους Jetman και αυτό φάνηκε έντονα στην διάρκεια της σειράς.Έφτασε κοντά στον στόχο του και φυσικά απέτυχε αλλά βλέποντας τον να εγκαταλείπει κάθε είδους συναίσθημα και να γεμίζει με κακία μέσα του ήταν....κάπως τρομαχτικό(σίγουρα έγινε παρανοικός).Ο emperor Tranza ήταν από τους badass κακούς(τουλάχιστον στα τελευταία επεισόδια)και επηρέασε σημαντικά την ροή της ιστορίας.Συγκινητικό το love story μεταξύ Grey και Maria,κρίμα που τελείωσε έτσι.Ο Grey είναι ένα από αυτά τα ρομπότ που έχουν καρδιά(μου θύμισε transformers)και καταφέρνει να γίνει πολύ συμπαθητικός χαρακτήρας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Zords 9:Ξεχωριστά δεν ήταν και ότι καλύτερο μιας και μόνο του RedHawk έκανε την διαφορά.Το δυνατό χαρτί εδώ ήταν τα Megazord,Ο Great Icarus δημιουργόταν από τον Jet Icarus και Jet Garuda αυτό σημαίνει 2 megazords σχηματίζονται σε ένα...απλά υπέροχο.Τα ωραία πράγματα δεν τελειώνουν εδώ παρόλα αυτά, το επόμενο<>που κάνει την εμφάνιση του είναι ο Tetraboy.Όχι μόνο είναι αρκετά ευκίνητο zord αλλά μπορεί να αλλάξει μορφή παίρνοντας αυτή ενός ρουκετοβόλου με το όνομα Tetrabuster.Πρέπει να πω ότι έδωσαν αρκετά βάση στα zords εδώ κάνοντας τα φυσικά πιο ενδιαφέρων.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Όπλα 9:Σπαθιά, πιστόλια και κανόνι είναι όπλα που βλέπουμε συχνά σε super sentai σειρές,όμως τα  wing gauntlets ήταν αυτά ξεχώρισαν και έγιναν τα αγαπημένα μου σε αυτήν την σειρά.Φυσικά πήραν και πιο δυνατά πιστόλια(beak smasher)και φτιάχνουν το smash bomber(γιατί το κανόνι δεν είναι αρκετό από ότι φαίνεται Razz )Το περίεργο με το κανόνι της ομάδας(Fire Bazooka)είναι ότι φτιάχνεται από το όχημα του Redhawk.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Στολές 9:Υπέροχες,τα κράνη ξεχώριζαν μιας και το καθένα είχε διαφορετικό σχήμα πτηνού,φυσικά ο Blackcondor και Redhawk είχαν τα καλύτερα κράνη από την στιγμή που δεν είχαν περίεργα μάτια.Άλλο ένα πράγμα που παρατήρησα στα κράνη είναι ότι όσες πιο πολλές γραμμές έχουν τόσο χαμηλότερος είναι ο βαθμός ιεραρχίας τους παράδειγμα ο Blackcondor έχει μία γιατί είναι μετά τον Redhawk και η Blueswallow έχει 4 γιατί είναι η τελευταία(αυτό δεν ισχύει για  τον Redhawk γιατί έχει γραμμές παρόλο που είναι ο πρώτος)Το πάνω μέρος της στολής μοιάζει με το γράμμα V σε σχήμα, καθώς σε κάθε στολή υπάρχει και ένα σύμβολο που μοιάζει με πουλί(το καθένα έχει το αντίστοιχο χρώμα του Ranger)και βρίσκεται στον θώρακα.Η ζώνες είναι ωραία σχεδιασμένες με χρυσή την πόρπη(έχει και αυτή σχήμα V).επίσης μου αρέσει που έχουν δύο θήκες μια για το σπαθί και μια για το πιστόλι.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Εισαγωγή 10:Αντί να αρχίσουμε κατευθείαν με μάχες και όλοι την ομάδα μαζί βλέπουμε τον Ryu σαν στρατιώτη μαζί με την Rie και το πείραμα στον να γίνουν Jetman χάρις σε κάποιες ιδικές ακτίνες με το όνομα birdonic waves .Αφού τελικά το πείραμα δεν ολοκληρώνεται μιας και γίνεται επίθεση από τους Vyram,οι ακτίνες που δίνουν την ιδιότητα σε κάποιον να γίνει jetman σκορπίζονται στην γη και χτυπούν 4 απλούς ανθρώπους  .O Ryu μαζί με την στρατηγό Aya έρχονται στην γη για να βρουν τους άλλους 4 αλλά αυτό θα είναι πιο δύσκολο από ότι νομίζουν....Μια τρομερή εισαγωγή και φυσικά η ομάδα δεν ολοκληρώνεται άμεσα και μου άρεσε αυτό και η όλη πλοκή,για super sentai είχε σχετικά αργούς ρυθμούς αλλά μου άρεσε μιας και οι περισσότερες αρχές αφήνουν  καινά η το φαινόμενο πως οι χαρακτήρες ξέρουν είδη να χειρίζονται τις δυνάμεις τους.

Τέλος Σειράς 10:Τι να πω για αυτό?Πρώτη φορά δάκρυσα(έστω και λίγο)για τέτοιου είδους σειρά,δεν έχω πρόβλημα με αυτό που έγινε...πλάκα κάνω και βέβαια έχω αφού στεναχωρήθηκα Crying or Very sad .

Μουσική 10:Τέλεια background μουσική.Όσο χαρούμενο ήταν το opening theme άλλο τόσο συγκινητικό ήταν το ending theme.Προσωπικά νομίζω πως είναι το καλύτερο ending theme που έχω ακούσει και πραγματικά...ταιριάζει τόσο πολλή με την σειρά και έχει ωραίο νόημα.

Γενική βαθμολογία 9,6:Η καλύτερη σειρά που έχω δει μέχρι τώρα και δεν νομίζω να δω καλύτερη(περιμένω αρνητικά σχόλια ).Ακόμη και να μην ήταν Super Sentai θα την έβλεπα....αυτό σημαίνει πολλά για εμένα και όπως κατάλαβα και από αυτό το review εάν δεν μετρήσω τις στολές,zords και όπλα θα έδινα 10 αλλά η σειρά έχει περισσότερο story παρά μάχες οπότε θα πρέπει να το <<αδικήσω>>σε αυτό.Δεν έχω να πω τίποτε άλλο παρά μόνο ότι εάν δεν την έχεις δει...κάνε το,τώρα! 
JetWhite JetBlack JetRed JetYellow JetBlue
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης