Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Δευ Ιουλ 02, 2012 4:48 pm
Red Forever έγραψε:Το παιχνίδι το αξίζει και με το παραπάνω.Μπορεί επειδή να μην είναι σε μεγάλη κονσόλα για αυτό να κομπλάρεις,αλλά τα αξίζει και με τόνο.
Όχι δεν το λέω για αυτό. Για παράδειγμα, βαριέμαι τις μάχες μετά το τρίτο chapter.
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Τρι Ιουλ 03, 2012 12:49 am
^Γενικότερα δηλαδή δεν σου αρέσει το παιχνίδι ή βαρέθηκες την μικρή ανάσα από τις δύσκολες μάχες που θα ακολουθήσουν.Γιατί μετά έπετε τρελό παλούκι.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Τρι Ιουλ 03, 2012 2:00 am
Μου αρέσει το παιχνίδι αλλά δεν παίρνει 10, 9 ίσως.
Θέλω να πω ότι δεν είναι και το τέλειο game.
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Τρι Ιουλ 03, 2012 1:30 pm
και γω νιώθω σαν να παίζω 3d birthday στις μάχες Razz
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Σαβ Μαρ 12, 2016 1:13 pm
Τρομερή δουλειά έχεις κάνει στο review, μπράβο!  Wink

Ώρα να πω και εγώ την άποψή μου για το αγαπημένο μου παιχνίδι σε psp, μιας και τα περισσότερα έχουν ήδη καλυφθεί, δε θα μπω σε λεπτομέρειες.

Ιστορία 9/10 
Συμφωνώ οτι είναι πολύ καλή, ο λόγος που βάζω 9 και όχι 10 είναι οτι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις τι ακριβώς συμβαίνει απο το πρώτο playthrough, καθώς άπειρος χάνεσαι στα τόσο πράγματα που έχει να κάνεις που μπορεί να χάσεις κάποια σημαντικά events, όπως για την αρρώστια της Rem κλπ και σου πετάει πολλές πληροφορίες απο την αρχή που είναι δύσκολο να συγκρατήσεις.
Παρόλο αυτά είναι αρκετά καλογραμμένη, είναι βέβαια μικρότερη απο τα παλιότερα ff (πχ 7), αλλά δεν καταντάει βαρετή, ο κάθε χαρακτήρας έχει τη δικιά του προσωπικότητα και αυτό κάνει το παιχνίδι μοναδικό γιατι με τόσους πολους (14) βρίσκεις σίγουρα πάνω απο ένα αγαπημένο ή για να ταυτιστείς.
Το τέλος είναι απο τα καλύτερα που έχω δει σε παιχνίδι, σε γεμίζει με σχεδόν οτι συναίσθημα υπάρχει και για την ακρίβεια υπάρχουν 2.5 τέλη, λ'εω 2.5 γιατι εκτός του κανονικού υπάρχει κάτι σαν mini ending (ανάλογα με μια επιλογή που κάνεις στο τελευταίο chapter),με το οποίο ωστόσο δεν έχεις τερματίσει ακριβώς το παιχνίδι (δε θα πω περισσότερα γιατι θα πω πολλά spolers) και για να πάρεις το άλλο, ολόκληρο, τέλος πρέπει να τερματίσεις το παιχνίδι 3 φορές με τις καλοκαιρινές στολές κάνοντας κάποιες παραπάνω σπηλιές και side missions.

Gameplay 10/10
Πραγματικά ότι και να πω θα είναι λίγο, το καλύτερο game play που έχω δει σε psp, τα contols είναι εξαιρετικά, με εξαίρεση την κάμερα, η οποία γυρνάει με τα βελάκια και είναι λίγο σπαστικό-δύσκολο, βέβαια αυτό είναι πρόβλημα της κονσόλας, καθώς δεν έχει δεύτερο αναλογικό, οπότε δε θα το χρεώσω στο παιχνίδι, έτσι και αλλιώς δεν σε δυσκολεύει στο παιχνίδι ιδιαίτερα. Απο άποψη δυσκολίας τώρα, σίγουρα είναι απο τα πιο δύσκολα παιχνίδια, σίγουρα όχι όσο το dark souls, βέβαια η next gen έκδοση στο ps4 έχει ένα επιπλέον επίπεδο δυσκολίας, στο οποίο όλοι οι εχθροί είναι +30 levels απο ότι θα ήταν κανονικά και σας διαβεβαιώ  ξεπερνάει το dark souls έτσι, αν κάποιος τύχει και το παίξει σε next gen, μην το κάνει σε αυτή την δυσκολία, ότι τον πρόλογο δε θα περάσετε, είναι καθαρά για new game + με μεγάλα levels. Όσον αναφορά το grinding, προσωπικά μου άρεσε λόγο του οτι μου άρεσαν και οι μάχες, βέβαια μετα απο λίγο καταντάει βαρετό, όπως και με όλα τα παρόμοια παιχνίδια, υπάρχει βέβαια και το secret training, το οποίο το οποίο υπάρχει στην ''ARENA'' με λίγα λόγια μιλάς στον τύπο που είναι εκεί, και το psp μπαίνει σε μια ειδική λειτουργία,μετά το κλείνεις και ο χαρακτήρας προπονείται μόνος του όσο είναι κλειστό το σύστημα, το έκανα αυτό όταν έκανα κάτι άλλο και ο χαρακτήρας έπαιρνε 'ενα level να 2ωρο, βέβαια έχει και όρια, δεν μπορείς να ττο αφήσεις πχ μια βδομάδα και να ανεβαίνει, στη μέρα σταματάει μόνο του.
Κάτι άλλο ωραίο είναι τα Chocobos, που είναι πάντα ένα bonus! Μπορούμε να πάμε όπου σχεδόν θέλουμε στον χάρτη με αυτά,  να πιάνουμε καινούρια να τα βάζουμε να κάνουν παιδιά Razz κλπ.
Επίσης υπάρχουν 14 χαρακτήρες, ο καθένας με το δικό του μοναδικό όπλο, τρόπο μάχης και το party αποτελείτε απο τρία άτομα, τα οποία μπορούν να επιτεθούν μαζι σε μια "super" επίθεση ή να τα θυσιάσεις για να καλέσεις summons τα οποία μπορείς να τα κάνεις και level up, να τους μάθεις νέες ικανότητες κλπ, με λίγα λόγια όποιος πει οτι η μάχη γίνεται επαναλαμβανόμενη, δεν έχει δει ούτε το εξώφυλλο του παιχνιδιού, όχι να το έχει παίξει κιόλας.

Μουσική 10/10
Όσοι έχουν παίξει οποιοδήποτε final fantasy ξέρουν πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η μουσική, το type 0 δεν αποτελεί εξαίρεση, κάθε κομμάτι είναι ξεχωριστό ανάλογα με τι στιγμή που παίζει πχ χαρούμενη, λυπητερή κλπ και απο τα πρώτα δευτερόλεπτα καταλαβαίνεις ότι τα έχει γράψει κάποια μουσική ιδιοφυΐα.

Γραφικα 10/10  
Όσο αναφορά την έκδοση του psp, τα γραφικά είναι οσο καλύτερα μπορούσαν, δε νομίζω οτι πάει άλλο, στις next gen εκδόσεις έχει γίνει τρομερή δουλειά, σίγουρα δε φαίνεται οτι είναι port απο μια τόσο κατώτερη κονσόλα, βέβαια δεν έχει και τα καλύτερα γραφικά ου συστήματος, λόγο των περιορισμών του psp, αλλά σίγουρα το remaser ανήκει στην 8η γενιά.

Τελική βαθμολογία 9.75
Ένα τέλειο παιχνίδι που πρέπει σίγουρα να δοκιμάσετε, είναι ότι καλύτερο θα βρείτε σε psp και είναι ένα απο τα τρανταχτά παραδείγματα οτι τα videogames δεν είναι βλακείες που κάνουν πιιου πιου για μικρά παιδιά, όπως υποστηρίζουν διάφοροι αρμόδιοι γέροι και υστερικοί.
Το remaster είναι αυτό ακριβώς που θα έπρεπε να είναι κάθε remaster, ένα παιχνίδι απο πολύ κατώτερο σύστημα που το αξίζει στο οποίο έχει γίνει πραγματική δουλειά στη σωστή τιμή (25€ το είχα πάρει για ps4), όχι κάτι που βγήκε πριν ένα χρόνο και το ξανα βγάζουμε σε full price για να πάρουμε κ'ιάλλα λεφτά χωρίς δουλειά, το μόνο πρόβλημα που είχα είναι οι αγγλικές φωνές, ίσως επειδή είχα συνηθίσει στις ιαπωνικές.

Εντωμεταξύ κατι ελαφροκέφαλοι στο steam το έχουν μαυρίσει και το έχουν ρίξει στο 6/10 Evil or Very Mad
Red Forever
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Σαβ Μαρ 12, 2016 2:32 pm
Δικαίως το έχουν κάνει, η SE άφησε μια τελείως τυχαία εταιρία να κάνει το port στο steam που είναι port στο PS4 μέσω της HexaDrive...που η τελευταία τους δουλειά ήταν το Zone of the Enders HD Collection που έβγαζες τα μάτια σου από το πόσα προβλήματα είχε. Ότι glitch, bug κλπ δεν υπήρχε στην έκδοση του PSP υπάρχει δυστυχώς στις άλλες.

Κάτι ακόμα χειρότερο είναι ότι αυτή την φορά η SE δεν έβαλε δικούς της μεταφραστές και πήρε freelance localisers...κόψαν, ράψαν, διαλύσαν οι τύποι με το χειρότερο από ολά να ήταν εκείνο το μαύρο moogle που ντυνόταν σαν γκόμενα και όλοι το κοροϊδεύαν για αυτό και έγινε ολόκληρος στόχος ενός side quest και το κάναν transexual. Επαναλμβάνω...το moogle. Βγάλτε τώρα συμπεράσματα...
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Final Fantasy Type-0 Review - Σελίδα 2 Empty Απ: Final Fantasy Type-0 Review

Σαβ Μαρ 12, 2016 7:28 pm
^ νΚαλά δεν έκατσα να δω και τα mogles  ενα ενα, τα μόνα glitches που πέτυχα ήταν σε δύο trophies και δεν ήταν και σημαντικά, το ένα κιόλας σε βοηθάει να το πάρεις και πιο γρήγορα, βέβαια το έκανα speedrun στο ps4, μόνο και μόνο για τα trophies και ίσως δεν είδα τα υπόλοιπα, αλλά τα γραφικά ήταν υπέροχα, τώρα στο pc δεν έχω ιδέα πως είναι, κάτι reviews που έχω δειτο gameplay και την ιστορία κράζουν. Το μόνο θέμα που είχα ήταν οι Αγγλικές φωνές.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης