Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 5:30 pm

Αυτό έγινε ενώ οι Γκοσέτζα/Σινκέτζα πολεμούσαν λίγο πιο πέρα. Αλλά το ερώτημα είναι, πώς οι Γκοσέτζα είχαν τις δυνάμεις των προηγουμένων σεντάι, αφού ο Θρυλικός πόλεμος, όπου οι σεντάι χάσαν τις δυνάμεις τους, δεν είχε λάβει χώρα ακόμη; Ελπίζω η ταινία Γκοκάιτζα/Γκοσέντζα να μας διαφωτίσει... scratch


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gantonis στις Σαβ Απρ 30, 2011 6:59 pm, 1 φορά
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 6:54 pm
Mια παράκληση μην τους λες και μην τους γραφεις στα ελληνικά σε παρακαλώ lol!
Και γω δεν εχω καταλάβει να σου πω την αλήθεια. Ισώς η σειρά είναι μετά τον πόλεμο και δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που θα πω. Τα teamup στις ταινίες των σεντάι λογίζονται ως non canon, κάτι τέτοια διάβασα, αν και δεν νομίζω να ισχύει
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 7:02 pm
Πρώτον, διόρθωσα τον τίτλο, με τόσα «-τζα» στις ομάδες μπερδεύτηκα και έβαλα τους Γκοσέτζα! Razz
Δεύτερον, τους γράφω στα ελληνικά όπως ακούγονται διότι βαριέμαι να γυρίσω το πληκτρολόγιο στα αγγλικά! lol!
Τρίτον, τι είναι το canon; Εγώ μόνο τους εκτυπωτές ξέρω! Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 9:31 pm
Οι ταινίες με λίγα λόγια γίνονται για τη χαρά των φανς. Δεν έχουν συνέχεια με τις σειρές, έτσι άκουσα. Οπότε γι'αυτό βλέπουμε διάφορα άκυρα κατά καιρούς π.χ. με νεκρούς sentai να είναι ζωντανοί. Για τα teamups (VS) ειπώθηκε αυτό όχι για τις κανονικές ταινίες της κάθε σεζόν
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 10:31 pm
Αχ, σε παρακαλώ! Μη μου σπας τα νεύρα με αυτά που λένε οι τρελοί του εξωτερικού! Razz Εντάξει, αυτό με τους νεκρούς σεντάι στην αρχή του πρώτου επεισοδίου μπορεί να γι'αυτόν το λόγο που λες, μα είναι και το άλλο που είπες: έχουν περάσει τόσα χρόνια, δεν ξέρεις τι έχει μεσολαβήσει ούτε και τι έχει συμβεί (π.χ. Dragon ranger). Μπορεί κάποιος άλλος να βρήκε ένα τρόπο μετά να πήρε τις δυνάμεις του. Δεν υπάρχουν τέτοια άκυρα αν το σκεφτείς καλά. Για το super sentai world μπορείς να υποθέσεις
Σπόιλερ:
. Έτσι κι αλλιώς, απ'όσο γνωρίζω, τα γεγονότα που συνέβησαν στο κόμικ δεν αναγνωρίστηκαν ποτέ από την Toei, γι' αυτό και πιθανώς να άλλαξαν τα σχέδια των jetman στολών σε ένα στυλ Γκάτσαμαν. Ως τώρα στους Gokaiger όλα δείχνουν μια χαρά, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Έχουμε δει και λίγα flashbacks, οπότε δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε με το origin τους, το Θρυλικό πόλεμο και τον Ακαρέντο. Συν ότι υπάρχει και η φήμη πως ο
Σπόιλερ:
Έχουμε πολλά ακόμη να δούμε και να μάθουμε! Και οι ταινίες vs εντάξει, γίνονται για τη χαρά των φανατικών, μα έχουν συνέχεια με τη σειρά, κανονικά. Απλώς ίσως να χαθείς λίγο μέχρι να σκεφτείς το χρονικό πλαίσιο στο οποίο είναι και λοιπά. Για παράδειγμα δηλαδή, οι Shinkenger όταν συναντήθηκαν με τους Go-onger ήταν και οι δύο ομάδες στα μισά της σεζόν. Όταν οι Goseiger εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στην εν λόγω ταινία, είχαν ήδη παγιδευτεί στη Γη, δηλαδή είχαν ξεκινήσει τις περιπέτειές τους. Μα, όταν οι τελευταίοι συναντήθηκαν με τους Shinkenger, οι Shinkenger είχαν ήδη τλειώσει τις περιπέτειές τους και είχαν ξεκινήσει τη μετέπειτα καριέρα τους, π.χ. ο Γκέντα είχε ανοίξει εστιατόριο στη Γαλλία, όπως ονειρεύονταν. Είμαι σίγουρος πως οι σεναριογράφοι των Gokaiger θα μας πούνε τι ακριβώς έχει συμβεί (δεν ξέρεις, μπορεί να γίνει αυτό επειδή κάποιος κακός μπορεί να τους στείλει σε άλλες χρονικές εποχές και να γίνει ένα μπέρδεμα, τίποτα δεν είναι ακόμη σίγουρο, ή μπορεί να χαθούν τα ranger keys και να τα πάρουν οι παλιοί ιδιοκτήτες τους, με αποτέλεσμα οι Gokaiger να μείνουν μόνο με τις δικές τους στολές, αυτές των πειρατών)! Δεν έχω απογοητευτεί ποτέ από τους σεντάι, ελπίζω να εμφανιστούν και οι Ninjaman, X1, ώστε να ισχύσει αυτό και στην προκειμένη περίπτωση. Wink

Ωχ! Άρχισα να γράφω και εγώ κατεβατά! Shocked Razz lol!
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 10:38 pm
Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα. Ohranger vs Carranger. Παντελώς άκυρο teamup, δεν γίνεται αυτές οι ομάδες να συναντηθούν.

Carranger was set in the present day - 1996. Ohranger was set four years in the future (1999 - it was shown in 1995). Whoops. The writers forgot about that. Both dates are in the past now, so them meeting in Gokaiger is fine, but yeah, at the time of the VS movie, Ohranger shouldn't yet exist. Maybe Timeranger helped them?
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Σαβ Απρ 30, 2011 10:45 pm
Α, σωστό αυτό... Μα, μήπως οι Carranger καλύπτουν μια μεγαλύτερη χρονική περίοδο, π.χ. τρία χρόνια; Δεν έχω δει ολόκληρες αυτές τις σεζόν, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα και ούτε είμαι σίγουρος πως όντως είναι έτσι όπως τα λέει αυτόν. Αλλά βέβαια μπορεί να είναι και λάθος, συμβαίνουν αυτά όταν γράφει άλλος τον επόμενο κύκλο χωρίς να συμβουλευτεί τον προηγούμενο σεναριογράφο (ευτυχώς στους Gokaiger θα βοηθήσουν και παλιότεροι σεναριογράφοι στα επεισόδια που εμφανίζονται παλιοί σεντάι)! Όταν φτάσουν σε ένα καλό σημείο οι υπότιτλοι θα τις δω τις σαιζόν αυτές, ακόμα και raw για να επανέλθουμε στο συγκεκριμένο team-up. Wink
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 5:57 pm
Green Ranger έγραψε:Και γω δεν εχω καταλάβει να σου πω την αλήθεια. Ισώς η σειρά είναι μετά τον πόλεμο και δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που θα πω. Τα teamup στις ταινίες των σεντάι λογίζονται ως non canon, κάτι τέτοια διάβασα, αν και δεν νομίζω να ισχύει
Σκέφτηκα κάτι άλλο: Ο Ακαρέντο είχε τις δυνάμεις όλων των σεντάι, σωστά; Η Αυτοκρατορία Ζάνγκιακ κατέκτησε όλους τους πλανήτες και της έμεινε η Γη, έτσι; Άρα, όταν γίνονταν ο Θρυλικός Πόλεμος ο Μάρβελους είχε ήδη συγκροτήσει την ομάδα του και ο Ακαρέντ ήταν νεκρός, αφού αυτά έγιναν καθώς οι κακοί κατακτούσαν άλλους πλανήτες. Και μετά, αφού οι Gokaigers είχαν ήδη πάρει τα ranger keys, έγινε ο πόλεμος και όλοι οι σεντάι χάσαν τις δυνάμεις τους-η ομάδα του Μάρβελους τις είχε ήδη όμως από τον Ακαρέντ! Άρα, είναι απόλυτα λογικό το ότι εμφανίστηκαν στην ταινία Goseiger vs Shinkenger! Very Happy Το κατάλαβες ή θα πρέπει να το αναλύσω ακόμα περισσότερο; Razz
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 7:36 pm
Δεν κατάλαβα μία lol!
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 8:04 pm
Αχ, καλά λοιπόν... Πάμε πάλι από την αρχή...

Η Αυτοκρατορία Ζάνγκιακ κατέλαβε όλους τους πλαντήτες και έφτασε στη Γη. Η πρώτη της επίθεση και η αντεπίθεση των σεντάι ονομάστηκε Θρυλικός Πόλεμος. Εκεί οι σεντάι χάσαν οριστικά τις δυνάμεις τους.

Ο Ακαρέντ είχε όλες τις δυνάμεις των σεντάι, μαζί και των Gokaiger. Αυτός θυσιάστηκε για να αποδράσει ο Μάρβελους από τον πλανήτη του. Να σου θυμήσω, ο Μάρβελους ήταν αυτός που συγκρότησε την ομάδα, όπως θα δεις στο χθεσινό επεισόδιο, άρα ήταν το πρώτο άτομο που απέδρασε από τη γενέτειρά του όταν εκείνη δέχονταν επίθεση από το στρατό της Ζάνγκιακ. Συνεπώς δηλαδή, πολύ πριν έρθουν οι κακοί στη Γη. Τότε πήρε τα ranger keys από τον Akared, ο οποίος θυμίζω, τις είχε όλες, κάτι σα να κρατούσε αντίγραφά τους.

Μετά ο Μάρβελους μάζεψε και άλλα άτομα από άλλους πλανήτες και συνολικά έγιναν πέντε, οι Gokaiger.

Στο team-up των Goseiger και Shinkenger, εμφανίστηκαν αυτοί οι πέντε. Ο θρυλικός πόλεμος προφανώς δεν είχε γίνει ακόμα, και οι Gokaiger, μπορεί να πήγαν στη Γη, έτσι για να την επισκεφτούν πριν αποφασίσουν να βρουν το θησαυρό.

Μετά έγινε ο Θρυλικός Πόλεμος. Αυτοί προφανώς είχαν φύγει από τη Γη και επέστρεψαν λίγο καιρό αργότερα.

Θέλω να πω δηλαδή, ότι πήραν τα «αντίγραφα» των δυνάμεων των σεντάι από τον Akared, πολύ πριν γίνει ο πόλεμος, όπου οι υπόλοιποι σεντάι έχασαν οριστικά τις δυνάμεις τους. Δηλαδή κατά τη διάρκεια του Θρυλικού πολέμου, αυτοί ήταν ήδη ρέιντζερς και είχαν και τις δυνάμεις των προηγούμενών τους.

Αυτό εξηγεί το γεγονός ότι στην πρώτη τους εμφάνιση με στολές παλιότερων, δεν είχε γίνει ο πόλεμος και οι Goseiger και οι Shinkenger πολεμούσαν εκείνη τη στιγμή με τα μέκα τους.

Πιο απλά δεν μπορώ να τα εξηγήσω! Και αυτό είναι απλώς μια σκέψη για το χρονολόγιο των γεγονότων που μου φαίνεται απόλυτα λογικό, δεν έχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο επισήμως. Παρουσίασέ το και στο rangercrew αν θες. Smile
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 8:40 pm
Kατάλαβα, έχει λογική έτσι. πάντως είναι αξιοπερίεργο που ο Αkared χρησιμοποιούσε μόνο τις δυνάμεις των κόκκινων ενώ τις είχε όλες στην ουσία. Καλά το που τις βρήκε και τι είναι αυτός είναι άλλη ιστορία... Razz
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 8:45 pm
Αυτός μπορούσε να μεταμορφωθεί σε όποιον κόκκινο ήθελε, μα μπορούσε να χρησιμοποιήσει όποιο όπλο ήθελε απ'όλους τους σεντάι ανεξαιρέτως χρώματος!

Ναι, θα πρέπει να μας κάνουν καμιά ταινία μόνο γι' αυτόν! Razz

Βρήκα και αυτά σε ένα wiki σχετικό με σεντάι μόνο, δεν ξέρω τώρα αν αληθεύουν. Εδώ αυτός που το έγραψε φαίνεται πως είναι υποστηρικτής της θεωρίας non canon και προφανώς, και του Tzachor! Αλλά δεν τα πιστεύω μέχρι να δω την ταινία που θα λέει και εκεί κάποια πράγματα...

Gokaiger[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Years later, AkaRed returns in the aftermath of the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] in which the 34 Teams of Sentai Heroes all sacrificed their powers to destroy the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]'s armada. He somehow harnessed these lost powers in the [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. He rescues the future [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
on Marvelous' home planet from Zangyack's forces and was the one who
gave the future Gokai Red the chest of Ranger keys, eventually leading
to the formation of [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. He also bid farewell to his companion [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
and it stayed with Marvelous. By this time, the logo on his left chest
has changed to indicate the 35th anniversary of the Super Sentai, while
his helmet and costume resemble Gokaiger predomenantly compared to the
other red warriors. AkaRed was last seen charging into dozens of [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Sailors.
It is confirmed AkaRed survived the battle, as it is known that he will return in [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 10:49 pm
Σαν να λέμε ο θεός των Sentai με λίγα λόγια
antonito91
antonito91
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 2182
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Αthens

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Δευ Μάης 09, 2011 11:51 pm
Mέχρι στιγμής και με τα όσα έχω διαβάσει κι εμένα έτσι μ φαίνεται
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα! Empty Απ: H πρώτη εμφάνιση των Γκοκάιτζα!

Πεμ Ιουν 09, 2011 2:21 pm
Άκυρη η υπόθεσή μου απ' ό,τι φαίνεται, σύμφωνα με τις καινούργιες πληροφορίες των Gokaiger που πήραμε σε αυτά τα επεισόδια. Δεν έχει αντίγραφα των δυνάμεων των σεντάι-αφού έψαχνε τα ranger keys, άσχετα του ότι μπορεί να μεταμορφωθεί σε μερικούς κόκκινους και μπορεί να χρησιμοποιήσει διάφορα όπλα παλιών σεντάι. Shocked Άρα έγινε καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης