Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:13 pm
Δεν πιστεύετε ότι θα βγουν στο εμπόριο της Ιαπωνίας φιγούρες όλων των σεζόν επ'ευκαιρίας της σεζόν στην Ιαπωνία? Πόπο φανταστείται κανένα τεράστιο κουτί με όλους τους sentai όλων των σεζόν μέσα Shocked
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:30 pm
Και την τιμή του... Shocked
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:30 pm
Αξίζει το κόπο όμως cheers
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:33 pm
Οικονομία από τώρα! Έρχεται και η πτώχευση σιγά σιγά... συν τα μεταφορικά... κανένα 500άρι θα μας βγει! Razz
power24red
power24red
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 415
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2010
Ηλικία : 40

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:35 pm
ρε παιδία δεν περιμένετε να αμερικανοποιηθούν μπας και γλυτώσουμε το 500 αρι τελικά οι Ιάπωνες είναι γατόνια
α green ranger κοίτα τα πμ σου
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:36 pm
Toυς αγοράζεις και τους πουλάς έναν έναν 10 ευρώ το λιγότερο Razz
Βάλτα κάτω... Cool
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:36 pm
Razz Razz
power24red
power24red
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 415
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2010
Ηλικία : 40

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:40 pm
green ranger δεν μου ρθε τπτ/στειλε πμ το δικό σου
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Δευ Μαρ 07, 2011 11:48 pm
Μου ήρθε σε έκανα και add, γιατί δεν μπαίνεις? Razz
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Τρι Μαρ 08, 2011 10:45 pm
Μακαρι να βγει 1 τετοιο πακέτο !!!! Super !!!!!!!!! Αλλά κ να βγει, θα μπορεσουμε να το αγορασουμε? Shocked Sad Razz Αν κανει τοσο κ βρουμε χρηματα, καλυτερα να παρουμε καμια αυθεντικη στολη Ranger/ Sentai ! (Πoυ γενικως ,1 ολοκληρωμενο σετ θελει γυρω στο χιλιαρι ευρω... Αλλά το κράνος θελει γυρω στα 300, δηλ. πιο φτηνα απ το πακετο με τις φιγουρες που λεγαμε! )

Μωρε ας βγει πρωτα κ βλεπουμε... Τοτε θα μπορουμε να ονειρευομαστε με καποια βαση, κ με τρελες οικονομιες, κατι μπορει να γινει... Εξαλου μεχρι να φτασει να αμερικανοποιησει η Saban αυτη τη σεζον... Το θεμα ειναι οτι αν ειναι πολυ ακριβο, δεν θα συμφερει την Τoei κ την Bandai. Εκτος αν βγει σε limited edition για τους ενηλικες συλλεκτες, οι οποιοι ειναι κ πολλοι στην Ιαπωνια! Διοτι τα παιδια, δεν θα μπορεσουν να το παρουν....Θα τα παιξουν οι γονεις !!! κ ισως να μην ενδιαφερονται για ολους τους παλιους Σεντάι... Ας βγαλει κ η Bandai Amerika! K να ρθει κ στην Ευρωπη! Θα χει τουλαχιστον λιγοτερες φιγουρες κ τιμη! (Rangers, μιας κ οι Sentai ειναι διπλάσιοι-τριπλασιοι...) Αν κ θα ταν απιθανο να χει κανεις ολους τους Sentai... Μεταναστευουμε Ιαπωνια, τωρα !!!!

Eιχα παρει καποια dvd rangers απ την Ευρωπη κ καποιες φιγουρες απ την Αμερικη. Μεταξυ των οποιων κ oι νέες φιγουρες Μιghty Morphin απ το mmpr v2 κ το Megazord, που δεν θα ρθουν στην Ευρωπη δυστυχως. Επαθα τη πλακα της ζωης μου στην τελευταια παραγγελια....Καταστροφή...... Οι τιμες παντα ηταν καλες κ επισης το τελωνειο χρεωνοταν πάντα μονο 3 Ευρω.... Kαμια επιπλεον χρεωση. Αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα τους, κ τα άλλα παιδια απ το forum που παρηγγειλαν απ την Αμερικη, δεν ειχαν ποτε επιπλεον χρεωσεις στο τελωνειο. Παρολο που ηταν αρκετες φιγουρες Rangers. Ετσι κ εγω. Μαλιστα συνεφερε να αγοραζεις απο Αμερικη, οχι μονο γιατι εκει υπαρχουν φιγουρες που δεν υπαρχουν εδω, αλλά τις πουλαν κ πιο φτηνα, συμφερει κ το δολλαριο εναντι του Ευρω.

Όμως αυτη τη φορα μου ρθε να πληρωσω 60 Ευρω Τελωνειο!!!!! Οπως καταλαβαινετε, καταστροφη.... Το πακετο ηταν πιο μεγαλο απ τις προηγουμενες φορες, αλλά ελαχιστα πιο μεγαλο. Δεν δικαιολογειται. Η διαφορα ειναι τεραστια στη τιμη που μου επεβαλε το τελωνειο. Εμ, Ελληνικο κρατος, τι περιμενεις? Εκανα 100 τηλ. για να μαθω τι εγινε, τελωνεια κτλ, κ μου παν οτι απλως αυξηθηκαν οι φοροι κ το ΦΠΑ, δεν εχει να κανει με το μεγεθος. Δεν προκειτε να παραγειλω τιποτα αλλο ξανα, ήδη αρκετα κάικα. Ακόμα προσπαθω να συνελθω... Κ πολυ φοβαμαι οτι ουτε του χρονου ουτε του παραχρονου δεν θα μπορεσω να παραγειλω. Αν σε ολα τα πακετα ισχυουν οι νεοι φοροι κτλ στο τελωνειο, ουε κ αλιμονο. Εκτος αν ειναι πολυ μικρο το πακετο, με 1, 2 φιγουρες, κ ετσι περναει μου ειπαν χωρις τελωνισμο. Αλλά ολοκληρη ομαδα ποτε ξανα, ποσο μαλλον τις 500+ φιγουρες Sentai που ονειρευόμαστε κ που μιλαμε γι αυτες σε αυτο το τοπικ !!! Απο Ιαπωνια? Οσο πιο μακρια, τοσο χειροτερα! Για αυτο οτι πηρα το πηρα μονο απο Ευρωπη κ Αμερικη. Η Ασια ξεφευγει πολυ, εχει κ αλλο συστημα χρεωσης. Τωρα οσον αφορα το Ελληνικο τελωνειο, δεν εχει να κανει με το μεγεθος μου ειπαν μονο, αλλά κ με τη συνολικη τιμη, εκεί βαράει. Εκτος αν ειναι κ το μπαχαλο του Ελληνικου κρατους, κ άλλοτε τους διαφευγει ο τελωνισμος κ άλλοτε οχι. Αυτοι ειναι ικανοι να κρινουν ενα πακετο με τα ματια μονο κ αν το θεωρησουν μεγαλο, να το βαρεσουν στη τιμη, ενω τα άλλα να βαριοταν να τα κοστολογησουν εξτρα. Γιατι πως ειναι δυνατον να ανεβηκαν οι φοροι τοσο πολύ? Βεβαια βλεπουμε οτι παντου ανεβαινουν τωρα τελευταια... Αυτο θα τους ξεφευγε? Ολα τα προιοντα της καθημερινοτητας, απο το Super Market , μεχρι τις οικονομικες απαιτησεις του κρατους απο εμας, ολα αποκταν δυσβασταχτο ΦΠΑ.

Μου βγηκε ξινό... Επισης, bye bye rangers, για παντα, οτι προλαβαμε να παρουμε, προλαβαμε. Sad Μακαρι μονο να αρχισουν να φερνουν στην Ελλάδα φιγουρες. Θυμαμαι πιο παλια, ποσα μαγαζια γυρισα για να βρω φιγουρες Dino Thunder, κ παλι πουθενα ασπρος κ κιτρινη. Με τα βιας πετυχα τον μαυρο κ μπλε. Μονο κοκκινο ειχαν παντου. Την κιτρινη την πηρα απ την Αμερικη μαζι με τα άλλα, ο ασπρος δεν υπηρχε. Μονο σε αλλους πωλητες, αλλά πολυ πολυ ακριβα, αρα bye bye. Απ την Ελλαδα πηρα κ κοκκινο κ μπλε jungle fury. Απ την Αμερικη μου ρθε ο Μοβ κ η κιτρινη. Αλλά μου βγηκε ξινο... Δεν βρηκα τιποτα άλλο στην Ελλάδα κ ετσι δεν χρειαζεται άλλο συμπληρωμα ευτυχως. Αλλά στο μελλον ποιος μας εγγυαται? Αν βγει τετοιο πακετο με Sentai/ Rangers, κ ειναι κ σε καλη τιμη, δεν θα κρατηθουμε. Κ μπορει να μας βαρεσει το τελωνειο κ να μη μπορουμε να το πληρωσουμε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Skyranger στις Τετ Μαρ 09, 2011 1:10 am, 3 φορές συνολικά
avatar
gantonis
Legendary Ranger
Legendary Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 4861
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2010

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Τρι Μαρ 08, 2011 11:03 pm
Eδώ το καθαρό οινόπνευμα κοστίζει 18 ευρώ το μικρό μπουκάλι, στα τελωνεία δε θα έβαζαν φόρους; Εκεί που πρέπει δε βάζουν όμως... Πως να λειτουργήσει σωστά ένα κράτος αν όλοι στη εξουσία κοιτάνε να γίνουν φοροφυγάδες; Mad
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Τρι Μαρ 08, 2011 11:22 pm
Οντως... Κ κοιταν τωρα να τα αρπαξουν απο παντου, ακομα κ απ τα τελωνεια. Αδικαιολογειτο.

Διοτι πηρα αρκετες φορες απο Αμερικη κ ποτε δεν εγινε τιποτα. Συνηθως μικροπακετακια, με φιγουριτσες αλλά ειχα παρει κ 2 Megazord 1 φορα. ( Με σκληρες κ αιματηρες οικονομιες ολα αυτα... Γιατι ηταν κ ευκαιρια, πολυ καλες τιμες ειχα βρει παντα, στην Ελλαδα αν υπηρχαν τα αντιστοιχα θα ταν πολυ πιο ακριβα.) Ποτε δεν πληρωσα τελωνειο, ακομα κ οταν το πακετο ειχε τα 2 megazord και ηταν πιο μεγαλο. Σημερα χτυπησε το κουδουνι για την τελευταια παραγγελια, κ επαθα το Σοκ....... ευτυχως ηταν οι γονεις μου σπιτι το μεσημερι, για να βρω τα χρηματα που ηθελε το τελωνίο, αλλά μετα οπως καταλαβαινετε, εγινε χαμός..... Ενιωσα απαισια για τα χρηματα που αναγκαστηκαν να μου δωσουν επιτόπου.... Sad Sad Sad Sad pale lol! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Sad Sad Sad

Κ το χειροτερο? Ο πωλητης ξεχασε να μου βαλει μεσα μια φιγουρα..... Αν μου τη στειλει αυτος δωρεαν τελειως, καλως. Αλλιως παει. Σιγα μη πληρωνω ξανα μεταφορικα. Ευχομαι, μονη της να μη πληρωσει τελωνειο, οπως μου παν στο τηλεφωνο. Εκτος αν ειναι τοσο μ....... στο κρατος. Δεν ειμαι τρελος να το διακινδυνευσω. Δεν πειραζει, ας παει στο καλό.

Τι καλά παντως να μπορουσαμε να πηγαιναμε Αμερικη κ Ιαπωνια για ψωνια. Αυτοι που ειναι πλουσιοι ή κερδιζουν το λαχειο, χαζομαρες κανουν. Τι κότερα , βιλες κτλ.... 2 πραγματα θα κανα εγω αν ημουν στη θεση τους, σπιτι Ιαπωνια κ Αμερικη !!! Ειναι κ ωραιες χωρες, τοσα τοπια εχουν, αλλά το κινητρο μου θα ταν τα μαγαζια τους, που ειναι πολυκατοικιες ολοκληρες !!!! Διαβασα κατι στη Wikipedia, οτι στη Νεα Υορκη εχει κατι πολυκαταστηματα, που καθε ολοκληρος οροφος ειναι αφιερωμενος μονο σε ενα θεμα. Π.χ. Rangers! Να μη μιλησω καλυτερα για την Ιαπωνια, που οχι οροφοι, αλλά ολοκληρα πολυκαταστήματα ειναι αφιερωμενα σε ενα μονο θεμα!!! Κ πάνω απ ολα υπαρχει κ το μουσειο της Bandai, που εκει μπορει κανεις να δει τα παντα, κ πουλαν ακομα κ τα παντα απο καθε σεζον. Κ οχι μονο απο Tokusatsu, αλλά κ ρομποτ απο anime κτλ...
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Τετ Μαρ 09, 2011 1:13 am
Και μένα το όνειρο μου να παώ στην Ιαπωνία. Επίσης μόλις μου ήρθε στο μυαλό ότι ίσως η Bandai βγάλει προς πώληση σεντούκια με όλες τις φιγούρες μέσα όπως στη σειρά cheers
Skyranger
Skyranger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 610
Ημερομηνία εγγραφής : 13/02/2011
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν? Empty Απ: Εμπορικό τρικ το θέμα της σεζόν?

Τετ Μαρ 09, 2011 1:15 am
cheers Ναι, αυτο θα ήταν απίθανο !!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης