Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω

Τι λέτε;

3 - 75%
1 - 25%
 
Σύνολο Ψήφων: 4
 
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 4:58 pm
Εγώ με μεγάλη δυσκολία θα πω tokusatsu...
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 5:16 pm
Eγώ πάλι με πολύ μεγάλη ευκολία θα πω Tokusatsu. Νοthing beats live action acting
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 5:26 pm
Άμα είχες αρχίσει One piece θα ήταν πραγματικά δύσκολο γιατί μέχρι και στην τουαλέτα θελεις να βλέπεις επεισόδια
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 6:08 pm
Αυτό το είχα πάθει και με το Deathnote και το Dragonball δεν έχει να λέει. Και έχω δει μερικά επεισόδια από το one piece όπως έχω ξαναπεί. Προτιμώ τους πραγματικούς ηθοποιούς χίλιες φορές από φανταστικά χρωματιστά πράγματα. Για παράδειγμα ο Garo δεν μου αρέσει τόσο σαν anime όσο live action. Ακόμα και το Deathnote σαν live action σειρά ήταν πολύ καλύτερο από το anime κατά τη γνώμη μου. Eχω δει άπειρα anime εδώ καμια 25αριά χρόνια δεν το λέω έτσι όλο αυτό. Λατρεύω τα anime αλλά live action και ξερό ψωμί. Δεν μπορώ να φανταστώ με τη καμία τον εαυτό μου να έβλεπε μόνο anime και καθόλου live action. Το αντίθετο? Ανετα.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 6:10 pm
Τι εννοεις Φανταστικά χρώματα?  Shocked Shocked Shocked Δηλαδή δεν υπάρχουν? Razz
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 7:03 pm
Tokusatsu θα πω και εγώ με μεγάλη ευκολία. Βέβαια τα ανιμε(και καρτούν) τα έχω βαρεθεί τρομερά (τα ανιμε επισης λόγω του fan service που σου πετούν συνέχεια βυζια στα μούτρα(περιττό να πω ότι σιχαίνομαι τα Hentai)).  Τα tokusatsu από την άλλη, αν και αυτά έχουν χαζές στιγμές,  μου αφήνουν μια άλλη γλύκα. Αυτό το κατάλαβα πιο πολύ όταν έβλεπα Dekaranger και σε ορισμένα επεισόδια πριν ρίξει τους τίτλους τέλους έπαιζε ένα jazz κομμάτι και η σκηνή γινόταν πιο σοβαρή και όλο αυτό στο πουλούσε καλύτερα,  κατά την άποψή μου,  λόγω του ότι οι χαρακτήρες είναι πραγματικοί άνθρωποι. Ήταν τέλος πάντος ένα συναίσθημα που σε γεμίζει και σε κάνει να νιώθεις ότι δεν πεταξες τον χρόνο σου σε κάτι ανούσιο. Επίσης μεγάλοσα με power rangers σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από άνιμε και ίσως έχω συνηθίσει καλύτερα αυτό το στυλ. 
Πάντως το όνειρο μου πάντα ήταν να είμαι μέλος μιας τέτοιας ομάδας Razz.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 9:31 pm
Εγώ από την αλλη μεγάλωσα με animes και cartoons, power ranger λίγο σπάνια έβλεπα στον ant1... Το μόνο που μου τη σπάει στα live action είναι πως δεν θέλω να τα βλέπω μεταγλωττισμένα γιατί μουρχεται στο μυαλο ως παροδία. Επίσης εάν είναι η πραγματικότητα δεν μπορείς να βλέπεις και τα ακραία πραγματα γιατί δεν μπόρούν απλά να γίνουν στις live action. Ας πουμε να κάνεις τον sanji ή τον luffy σε live action, ή δεν θα γίνει ή θα γίνει τριμπούρδελο. Από την αλλη διαλεξα tokusatsu γιατί μου αρεσαν πολύ τα αμερικάνικα toku (beetleborgs, transformers,) και επίσης διαφορα marvel και dc. Αλλά να λέω την αλήθεια καλύτερο σενάριο σε σειρά από το one piece δεν έχω δει
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:32 pm
Οταν η μεταγλώττιση γίνει σωστή ξεπερνά σε ποιότητα και το original πάντως και κάνει μέτριες σειρές να είναι καλύτερες μην σου πω π.χ. Μystic Force
Kαι γω γενικά προτιμώ τον original ήχο αλλά έχουν γίνει πολύ καλές μεταγλωττίσεις στην Ελλάδα ανά καιρούς.
Τώρα γι'αυτο που λες για το One Piece, δεν έχεις δει ποιοτικά tokusatsu γι'αυτό το λες αυτό τώρα. Προφανώς τα anime είναι πιο ποιοτικά από τα αμερικάνικα tokusatsu. Tα ιαπωνικά όμως (προφανώς όχι όλες οι σειρές) που έχουν ίδια φιλοσοφία με τα anime αφού φτιάχτηκαν και αυτά από Ιάπωνες είναι τις περισσότερες φορές πολύ καλύτερα από τα anime γιατί παίζουν ηθοποιάρες μέσα που ντεμπουτάρουν σε αυτές τις σειρές για να κάνουν τεράστια καριέρα μετά, ενώ έχουν και top class σεναριογράφους και σκηνοθέτες που έχουν γράψει και τα περισσότερα γνωστά anime. Ειδικότερα δε οι παλιότερες σειρές είχαν και διαφορετικό target group. Ηταν και ενήλικες γιατί βλέπανε μαζί οι γονείς με τα παιδιά τις σειρές αυτές και ο θάνατος ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο ή η ωμή βία. Πιάσε δες Kamen Rider Kuuga και θα καταλάβεις άμεσα τι εννοώ. Η' Κamen Rider Ryuki. Ο ίδιος που έφτιαξε το Yugioh το έχει γράψει γι'αυτό και είναι και τόσο υπεργαμάτο και έχει παρόμοιο αλλά σαφώς πιο σοβαρό και πιο ώριμο ύφος αφού απευθύνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας κόσμο. Ειδικά Garo & Kamen Rider είναι σειρές για άτομα 15+. Μην σου πω 18+ ειδικά ο Garo. Οπότε μην βάζεις στο ίδιο καζάνι τα american toku με αυτά. Σε οποιονδήποτε του πω πως βλέπω tokusatsu του το ξεκαθαρίζω να ξεχάσει ότι ήξερε από american toku. Αλλο πράγμα τελείως. Πιο σοβαρό και πιο ποιοτικό
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:45 pm
Οι μεταγλωττισεις του αντ1 στις πρώτες σεζόνς συμφωνώ ότι είναι χάλια, αλλά με τον καιρό βελτιώθηκαν τρομερά,  δες στους time force για παράδειγμα πόσο καλές και τεργιαστες είναι οι φωνές. Αργότερα δε με τις σεζόνς της Disney όλες είναι αρκετά καλές,  το μόνο που θα μπορούσα να δεχτώ σαν επιχείρημα είναι ότι ακούς συνέχεια τις ίδιες φωνές σε όλες τις σειρές,  αλλά αυτό είναι γενικότερα θέμα της Ελλάδας, μιας που για κάποιο λόγο φαίνεται πως έχουμε 10 ηθοποιούς όλους κι'ολους,  οπότε δεν το δέχομαι.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:49 pm
Συμφωνώ πως μετά από λίγο όχι μόνο στον αντ1 αλλά και στην Ελλάδα καλυτέρευσαν οι μεταγλωττισεις. Αλήθεια εδειξε το αντ1 time force?  confused confused
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:51 pm
teliosmetonma έγραψε:Συμφωνώ πως μετά από λίγο όχι μόνο στον αντ1 αλλά και στην Ελλάδα καλυτέρευσαν οι μεταγλωττισεις. Αλήθεια εδειξε το αντ1 time force?  confused confused
Ναι έδειξε,  έχουμε και 1μιση επεισόδιο στο εξωτερικό,  δυστυχώς δεν έχουν βρεθεί άλλα. Κρίμα γιατί ειανι από τις καλύτερες κατά τη γνώμη μου.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:54 pm
όταν λες 1μιση εννοείς πως έχουμε ένα ολοκληρο και το άλλο μισό δεν βγήκε?
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:56 pm
teliosmetonma έγραψε:όταν λες 1μιση εννοείς πως έχουμε ένα ολοκληρο και το άλλο μισό δεν βγήκε?
Αν θυμάμαι καλά ναι,  έχουμε ένα ολόκληρο και ένα που βρέθηκε μισο.
avatar
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Πεμ Σεπ 07, 2017 11:57 pm
Εάν στελναμε mail σαν κοινότητα στον ant1 λέτε να έβαζαν τπτ?
Neo-RedRanger
Neo-RedRanger
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 728
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2012
Τόπος : Inside my Deck
https://www.youtube.com/user/TheNeoRedRanger

Tokusatsu vs. Animes Empty Απ: Tokusatsu vs. Animes

Παρ Σεπ 08, 2017 12:05 am
Μια χαρά και τα 2 αλλά διαλέγω anime.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης