Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!
Το καλύτερο φόρουμ για Super Hero Fans στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Μοιραστείτε
Πήγαινε κάτω
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 2462
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011

Απ: Ομάδα Υποτίτλων

Την / Το Κυρ Απρ 03, 2016 12:07 pm
τέλεια! τότε έχουμε μαζέψει έναν ελάχιστο αριθμό ατόμων για να αρχίσουμε. παρακαλούνται όσα άτομα είναι στην ομάδα να μου στείλουν σε ένα pm είτε το skype τους είτε το facebook τους για πιο άμεση και πιο γρήγορη επικοινωνία και ένα e-mail που να χρησιμοποιούν. θα φτιάξω και δύο polls τα οποία θα αφορούν τους υπότιτλους. Θα παρακαλέσω να συμμετέχουν στα polls άπαντες.

πρώτο poll: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
δεύτερο poll: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
lapo
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 1470
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2010
Τόπος : Θεσσαλονικη

Την / Το Δευ Απρ 04, 2016 7:15 pm
να πω οτι ενδιαφερομαι και εγω μιας και εχω καιρο να μπω στο σαιτ και να ασχοληθω
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή

Τόπος : VG Universe

Την / Το Δευ Απρ 04, 2016 11:29 pm
βεβαίως! σε βάζω στην ομάδα. όσοι περισσότεροι, τόσο το καλύτερο. στη πρώτη ευκαιρία, στείλε μου ένα pm με το e-mail σου και το skype.
BATNICK
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 303
Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2012
Τόπος : Νυχτεριδούπολη
https://www.youtube.com/c/BELOVEDCARTOONS

Την / Το Τετ Απρ 06, 2016 6:18 pm
Καλησπέρα στην ομάδα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Αρχικά θέλω να πω δυο λόγια για τη πρόταση που τέθηκε και το project. Το 'χω πει και άλλοτε, ότι το ενδιαφέρον μου για τους PR έληξε με το φινάλε του MMPR και την αποχώρηση της αρχικής 5άδας. Οι επόμενες σεζόν καλώς ή κακώς με άφησαν αδιάφορο, ώσπου κάποια στιγμή το εγκατέλειψα οριστικά. Πέραν αυτού, γενικότερα είμαι λάτρης των μεταγλωττίσεων, σε βαθμό που αν μια σειρά έχει διασωθεί εξ ολοκλήρου μεταγλωττισμένη, δε βρίσκω νόημα (τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο) να ξοδευτεί χρόνος/κόπος για μετάφραση υποτίτλων. Αναγνωρίζω βέβαια ότι πολλοί προτιμούν τα μεταφρασμένα λόγω πιστότητας στο αρχικό κείμενο, αυθεντικών φωνών κλπ., όπως και το ότι εν προκειμένω δεν υπάρχει όλη η σειρά μεταγλωττισμένη, πολύ περισσότερο όσα υπάρχουν δεν είναι πάντα στη καλύτερη ποιότητα. Λόγω των ανωτέρω επικροτώ και με το παραπάνω την όλη προσπάθεια. Πιστεύω, όμως, ότι εξίσου σημαντικό με τη μετάφραση των επεισοδίων είναι και η ποιότητα των rips. Αν υποθετικά σε έναν κύκλο δεν υπάρχουν rips ικανοποιητικής ποιότητας και βρίσκονται μόνο χαμηλής ανάλυσης DVDrips ή κακής ποιότητας TVrips, δε νομίζω πως θ' άξιζε τον κόπο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτεί και δε γνωρίζω τι παίζει σχετικά, το αναφέρω απλώς ως σκέψη. Όσο για το αν πρέπει να μεταφραστούν όλα τα επεισόδια ή μόνο όσα δεν υπάρχουν μεταγλωττισμένα, αν πρέπει να μεταφραστούν όλα ή ονόματα, ορολογία κλπ. να μείνουν ως έχουν, αναφέρθηκα στα σχετικά τόπικ.

Για το αν επιθυμώ να συμμετάσχω/συνδράμω στο όλο πρότζεκτ, η αλήθεια είναι ότι άργησα να γράψω τη γνώμη μου, γιατί δεν έχω να δώσω σαφή απάντηση. Όσοι με ξέρετε εκτός του PRIG, θα γνωρίζετε ότι έχω εμπειρία στον υποτιτλισμό και οι φανς των υπερηρωικών καρτούνς θα 'χετε ενδεχομένως δει τη δουλειά μου. Από την άλλη, οι μεταφράσεις υποτίτλων είναι κάτι που κάνω εντελώς περιστασιακά και βάσει ενδιαφέροντος. Τον περισσότερο καιρό καταπιάνομαι με άλλα ή και με τίποτα. Υπάρχουν διαστήματα που θα πιάσω να γράψω μια παρουσίαση, άλλοτε να συγχρονίσω μεταγλώττιση από VHS/TVRips σε DVDRips, άλλοτε και να 'χω χρόνο δεν έχω διάθεση ή χρόνο και τα παρατάω όλα. Και ποτέ μα ποτέ, δε πιάνω δύο διαφορετικά πράγματα μαζί. Έτσι δε χάνω και το ενδιαφέρον μου, αφού όταν κουραστώ από κάτι, θα πιάσω κάτι διαφορετικό. Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που ποτέ δεν μπήκα σε ομάδα υποτιτλισμού, αφενός μη θέλοντας να "κρεμάσω" την υπόλοιπη ομάδα βγαίνοντας εκτός χρονοδιαγράμματος, και αφετέρου μη φτάσω να κάνω τρόπον τινά "χαμαλίκι" πιεζόμενος να μείνω εντός του χρονοδιαγράμματος ή μεταφράζοντας κάτι για το οποίο δεν έχω ουσιαστικό ενδιαφέρον. Κι αν θέλω να 'μαι απόλυτα ειλικρινής με τον εαυτό μου και με τους υπόλοιπους, μόνο για το MMPR θα 'νιωθα ότι έχω όρεξη να το πιάσω και να μην αφιερώσω τον ίδιο χρόνο σε οτιδήποτε άλλο. Αυτό το διάστημα προσπαθώ σιγά-σιγά να ψηθώ μπας και ξεκινήσω επιτέλους ένα πρότζεκτ συγχρονισμού και δύο παρουσιάσεις που λόγω διαφόρων θεμάτων έχω σε εκκρεμότητα από τον Δεκέμβρη και παράλληλα προσπαθώ να τελειώσω την προσωπική μου «λίστα καταγραφής των υπερηρώων». [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], πιθανολογώ ότι είσαι ο ίδιος του GreekComics, οπότε με πιάνεις τι εννοώ. Πρώτα ο Θεός να 'μαστε καλά, ας τελειώσω με αυτά και θα το σκεφτώ εκ νέου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή

Την / Το Πεμ Απρ 07, 2016 1:13 pm
αυτός είμαι Razz

ο τρόπος που θα δουλέψει η ομάδα είναι τέτοιος που ο καθένας θα μεταφράζει όποτε μπορεί, χωρίς να μένει ένας υπότιτλος μετέωρος όταν κάποιος απουσιάζει. επίσης, από τη στιγμή που ο σκοπός είναι να μεταφραστούν όλα τα επεισόδια, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να γίνουν όλες οι σεζόν με τη σειρά. οπότε, ξεκινάμε με το επεισόδιο 29 από MMPR. για οτιδήποτε αποφασίσεις, μας ενημερώνεις.

ΥΓ: αναμένω την επικοινωνία των μελών της ομάδας είτε για τα απαιτούμενα στοιχεία, είτε για την απαραίτητη ολιγόλεπτη εκπαίδευση.
power24red
Συντονιστής
Συντονιστής
Αριθμός μηνυμάτων : 409
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2010

Την / Το Κυρ Απρ 10, 2016 5:56 pm
Εγώ είμαι μέσα μπορώ όμως βασικά μόνο Κυριακές της υπόλοιπες μέρες δουλεύω σχεδόν 12 ώρες και μου είναι αρκετά δύσκολο να ασχοληθώ και της υπόλοιπες 6 μέρες

falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή

Την / Το Δευ Απρ 11, 2016 3:24 pm
ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Στείλε μου ένα pm και θα τα βρούμε στη πορεία.
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Αριθμός μηνυμάτων : 5102
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010
Τόπος : Αθήνα
http://gaminghavenblog.wordpress.com/

Την / Το Τετ Απρ 20, 2016 3:53 pm
Δεν θα τα καταφέρω δυστυχώς, τουλάχιστον για φέτος. Εύχομαι τα καλύτερα πάντως.

Tokusatsu:
"Even if there is no God or Buddha...there is Kamen Rider."
"Heroes come like the wind, fight like a storm, and will always rise again like the sun."

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
giannhsgr
Power Ranger
Power Ranger

Αριθμός μηνυμάτων : 193
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2014
Τόπος : αγρινιο

Την / Το Τρι Απρ 26, 2016 10:51 pm
πηρα την αποφασι να κανω και εγω μεταφραση αλλα πιστευω οτι θα χρειαστη λιγες διορθωσεις οριστε ενα μικρο διγμα θα προσπαθησο οσο μπορω να μεταφρασω και να προσφερο ιλικο στο φορουμ

Power Rangers Dino Super Charge
bruce wayne tasos
Power Ranger
Power Ranger

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2015
Τόπος : αμφισσα

Την / Το Τετ Απρ 27, 2016 9:23 pm
Παιδιά είμαι και εγώ μέσα
falconara90
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή

Την / Το Πεμ Απρ 28, 2016 12:44 am
Αν θες, μπορώ να κάνω εγώ τις διορθώσεις, όταν το τελειώσεις.

@bruce wayne tasos
στείλε μου σε ένα pm το skype σου και θα το κανονίσουμε Wink

Να ενημερώσω ότι έχει γίνει η μετάφραση του πρώτου επεισοδίου της ομάδας και τώρα βρίσκεται στη φάση της επιμέλειας.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης