Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!
Το καλύτερο φόρουμ για Super Hero Fans στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Το καλύτερο φόρουμ για Super Hero Fans στην Ελλάδα!

ΦόρουμΠόρταλΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Ομάδα Υποτίτλων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

Αριθμός μηνυμάτων : 2462
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2011
Τόπος : VG Universe

ΔημοσίευσηΘέμα: Ομάδα Υποτίτλων   Τρι Μαρ 29, 2016 8:19 pm

Είναι κάτι που σκέφτομαι από καιρό και νομίζω ότι ήρθε η ώρα του. Είμαι της πεποίθησης ότι η ομάδα υποτίτλων που είχαμε παλιά πρέπει να ξαναφτιαχτεί. Δε νοείται να έχουμε μήνες να ανεβάσουμε κάτι καινούργιο στο εξωτερικό σάιτ, όπως επίσης, δε νοείται να μην έχουμε όλα τα επεισόδια των Power Rangers είτε μεταγλωτισμένα είτε υποτιτλισμένα. Και καλά τα μεταγλωτισμένα, δεν είναι στο χέρι μας. Όποτε βρεθεί κάτι το βάζουμε. Αλλά ο υποτιτλισμός είναι καθαρά στο χέρι μας όταν υπάρχουν αγγλικοί υπότιτλοι για όλα τα επεισόδια.

Είμαι της πεποίθησης ότι πρέπει ΟΛΟΙ να βάλουμε το χεράκι μας, ειδικά εμείς οι παλιοί για να δώσουμε και το καλό παράδειγμα. Γενικά, ο υποτιτλισμός είναι εύκολο πράγμα, κι αν υπάρχουν και τα ανάλογα άτομα, γρήγορο και με ελάχιστο κόπο.

Ο μόνος τρόπος όμως για να λειτουργήσει αυτό και να έχει και διάρκεια είναι να μαζευτούν άτομα. Και δε μιλάω για 2-3, αλλά για 5-6+. Όσοι περισσότεροι, τόσο το καλύτερο, τόσο πιο γρήγορο, τόσο πιο ξεκούραστο, τόσο περισσότερα επεισόδια θα μεταφραστούν.

Αν και όποιος συμφωνεί και θέλει να συμμετέχει, ας το δηλώσει από κάτω.

Ενδεικτικά, θα σας γράψω τη διαδικασία που προτείνω για τους υπότιτλους:

Κάθε επεισόδιο έχει περίπου 250 με 300 αράδες. Οι 50 αράδες (μόνο μετάφραση, όχι συγχρονισμός κτλ) θέλουν το πολύ ένα τέταρτο με είκοσι λεπτά χρόνο. Οπότε, αν έχουμε 5-6 άτομα στη μετάφραση, ένα επεισόδιο θα έχει μεταφραστεί σε έλαχιστο χρόνο και με ελάχιστο κόπο. Αν τα άτομα που κάνουν μετάφραση είναι και περισσότερα, τότε όλα μειώνονται προς όφελος μας. Οι 50 περίπου αράδες, είναι το μέγιστο που θα αναλαμβάνει ο καθένας και το εγγυόμαι αυτό, καθώς θα αναλαμβάνω το φόρτο μετάφρασης που θα περισσεύει.
Επίσης, θα αναλάβω τον συντονισμό (χώρισμα και μοίρασμα των κομματιών της μετάφρασης), τον συγχρονισμό και την επιμέλεια των υποτίτλων (μια δουλειά που απαιτεί ακόμα και ώρες, ανάλογα με τις περιπτώσεις).
Εν ολίγης, ο υπότιλος του κάθε επεισοδίου θα χωρίζεται σε ισόποσα κομμάτια τα οποία θα μοιράζονται στους μεταφραστές. Οι μεταφραστές θα τα μεταφράζουν (obviously...) και θα μου τα επιστρέφουν όταν τελειώνουν. Στη συνέχεια, εγώ θα τα ενώνω σε έναν ενιαίο υπότιτλο στον οποίο θα κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις και συγχρονισμό (που πάντα χρειάζονται). Όταν θα ολοκληρώνεται ένα επεισόδιο θα ανεβαίνει στο εξωτερικό σάιτ και θα ξεκινάμε την ίδια διαδικασία για το επόμενο επεισόδιο.

Τέλος, εάν και εφόσων καταφέρουμε να φτιάξουμε την ομάδα, θα πρέπει να αποφασίσουμε αν θα υποτιτλιστεί ΟΛΗ η σειρά ή ΜΟΝΟ τα επεισόδια που δεν υπάρχουν μεταγλωτισμένα.

ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΤΙΤΛΩΝ:

Επιμέλεια/Συγχρονισμός/Συντονισμός
1.falconara90

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
1. redlegend
2. green rider
3. falconara90
4. ninetales

Αναμονή:
1. johnny_salonica
2. lapo
3. power24red
4. bruce wayne tasos

Έχει επεξεργασθεί από τον/την falconara90 στις Τετ Μαϊος 04, 2016 7:10 pm, 7 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
redlegend
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2902
Ημερομηνία εγγραφής : 18/08/2013
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τρι Μαρ 29, 2016 9:17 pm

Εγω θέλω να βοηθήσω, το είχα κάνει και παλιότερα με μεγάλη αποτυχία Razz Βέβαια πλέον έχω μάθει και κάνω καλή δουλειά πιστεύω.
Το κακό είναι οτι λόγο σχολείου δεν έχω πολύ χρόνο, οπότε θα αργώ λίγο, αλλά θα είναι οκ.
Εξ ακοής πάντως που είχα κάνει μια φορά ήταν εφιάλτης, οπότε καλλίτερα να υπάρχει κείμενο.
Πάντως να με υπολογίζεται μέσα, απλα με πιο αργούς ρυθμούς.

Green Rider
Διαχειριστής

Power Rangers Ninja Steel
Αριθμός μηνυμάτων : 28694
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Τόπος : Netherrealm

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Μαρ 30, 2016 12:18 am

οπως σου είπα Γιώργο και στο facebook είμαι μέσα αν είναι να σπάμε ένα επεισόδιο σε κομμάτια τη μετάφραση. Θα κάνω και γω ότι μπορώ. Μισή ώρα τη μέρα δεν είναι κάτι. Μέχρι και στη δουλειά θα μπορώ να το κάνω αν δεν έχω κάτι να κάνω. Να πω και τι άλλο πρότεινα να κάνουμε

1. Το φόρουμ να έχει για αρχική σελίδα το πόρταλ και εκεί να ενημερώνουμε αν βγήκε νέο επεισόδιο, κάνοντας το blog. Οπως έχουν κάνει στο Sick Fansubs
2. Θα πρέπει να αναλάβει κάποιος να ενημερώνει και στο facebook τι επεισόδιο βγήκε με υπότιτλους
3. Οταν καταφέρουμε να τελειώσουμε με rangers να πιάσουμε και με super sentai, kamen rider, garo. Ειδικά τις τρέχουντες σειρές

Συμφωνώ και γω πως εξ ακοής δεν βολεύει καθόλου. Είναι πάρα πολύ χρονοβόρο. Ας ασχοληθούμε με όσα έχουν αγγλικούς υπότιτλους πρώτα

Τέλος όπως πολύ σωστά είπες Γιώργο πρέπει ο καθένας να έχει ένα πόστο και να υπάρχει οργάνωση. Να μιλάμε μεταξύ μας

http://maagr.forumgreek.com/
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Μαρ 30, 2016 2:39 pm

Δημήτρη, με βρίσκεις σύμφωνο σε όσα λες, αλλά προϋποθέτουν να ξεκινήσει πρώτα η ομάδα Razz
Καλό θα ήταν να κάνουμε και ένα  post στο facebook σχετικά μ' αυτό το thread μπας και φιλοτιμηθεί κανείς να δηλώσει συμμετοχή.

Θα κάνω και ένα edit στο πρώτο post για να βλέπουμε εκεί πόσοι είμαστε μέχρι στιγμής και τι κάνει ο καθένας.
siston
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 580
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2013
Τόπος : Νεα Φιλαδέλφεια

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 11:07 am

Falcon όπως είχα πει και σε μια προηγούμενη ανάρτηση λόγω πανελληνίων και φόρτου εργασίας θα επανελθω με πολλή δουλειά απο αρχές Ιούνη. Εγώ είμαι μέσα καιι για μετάφραση και συγχρονισμό απο Ιούνιο ομως
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 2:38 pm

Τέλεια. Να σου πω, αν δε κάνω λάθος, έχεις κάποια srt που δεν ολοκληρώθηκαν. Αν όντως υπάρχουν, μπορείς να μου τα στείλεις να τα φτιάξω αυτές τις μέρες;

Επίσης, μήπως πρέπει να στείλουμε ένα μαζικό pm σε admins και moderators για να τους παρακινήσουμε να μπουν στην ομάδα; Αν δε δώσουν αυτοί το καλό παράδειγμα, ποιός θα το δώσει; Razz
Green Rider
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 4:26 pm

Το κάνω εγώ  Wink

GEOHERO
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2341
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 4:33 pm

ξερω να βαζω υποτιτλους και ξερω καλα αγγλικα,αλλα δεν εχω ελευθερο χρονο.

redlegend
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 4:57 pm

Εγω όπως είπα είμαι μέσα  Wink

johnny_salonica
Boηθός Διαχειριστή

Αριθμός μηνυμάτων : 712
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2012
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 5:00 pm

Επειδή διάβασα πως οι αράδες θα σπάνε σε μικρότερα μέρη, πρέπει να συμφωνηθεί έξ αρχής ένας κώδικας γραφής για να ειναι όλοι οι υπότιτλοι ομοιόμορφοι. Πχ τα ονόματα των χαρακτήρων κλπ μόνο αγγλικά ή μόνο ελληνικά, αν θα μπαίνουν τελείες όχι στο τέλος κάθε πρότασης και ούτο καθεξής.

Graphic Arts & Photography
http://www.ioannispapargiriou.com
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 7:35 pm

Ομοιομορφία θα υπάρχει. Θα υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες για αυτό οι οποίοι θα ακολουθούνται. Αλλά μιας και την επιμέλεια και τις διορθώσεις θα τα κάνω εξ' ολοκλήρου εγώ, δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να μας αγχώνει. Τα ονόματα είναι ένα θέμα που μας έχει απασχολήσει και παλιότερα και θα το αποφασίσουμε από κοινού.

Εσύ, Γιάννη, είσαι μέσα; Μπορείς να συμμετέχεις;
redlegend
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 7:46 pm

Για τα ονόματα μπορούμε να κάνουμε ένα poll, να δούμε τι προτιμούν και τα μέλη και πράττουμε ανάλογα.

johnny_salonica
Boηθός Διαχειριστή

Αριθμός μηνυμάτων : 712
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 9:44 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έγραψε:
Ομοιομορφία θα υπάρχει. Θα υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες για αυτό οι οποίοι θα ακολουθούνται. Αλλά μιας και την επιμέλεια και τις διορθώσεις θα τα κάνω εξ' ολοκλήρου εγώ, δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να μας αγχώνει. Τα ονόματα είναι ένα θέμα που μας έχει απασχολήσει και παλιότερα και θα το αποφασίσουμε από κοινού.

Έχω ανοίξει μαγαζί εδώ και ένα δίμηνο και βαράω δωδεκάωρα αλλά θέλω και εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ.

Graphic Arts & Photography
http://www.ioannispapargiriou.com
Mahad7
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 781
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2014
Τόπος : Κυπρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Μαρ 31, 2016 11:54 pm

Παιδια θα ηθελα και γω να βοηθησω ή τουλάχιστον να προσπαθήσω αλλα μετα το τελος Μαΐου (ισως και λιγο το Πάσχα)..
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Παρ Απρ 01, 2016 2:59 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έγραψε:

Έχω ανοίξει μαγαζί εδώ και ένα δίμηνο και βαράω δωδεκάωρα αλλά θέλω και εγώ να βοηθήσω όσο μπορώ.
1)Καλορίζικο! Πάντα επιτυχίες.
2)αν μαζευτούμε αρκετά άτομα, τότε είναι λίγα λεπτά υπόθεση σε κάθε επεισόδιο κι αυτό στο χαλαρό. άμα είναι, σε βάζω στην ομάδα και βλέπουμε.

Τα άτομα που μπορούν να συμμετέχουν προς καλοκαίρι, θα τα καταχωρήσω εκείνη τη περίοδο.
giannhsgr
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 185
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2014
Τόπος : αγρινιο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Σαβ Απρ 02, 2016 2:36 am

μακαρι να μπορουσα να βοηθησω αλλα δεν ξερω αγγλικα και εχω θεμα με τα ωθρογραφικα λαθη...την ανακοινωσει την διαφασα και ψαχνω μεταφραστες μηπως θελει να βοηθησει με καποιο project
tim
VIP Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 513
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Σαβ Απρ 02, 2016 10:43 am

ζητω συγνωμη ουτε εγω ξερω καλα αγγλικα και δεν ξερω πως φτιαχνωνται οι υπότιτλοι και
λογο πολλων υποχρεώσεων δεν εχω πολύ χρονο  Neutral
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Σαβ Απρ 02, 2016 1:53 pm

α, ξέχασα να ενημερώσω πως θα δείξω πως γίνεται ένας υπότιτλος (προγράμματα, κόλπα κτλ) σε όσους θα μπουν στην ομάδα.
ninetales
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 974
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2010
Τόπος : αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Σαβ Απρ 02, 2016 8:24 pm

θα μπω και εγω στους υποτιτλους

falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Κυρ Απρ 03, 2016 12:07 pm

τέλεια! τότε έχουμε μαζέψει έναν ελάχιστο αριθμό ατόμων για να αρχίσουμε. παρακαλούνται όσα άτομα είναι στην ομάδα να μου στείλουν σε ένα pm είτε το skype τους είτε το facebook τους για πιο άμεση και πιο γρήγορη επικοινωνία και ένα e-mail που να χρησιμοποιούν. θα φτιάξω και δύο polls τα οποία θα αφορούν τους υπότιτλους. Θα παρακαλέσω να συμμετέχουν στα polls άπαντες.

πρώτο poll: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
δεύτερο poll: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
lapo
Boηθός Διαχειριστή

Αριθμός μηνυμάτων : 1463
Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2010
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Δευ Απρ 04, 2016 7:15 pm

να πω οτι ενδιαφερομαι και εγω μιας και εχω καιρο να μπω στο σαιτ και να ασχοληθω
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Δευ Απρ 04, 2016 11:29 pm

βεβαίως! σε βάζω στην ομάδα. όσοι περισσότεροι, τόσο το καλύτερο. στη πρώτη ευκαιρία, στείλε μου ένα pm με το e-mail σου και το skype.
BATNICK
Συντονιστής

Daredevil
Jessica Jones
Luke Cage
Αριθμός μηνυμάτων : 286
Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2012
Τόπος : Γκόθαμ Σίτυ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Απρ 06, 2016 6:18 pm

Καλησπέρα στην ομάδα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Αρχικά θέλω να πω δυο λόγια για τη πρόταση που τέθηκε και το project. Το 'χω πει και άλλοτε, ότι το ενδιαφέρον μου για τους PR έληξε με το φινάλε του MMPR και την αποχώρηση της αρχικής 5άδας. Οι επόμενες σεζόν καλώς ή κακώς με άφησαν αδιάφορο, ώσπου κάποια στιγμή το εγκατέλειψα οριστικά. Πέραν αυτού, γενικότερα είμαι λάτρης των μεταγλωττίσεων, σε βαθμό που αν μια σειρά έχει διασωθεί εξ ολοκλήρου μεταγλωττισμένη, δε βρίσκω νόημα (τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο) να ξοδευτεί χρόνος/κόπος για μετάφραση υποτίτλων. Αναγνωρίζω βέβαια ότι πολλοί προτιμούν τα μεταφρασμένα λόγω πιστότητας στο αρχικό κείμενο, αυθεντικών φωνών κλπ., όπως και το ότι εν προκειμένω δεν υπάρχει όλη η σειρά μεταγλωττισμένη, πολύ περισσότερο όσα υπάρχουν δεν είναι πάντα στη καλύτερη ποιότητα. Λόγω των ανωτέρω επικροτώ και με το παραπάνω την όλη προσπάθεια. Πιστεύω, όμως, ότι εξίσου σημαντικό με τη μετάφραση των επεισοδίων είναι και η ποιότητα των rips. Αν υποθετικά σε έναν κύκλο δεν υπάρχουν rips ικανοποιητικής ποιότητας και βρίσκονται μόνο χαμηλής ανάλυσης DVDrips ή κακής ποιότητας TVrips, δε νομίζω πως θ' άξιζε τον κόπο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ψαχτεί και δε γνωρίζω τι παίζει σχετικά, το αναφέρω απλώς ως σκέψη. Όσο για το αν πρέπει να μεταφραστούν όλα τα επεισόδια ή μόνο όσα δεν υπάρχουν μεταγλωττισμένα, αν πρέπει να μεταφραστούν όλα ή ονόματα, ορολογία κλπ. να μείνουν ως έχουν, αναφέρθηκα στα σχετικά τόπικ.

Για το αν επιθυμώ να συμμετάσχω/συνδράμω στο όλο πρότζεκτ, η αλήθεια είναι ότι άργησα να γράψω τη γνώμη μου, γιατί δεν έχω να δώσω σαφή απάντηση. Όσοι με ξέρετε εκτός του PRIG, θα γνωρίζετε ότι έχω εμπειρία στον υποτιτλισμό και οι φανς των υπερηρωικών καρτούνς θα 'χετε ενδεχομένως δει τη δουλειά μου. Από την άλλη, οι μεταφράσεις υποτίτλων είναι κάτι που κάνω εντελώς περιστασιακά και βάσει ενδιαφέροντος. Τον περισσότερο καιρό καταπιάνομαι με άλλα ή και με τίποτα. Υπάρχουν διαστήματα που θα πιάσω να γράψω μια παρουσίαση, άλλοτε να συγχρονίσω μεταγλώττιση από VHS/TVRips σε DVDRips, άλλοτε και να 'χω χρόνο δεν έχω διάθεση ή χρόνο και τα παρατάω όλα. Και ποτέ μα ποτέ, δε πιάνω δύο διαφορετικά πράγματα μαζί. Έτσι δε χάνω και το ενδιαφέρον μου, αφού όταν κουραστώ από κάτι, θα πιάσω κάτι διαφορετικό. Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που ποτέ δεν μπήκα σε ομάδα υποτιτλισμού, αφενός μη θέλοντας να "κρεμάσω" την υπόλοιπη ομάδα βγαίνοντας εκτός χρονοδιαγράμματος, και αφετέρου μη φτάσω να κάνω τρόπον τινά "χαμαλίκι" πιεζόμενος να μείνω εντός του χρονοδιαγράμματος ή μεταφράζοντας κάτι για το οποίο δεν έχω ουσιαστικό ενδιαφέρον. Κι αν θέλω να 'μαι απόλυτα ειλικρινής με τον εαυτό μου και με τους υπόλοιπους, μόνο για το MMPR θα 'νιωθα ότι έχω όρεξη να το πιάσω και να μην αφιερώσω τον ίδιο χρόνο σε οτιδήποτε άλλο. Αυτό το διάστημα προσπαθώ σιγά-σιγά να ψηθώ μπας και ξεκινήσω επιτέλους ένα πρότζεκτ συγχρονισμού και δύο παρουσιάσεις που λόγω διαφόρων θεμάτων έχω σε εκκρεμότητα από τον Δεκέμβρη και παράλληλα προσπαθώ να τελειώσω την προσωπική μου «λίστα καταγραφής των υπερηρώων». [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], πιθανολογώ ότι είσαι ο ίδιος του GreekComics, οπότε με πιάνεις τι εννοώ. Πρώτα ο Θεός να 'μαστε καλά, ας τελειώσω με αυτά και θα το σκεφτώ εκ νέου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
https://www.youtube.com/c/BELOVEDCARTOONS
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Απρ 07, 2016 1:13 pm

αυτός είμαι Razz

ο τρόπος που θα δουλέψει η ομάδα είναι τέτοιος που ο καθένας θα μεταφράζει όποτε μπορεί, χωρίς να μένει ένας υπότιτλος μετέωρος όταν κάποιος απουσιάζει. επίσης, από τη στιγμή που ο σκοπός είναι να μεταφραστούν όλα τα επεισόδια, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να γίνουν όλες οι σεζόν με τη σειρά. οπότε, ξεκινάμε με το επεισόδιο 29 από MMPR. για οτιδήποτε αποφασίσεις, μας ενημερώνεις.

ΥΓ: αναμένω την επικοινωνία των μελών της ομάδας είτε για τα απαιτούμενα στοιχεία, είτε για την απαραίτητη ολιγόλεπτη εκπαίδευση.
power24red
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Κυρ Απρ 10, 2016 5:56 pm

Εγώ είμαι μέσα μπορώ όμως βασικά μόνο Κυριακές της υπόλοιπες μέρες δουλεύω σχεδόν 12 ώρες και μου είναι αρκετά δύσκολο να ασχοληθώ και της υπόλοιπες 6 μέρες

falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Δευ Απρ 11, 2016 3:24 pm

ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Στείλε μου ένα pm και θα τα βρούμε στη πορεία.
Red Forever
Boηθός Διαχειριστή

Αριθμός μηνυμάτων : 5071
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Απρ 20, 2016 3:53 pm

Δεν θα τα καταφέρω δυστυχώς, τουλάχιστον για φέτος. Εύχομαι τα καλύτερα πάντως.

Tokusatsu:

http://gaminghavenblog.wordpress.com/
giannhsgr
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 185
Ημερομηνία εγγραφής : 12/09/2014
Τόπος : αγρινιο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τρι Απρ 26, 2016 10:51 pm

πηρα την αποφασι να κανω και εγω μεταφραση αλλα πιστευω οτι θα χρειαστη λιγες διορθωσεις οριστε ενα μικρο διγμα θα προσπαθησο οσο μπορω να μεταφρασω και να προσφερο ιλικο στο φορουμ

Power Rangers Dino Super Charge
bruce wayne tasos
VIP Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 256
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2015
Τόπος : αμφισσα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Απρ 27, 2016 9:23 pm

Παιδιά είμαι και εγώ μέσα
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Απρ 28, 2016 12:44 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αν θες, μπορώ να κάνω εγώ τις διορθώσεις, όταν το τελειώσεις.

@bruce wayne tasos
στείλε μου σε ένα pm το skype σου και θα το κανονίσουμε Wink

Να ενημερώσω ότι έχει γίνει η μετάφραση του πρώτου επεισοδίου της ομάδας και τώρα βρίσκεται στη φάση της επιμέλειας.
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Μαϊος 04, 2016 7:12 pm

Το πρώτο επεισόδιο είναι έτοιμο. Ποιος έχει αναλάβει να βάζει τα links στο εξωτερικό site;

Επίσης, θα παρακινήσω για άλλη μια φορά όσα παιδιά θέλουν να μπουν στην ομάδα, να μου στείλουν σε PM το skype τους.
redlegend
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Τετ Μαϊος 04, 2016 10:45 pm

^Μπορείς να το στείλεις σε εμένα, μόνο γράψε μου και ποιοι συμμετείχαν, ώστε να γραφτούν και αυτοί.

siston
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 580
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2013
Τόπος : Νεα Φιλαδέλφεια

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Ιουν 09, 2016 2:28 am

Παιδιά οπως είδατε πηρε μπρος το θεματακι σιγα σιγα. Έχω μεταφράσει όλα τα επεισόδια από Zeo και απλά τώρα βρισκομαι στο κομματι του συγχρονισμου(ειναι εντελως ασυγχρονιστοι οι πρωτοτυποι). Οποτε για να βγει πιο γρηγορα και πιο ευκολα η δουλεια ευχαριστως θα δεχομουν οποιαδηποτε προθυμοποιηση για βοηθεια.

ΥΓ: δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα ειμαι πολυ αυστηρος στο κομματι του συγχρονισμου, προσπαθω να ειναι τα παντα στην εντελεια για αυτο δινω και μεγαλη βαση και το ιδιο θα ηθελα να κανει και οποιος ασχοληθει
GEOHERO
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 2341
Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Ιουν 09, 2016 1:46 pm

^ και εγω θελω να εχω τα πραγματα εντελια

falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Ιουν 09, 2016 1:48 pm

Είμαι ο άνθρωπος σου. Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ το VSS για τους υπότιτλους, οπότε ο συγχονισμός είναι εύκολος και γίνεται στην εντέλεια. Στείλε μου ένα PM για να συνεννοηθούμε.
pasxalis
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 200
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Πεμ Ιουν 09, 2016 11:43 pm

καλησπέρα παιδιά! θέλω να συμμετέχω στην ομάδα μετάφρασης για τον υποτιτλισμό. Δυστυχώς δεν ξέρω ούτε να ενσωματώνω ούτε να συγχρονίζω! Για αυτό θα μεταφράζω!
falconara90
Boηθός Διαχειριστή

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Παρ Ιουν 10, 2016 12:11 am

Μην αγχώνεσαι για τίποτα. Στείλε μου σε PM το όνομά σου στο Skype για να σου πω πώς δουλεύουμε.
Zer0
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 1671
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2013
Τόπος : ροδος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Παρ Αυγ 12, 2016 1:15 pm

hey guys, τι κανετε sorry που δεν μπορω να βοηθησω τωρα γιατι ειμαι στρατο αλλα οταν απολυθω ευχαριστως να βοηθησω και παλι Smile

Green Rider
Διαχειριστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Σαβ Αυγ 13, 2016 12:48 am

Oμολογώ πως έχω να ασχοληθώ μήνες. Και ο λόγος είναι πως δουλεύω αλλού για το καλοκαίρι και εκεί επίσης έχω πολλή δουλειά και ελάχιστο ελεύθερο χρόνο. Θα δω από τον επόμενο μήνα τι θα γίνει.

teliosmetonma
VIP Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1181
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2017
Τόπος : Angel Grove

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ομάδα Υποτίτλων   Παρ Αυγ 18, 2017 12:19 am

Μπράβω παιδιά για τη μετάφραση! Λέω να ξεκινήσω κι εγώ να βοηθάω Smile
http://yugiohgr.forumgreek.com/ Συνδεδεμένος

Ομάδα Υποτίτλων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Power Rangers in Greece :: Command Center :: Ανακοινώσεις-
Μετάβαση σε: