Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!

Το καλύτερο φόρουμ για Power Rangers στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^
Power Rangers in Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πήγαινε κάτω
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Καινούριο pc

Τετ Φεβ 11, 2015 1:32 am
Όπως έχω αναφέρει σε θέματα στο "Ernie's Cafe", ο υπολογιστής μου είναι στα τελευταία του και έτσι βιάζομαι να το αντικαταστήσω, όμως επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ με το θέμα δεν ξέρω τι νέο κυκλοφορεί και αξίζει αλλά δεν έχω χρόνο κι'όλας να ψάξω με την εξεταστική. scratch  Έτσι ζητώ την βοήθεια σας. I love you


Το budget που έχω είναι 450 με το ζόρι 500 euro.

Από το pc αξίζουν να σωθούν:
- Τροφοδοτικό Keep Out 750 Watts
- Και ίσως για μερικούς μήνες μέχρι να μαζέψω λεφτά για καλύτερη, μια κάρτα γραφικών Gainward GTX 260 1792 GS (DDR3) την έκδοση με HDMI (δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται).
Σπόιλερ:
- Δύο HDD 500 GB
- Ένα DVD-RW της κακιάς ώρας (αλλά το πήρα τσάμπα από φίλο).
- Πέρα από αυτά μόνο κάτι μπιχλιμπιδάκια όπως Floppy disk 1.44mb & 7-1 Card Reader
και ένα USB 2.0 PCI Card 4 port (με 5 usb θύρες-δεν ξέρω γιατί λέγεται έτσι)
Σπόιλερ:

Όλα τα αλλά είναι DDR2, για πέταμα. Ακόμα και το κουτί.




Τώρα, πήγα σε δύο μαγαζιά για να μου δώσουν προσφορές αλλά δεν ξέρω πιο να διαλέξω.
1ο μαγαζί:
Αυτός επιμένει να πετάξω την κάρτα γραφικών και να πάρω κατευθείαν αυτή που γράφει παρακάτω (δεν με άφησε να του πω ποια έχω όμως Neutral )
- Case V3X Black midi tower
- Τροφοδοτικό 650 Watts, δεν θυμάμαι ποια μάρκα είπε αλλά ήταν για games
- Cpu AMD A6 6400k Black Edition fm2 @ 4.2Ghz
- Μητρική κάρτα F2a88x
- Κάρτα γραφικών (VGA) AMD R7 260x OC 2GB και μου γράφει "ή 6870 2GB ή 7850 2GB" (εννοεί την Gigabyte Radeon HD7850 2GB?)
- Ram 4GB @ 1600Mhz (Εδώ νομίζω ότι μου το χάλασε πιο πολύ)
- Seagate 500GB Barracuda 7200.14 SATA3
- DVD-RW Samsung 24x sata black

Δώρα πληκτρολόγιο ποντίκι και antivirus

Όλα 450€


2ο μαγαζί:
Αυτός είναι της άποψης να κρατήσω τη κάρτα γραφικών για λίγους μήνες ακόμα και το τροφοδοτικό.
- Κουτί Midi ATX Coolermaster Elite        48€
- Μητρική κάρτα: Asrock H97 Pro3        105€
ή
Asrock Z97 Pro3                                 125€
ή
Κάποια από την σειρά Killer Fatality της Asrock +35-40€
- Επεξεργαστή Intel Core i7 4790         340€
ή
Intel Core i5 4460                               205€
Αλλά λόγο budget θα αναγκαστικά τον i5 που υποστηρίζει ότι είναι καλύτερα να πάρω αυτόν.
- RAM 8GB με ψύξη                              γύρο στα 95€


Μπορείτε να με βοηθήσετε να αποφασίσω?


(βαρέθηκα να γράφω)
theothunder
theothunder
Power Ranger
Power Ranger
Καινούριο pc 2eaqcci
Αριθμός μηνυμάτων : 141
Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2014
Ηλικία : 22
Τόπος : Angel Grove
http://www.theothunder.tk

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Παρ Φεβ 13, 2015 6:30 pm
Προτεινω το δευτερο μαγαζι. Μου φαινεται πως στο πρωτο απλα ηθελαν να δωσεις λεφτα χωρις να εξηγησεις
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Παρ Φεβ 13, 2015 9:36 pm
^Και εμένα μου φάνηκε αυτό, αλλά αν πάρω από τον άλλο θα πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξω και σκληρό και κάρτα γραφικών που δεν ξέρω αν θα μπορώ, ενώ ο πρώτος θα μου κάνει ένα ok pc μια και έξω.
Άστα έχω κολλήσει, δεν μπορώ να αποφασίσω και θέλω να τελειώνω. Αν γίνεται και αύριο ακόμα θέλω να τον παραγγείλω από τον ένα ή άλλον.
Σήμερα ξύπνησα από εφιάλτη με αυτό το θέμα.
just reaper
just reaper
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc B_onepiece
Αριθμός μηνυμάτων : 641
Ημερομηνία εγγραφής : 23/05/2010

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Σαβ Φεβ 14, 2015 6:24 pm
Κοίταξε . Έχω μείνει λίγο πίσω και εγώ στο θέμα των pc, αλλά σίγουρα προτιμώ το δεύτερο μαγαζί για τους εξής λόγους. 


Γιατί ο πρώτος σου λέει να πάρεις άλλο τροφοδοτικό και μάλιστα με λιγότερα watt από το δικό σου; Το χειρότερο από όλα που σου πέταξε έιναι Gaming τροφοδοτικό. Τι θα πει Gaming τροφοδοτικό; Απλώς πέταξε τη λέξη gaming για να δώσει "αίγλη ¨ στο τροφοδοτικό που σου προτείνει... Δεν υπάρχουν gaming τροφοδοτικά. μόνο τα πόσα watt δίνουν μετράνε και πόσο πραγματικά δίνουν, γιατί έχουν απώλειες. Όμως το δικό σου που είναι 100 watt παραπάνω δινει σίγουρα περισσότερα από το gaming το δικό του. 
( το δικό μου desktop φοράει φαντάσου 650watt τροφοδοτικό και έχει μέσα i5 και ψιλοκαλή κάρτα γραφικών)

Δεύτερο fail.... Έχεις δύο hdd 500 gb. Γιατί να πάρεις έναν καινούριο; Πεταμένα λεφτά. Επειδη δλδ είναι sata 3; δεν θα δεις κάποια διαφορά στα παιχνίδια. Ούτε καν ssd δεν σου είπε ο τύπος , που και παλι διαφορά θα δεις στο loading των παιχνιδιών . Όχι στο gameplay. 

Τρίτο και φαρμακερό. σοβαρά 4 gb;;;; Τα περισσότερα πλέον έχουν προτεινόμενες απαιτήσεις 8 gb. 
 

Πάμε τώρα στο δεύτερο μαγαζί , που τον βρίσκω πιο σωστό επαγγελματία. 

Χτες μίλαγα με έναν φίλο μου και μου έλεγε ότι αυτή τη στιγμή τον i7 δεν τον χρησιμοποιεί στο έπακρο κανένα παιχνίδι. Τους i7 τους χρειάζονται για 3d απεικονίσεις και τα σχετικά. Σωστά λοιπόν θεωρώ ότι για το budget σου προτείνει τον i5. Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω είναι πότε θα χρειάζονται τα παιχνίδια τον i7. Επίσης μπορείς να τον ρωτήσεις αν στην motherboard πάιρνει i7 αν θες να το αλλάξεις μετά. 

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι παίζει με την κάρτα γραφικών. μπορείς να βάλεις εδώ τις κάρτες να σου κάνει σύγκριση, αλλά προσωπικά ποτέ δεν έβγαλα έτσι άκρη. 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Σαβ Φεβ 14, 2015 8:20 pm
just reaper έγραψε:Γιατί ο πρώτος σου λέει να πάρεις άλλο τροφοδοτικό και μάλιστα με λιγότερα watt από το δικό σου; Το χειρότερο από όλα που σου πέταξε έιναι Gaming τροφοδοτικό. Τι θα πει Gaming τροφοδοτικό; Απλώς πέταξε τη λέξη gaming για να δώσει "αίγλη ¨ στο τροφοδοτικό που σου προτείνει... Δεν υπάρχουν gaming τροφοδοτικά. μόνο τα πόσα watt δίνουν μετράνε και πόσο πραγματικά δίνουν, γιατί έχουν απώλειες. Όμως το δικό σου που είναι 100 watt παραπάνω δινει σίγουρα περισσότερα από το gaming το δικό του. 
( το δικό μου desktop φοράει φαντάσου 650watt τροφοδοτικό και έχει μέσα i5 και ψιλοκαλή κάρτα γραφικών)
Κοίτα ως gaming τροφοδοτικά στην Ελλάδα λένε τα τροφοδοτικά από καλές εταιρίες (πχ, AMD = Keep Out που έχω). Η διαφορά τους είναι στο πόσες συνεχόμενες ώρες μπορούν να λειτουργούν στο μέγιστο (Βλακείες).

Εχτές πήγα ξανά σε αυτόν μου είπε ότι στον καινούριο pc να βάλω αυτό που έχω και το 650 να το κρατήσω μήπως φτιάξω κάποιο πρόχειρο για την μάνα ή αδελφή μου.

just reaper έγραψε:Δεύτερο fail.... Έχεις δύο hdd 500 gb. Γιατί να πάρεις έναν καινούριο; Πεταμένα λεφτά. Επειδη δλδ είναι sata 3; δεν θα δεις κάποια διαφορά στα παιχνίδια. Ούτε καν ssd δεν σου είπε ο τύπος , που και παλι διαφορά θα δεις στο loading των παιχνιδιών . Όχι στο gameplay. 
Μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό. Έχω γεμίσει τους δύο 500GB και κάποτε ίσως πάρω έναν γρηγορότερο αλλά τώρα που το λες είναι το λιγότερο σημαντικό κομμάτι.

just reaper έγραψε:Τρίτο και φαρμακερό. σοβαρά 4 gb;;;; Τα περισσότερα πλέον έχουν προτεινόμενες απαιτήσεις 8 gb. 
Εχτές μου είπε ότι είναι ένα 50 ακόμα για 8GB.
 

just reaper έγραψε:Πάμε τώρα στο δεύτερο μαγαζί , που τον βρίσκω πιο σωστό επαγγελματία. 
Και εγώ τον θεωρώ καλύτερο άνθρωπο αλλά είναι μεγάλο μαγαζί δεν το έχει μόνος του. Ο κολλητός μου δεν το συμπαθεί το μαγαζί και επιμένει να πάρω από τον άλλο.

just reaper έγραψε:Χτες μίλαγα με έναν φίλο μου και μου έλεγε ότι αυτή τη στιγμή τον i7 δεν τον χρησιμοποιεί στο έπακρο κανένα παιχνίδι. Τους i7 τους χρειάζονται για 3d απεικονίσεις και τα σχετικά. Σωστά λοιπόν θεωρώ ότι για το budget σου προτείνει τον i5. Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω είναι πότε θα χρειάζονται τα παιχνίδια τον i7. Επίσης μπορείς να τον ρωτήσεις αν στην motherboard πάιρνει i7 αν θες να το αλλάξεις μετά. 
Το ίδιο μου είπε ο δεύτερος. Όσο για τις μητρικές, μόνος του μου είπε ότι όλες κάνουν για i7
just reaper
just reaper
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc B_onepiece
Αριθμός μηνυμάτων : 641
Ημερομηνία εγγραφής : 23/05/2010

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Σαβ Φεβ 14, 2015 8:39 pm
Και πάλι. Γιατί επιμένει να αγοράσεις αυτό με τα 650 και να βάλεις το δικό σου στο pc;
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Κυρ Φεβ 15, 2015 4:50 am
^Έλα ντε. Όταν τον πίεσα μου είπε ότι αν δεν μου το βάλει κερδίζω μόνο 30 euro και για αυτό δεν αξίζει. Άντε βγάλε άκρη.


Περιμένω μήπως απαντήσεις και ο φίλος του Green Rider μέχρι την δευτέρα το πρωί και μετά θα πάω να το παραγγείλω από τον ένα ή τον άλλο.
Green Rider
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Αριθμός μηνυμάτων : 30133
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Κυρ Φεβ 15, 2015 10:25 pm
Λίγο χλωμό το βρίσκω να απαντήσει. Βασικά αυτό που προτείνω είναι να μην διαννοηθείς να βάλεις κάτι λιγότερο από 8gb ram. Κάρτα γραφικών εγώ έχω 1gb και παίζουν μια χαρά σχεδόν τα πάντα, αλλά ΟΚ σε μέτρια settings τα νέα παιχνίδια. 4GB είναι ακριβές; Τώρα για I5 ή I7, είχα ένα λάπτοπ στη δουλειά το καλοκαίρι με i5 σφαίρα πήγαινε. Είναι υπερβολή i7 αυτή τη στιγμή όπως είπε και ο Ηλίας. Εγώ προτείνω τη 2η προσφορά και να βάλεις i5. Πιο καλά να βάλεις κάρτα γραφικών αργότερα στα 4gb να γίνεται πόλεμος
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Τρι Φεβ 17, 2015 4:30 pm
Όσο για το pc ήμουν εχτές έτοιμος να πάω να τον παραγγείλω από τον δεύτερο αλλά με σταμάτησαν οι φίλοι μου. Για κάποιον λόγο όλοι στην γειτονιά μου τον θεωρούν μεγάλο κλέφτη χωρίς να έχουν πατήσει ποτέ εκεί, ενώ εγώ που πηγαίνω συχνά δεν έχω θέματα. Με πείσανε να το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά πόσο ακόμα γαμώτο, θα μείνω χωρίς pc σε εξεταστική περίοδο.
Ένας φίλος μου λέει κανε υπομονή ένα χρόνο που θα φτηνύνουν...LOL αυτός ούτε μια μέρα δεν μπορεί να μείνει χωρίς pc.

Ένας μου είπε για αυτό το site που και καλά παραγγέλνει αντικείμενα από διάφορα μέρη του εξωτερικού (μάλλον από το ebay) και έτσι φτιάχνει πολύ καλά pc πολύ φτηνά: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Έχει κάποια καλά πράγματα.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Δευ Μαρ 02, 2015 5:37 pm
Λοιπών θα σας γράψω τι πήρα:
- Κουτί Cooler Master K380
- Cpu Intel Core i5 4590 3.3GHz (4 πυρήνες)
- HDD WD 1TB Sata 3 Blue (Δεν τον χρειαζόμουν αλλά τον πήρα για τα Windows)
- MoutherBoard Z99 Killer Fatal1ty
- RAM 8GB 2400MHz Fury της Kingstom

Πρώτο από όλα παρήγγειλα το κουτί την προηγούμενη βδομάδα και από ότι μου είπαν από το public θα έρθει σε 3-4 βδομάδες Evil or Very Mad
Επειδή δεν μπορούσα να περιμένω τα έβαλα όλα στο παλιό κουτί αν και φοβάμαι μην γίνει τίποτα γιατί είναι όλα στριμωγμένα εκεί No

Δεν είναι το καλύτερο pc για να παίζει τα games των επόμενων μηνών αλλά είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα, εξάλλου από DDR2 πήγα επιτέλους στο DDR3 (άσχετα που είμαστε στην γενιά του 4 τώρα).

Τώρα μου μένει ένα DVD rider και 3 ανεμιστηράκια για το νέο κουτί (όταν έρθει), μια κάρτα γραφικών και οθόνη και είμαι ok. (~= 450€ pale )
johnny_salonica
johnny_salonica
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Καινούριο pc Amightymorphin_zps89209bd6
Αριθμός μηνυμάτων : 720
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
http://www.ioannispapargiriou.com

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Δευ Μαρ 02, 2015 6:01 pm
Δεν γίνεται να χαμηλώσουν οι τιμές γιατί όταν αυτό γίνει θα είναι εκτός τεχνολογίας και άρα δεν θα αξίζουν τα χρήματα. Καλά έκανες και τα πήρες. Είναι ο αέναος κύκλος της τεχνολογίας. Όσων αφορά τα εξαρτήματα, δεν θα έπρεπε να βιαστείς. Με το βάλε βγάλε αυξάνεις την πιθανότητα να στραβώσει καμιά ακίδα ή κονέκτορας. Τέλος, θα σε συμβούλευα να επενδύσεις σε έναν SSD καθώς θα απογειώσει την ταχύτητα του υπολογιστή σου.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Δευ Μαρ 02, 2015 8:05 pm
johnny_salonica έγραψε:Δεν γίνεται να χαμηλώσουν οι τιμές γιατί όταν αυτό γίνει θα είναι εκτός τεχνολογίας και άρα δεν θα αξίζουν τα χρήματα. Καλά έκανες και τα πήρες. Είναι ο αέναος κύκλος της τεχνολογίας. Όσων αφορά τα εξαρτήματα, δεν θα έπρεπε να βιαστείς. Με το βάλε βγάλε αυξάνεις την πιθανότητα να στραβώσει καμιά ακίδα ή κονέκτορας. Τέλος, θα σε συμβούλευα να επενδύσεις σε έναν SSD καθώς θα απογειώσει την ταχύτητα του υπολογιστή σου.
Στην άρχει έλεγα να περιμένω αλλά τελικά δεν άντεξα άλλο γιατί τώρα που είναι διακοπές (δεν έχω μαθήματα) είναι η καλύτερη εποχή για games.

Όσο για τον ssd το σκέφτομαι εδώ και καιρό αλλά προηγούνται αυτά που γράφω πιο πάνω. Πάντως όταν την πάρω θα αξίζει πιο πολύ να βάλω τα windows 8.1 γιατί τώρα τρέχω τα 7.
johnny_salonica
johnny_salonica
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Καινούριο pc Amightymorphin_zps89209bd6
Αριθμός μηνυμάτων : 720
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
http://www.ioannispapargiriou.com

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Τρι Μαρ 03, 2015 1:24 am
Εφόσων τρέχεις τα 7 κάνε λίγο υπομονή μέχρι την κυκλοφορία των 10, όπου θα κάνεις upgrade δωρεάν. Τα windows 10 θα είναι ο ορισμός του light λειτουργικού και οι μέχρι στιγμής beta είναι πολύ ενθαρρυντικές.
Costascss
Costascss
Συντονιστής
Συντονιστής
Καινούριο pc 3_zps4d69e2b4
Αριθμός μηνυμάτων : 3818
Ημερομηνία εγγραφής : 28/09/2010
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Πεμ Μαρ 05, 2015 8:06 pm
^Τι εννοεις "όπου θα κάνεις upgrade δωρεάν"?
johnny_salonica
johnny_salonica
Boηθός Διαχειριστή
Boηθός Διαχειριστή
Καινούριο pc Amightymorphin_zps89209bd6
Αριθμός μηνυμάτων : 720
Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2012
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη
http://www.ioannispapargiriou.com

Καινούριο pc Empty Απ: Καινούριο pc

Παρ Μαρ 06, 2015 12:49 am
Ρίξε μια ματιά εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης