Power Rangers in Greece
Καλως ήρθες Ranger!
Το καλύτερο φόρουμ για Super Hero Fans στην Ελλάδα σε καλοσορίζει στην παρέα του!

Αν θέλεις και συ να γίνεις μέλος την παρέας μας κάνε εγγραφή (register).

Σε περιμένουμε!

^_^

Μοιραστείτε
Πήγαινε κάτω
Xrysovalantis 2@@
Super Ranger
Super Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 581
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2014

Βοήθεια για τα επεισόδια

Την / Το Σαβ Ιαν 03, 2015 6:37 pm
Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να πάρω τον ήχο από ένα βίντεο το οποίο δεν βρίσκεται στο Youtube αλλά το έχω κατεβασμένο στον υπολογιστή (πρόκειται για επεισόδια που θα φτιάξω).Αν κάποιος ξέρει κάποιος κάποιο πρόγραμμα να μου πει βήμα-βήμα πως γίνεται.
Mahad7
Συντονιστής
Συντονιστής

Αριθμός μηνυμάτων : 783
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2014
Τόπος : Κυπρος

Απ: Βοήθεια για τα επεισόδια

Την / Το Σαβ Ιαν 03, 2015 7:45 pm
Εννοείς να το κάνεις mp3?
Εγώ χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα wondershare video converter που μετατρρέπει τα βιντεο σε mp4,avi,mp3, wmv, mkv... αλλα περισσοτερο για να τα κανω σε .mov για να τα βλέπω στο iPad.
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Dragonball Super
Power Rangers Ninja Steel
Αριθμός μηνυμάτων : 30010
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Την / Το Κυρ Ιαν 04, 2015 12:08 am
με το audiocity νομίζω πως μου είχε πει κάποιος πως γίνεται αυτό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Xrysovalantis 2@@
Super Ranger
Super Ranger

Την / Το Κυρ Ιαν 04, 2015 1:47 am
Θα το δοκιμάσω.
Xrysovalantis 2@@
Super Ranger
Super Ranger

Την / Το Κυρ Ιαν 04, 2015 1:54 am
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] έγραψε:Εννοείς να το κάνεις mp3?
Εγώ χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα wondershare video converter που μετατρρέπει τα βιντεο σε mp4,avi,mp3, wmv, mkv... αλλα περισσοτερο για να τα κανω σε .mov για να τα βλέπω στο iPad.Ε
Εγώ θέλω να πάρω μόνο τον ήχο από το βίντεο.
Επισκέπτης
Επισκέπτης

Την / Το Κυρ Ιαν 04, 2015 8:56 am
Εφόσον θες να πάρεις τον ήχο λογικά θέλεις να τον συγχρονήσεις. Να ξέρεις οτι είναι πολύ ποιο δύσκολο απο ότι νομίζεις κοίτα αυτόν τον οδηγό, θα σε βοηθήσει πολύ στην προσπάθεια σου καθώς λέει βήμα προς βήμα τι να κάνεις, διάβασε το προσεκτικά 
Οδηγός :
Σε γενικές γραμμές η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφει ο ekserevnitis πιο πάνω. Φυσικά ο καθένας χρησιμοποιεί τα δικά του πρόγραμματα, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει. Παρ' όλα αυτά η μέθοδος είναι λάθος και εξηγώ...

Ακόμα και τα ίδια FPS να έχουν τα δυο rips ο συγχρονισμός σχεδόν ποτέ δεν είναι απόλυτος. Πάντα θα υπάρχει απόκλιση δευτερολεπτών, γι' αυτό προσθαφαιρούμε σίγαση στα λεγόμενα "μαύρα κενά". Αυτό όμως δεν αρκεί. Πρέπει να γίνει προεπισκόπηση όλου του επεισοδίου, για να 'σαι σίγουρος ότι δε χάνει κάπου αλλού. ΕπίσηςΠΑΝΤΑ συγχρονίζουμε με βάση τους ήχους του παρασκηνίου και ΠΟΤΕ βάσει των διαλόγων. Μπορεί να 'χει γίνει κακός συγχρονισμός κατά τη μεταγλώττιση (φαινόμενο σύνηθες παλιότερα). Αυτός δε διορθώνεται και για να 'μαστε βέβαιοι ότι επανασυγχρονίσαμε σωστά τον ήχο, τσεκάρουμε το background π.χ. ένα κρότο, το χτύπημα μια πόρτας, το τράβηγμα ενός μοχλού, μια έκρηξη κλπ. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να είναι απόλυτα συγχρονισμένα.

Σε περίπτωση που τα δυο rips έχουν διαφορετικό FPS, ΠΟΤΕ δεν πειράζουμε τον ελληνικό ήχο, αλλά ΠΑΝΤΑ το ξένο βίντεο. Αρχικά είχα ακολουθήσει κι εγώ τη λανθασμένη μέθοδο και, όπως ο ekserevnitis, χώριζα τον ήχο σε parts. Δυστυχώς, πολλοί ακολουθούν αυτή τη μέθοδο είτε από άγνοια είτε από επιλογή, αλλά είναι πέρα για πέρα εσφαλμένη και αλλοιώνει τον ελληνικό ήχο. Για να το θέσω πιο απλά, τραβάμε τον ήχο με αποτέλεσμα να μη τρέχει με την ίδια ταχύτητα/ρυθμό σε όλο το μήκος του.

Αν το DVDRip μας είναι στα 23.976 fps και το ελληνικό στα 25 fps (αυτό είναι και το συνηθέστερο), τότε ανοίγουμε το ξένο rip με το VirtualDub (αν πρόκειται για AVI) και πάμε VIDEO -> FRAME RATE -> CHANGE FRAME RATE TO -> γράφουμε 25 -> CONVERT TO FPS -> επίσης γράφουμε 25 και πατάμε ΟΚ. Κατόπιν πάμε VIDEO και επιλέγουμε DIRECT STREAM COPY. Ακολούθως πάμε AUDIO και επιλέγουμε NO AUDIO (μιας και ο ξένος ήχος παραμένει στα 23.976 και δεν έχει νόημα να τον σώσουμε - φυσικά μπορεί και ο ήχος ν' αλλαχθεί, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο). Τώρα είμαστε έτοιμοι και αποθηκεύουμε το βίντεο μας στα 25 fps.

Σε περίπτωση που το rip δεν είναι AVI, αλλά οτιδήποτε άλλο ή απλά δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το VirtualDub, αλλάζουμε τα fps με το mkvMerge GUI. Ανοίγουμε το βίντεο μας και στην καρτέλα "Tracks, Chapters and Tags" βλέπουμε τα αρχεία που περιέχει, δηλαδή βίντεο, ήχος, υπότιτλοι κλπ. Επιλέγουμε το αρχείο video (το πρώτο στη σειρά) και πάμε FORMAT SPECIFIC OPTIONS -> STRETCH BY -> και γράφουμε 23.976/25. Αν θέλουμε ταυτόχρονα να αλλάξουμε και τον ξένο ήχο επιλέγουμε το αρχείο audio (συνήθως το δεύτερο στη σειρά) και ακολουθούμε την ίδια διαδικασία. Όταν είμαστε έτοιμοι πατάμε START MUXING. Μέσα σε δευτερόλεπτα το βίντεο μας είναι έτοιμο και στα 25 fps.

Προσωπικά δε σώζω τον ξένο ήχο, γιατί ποτέ δε συγχρονίζω με βάση αυτόν, αλλά με βάση την εικόνα. Ανοίγω το DVDRip στα 25 fps που έφτιαξα με το VirtualDub και εισάγω τον ελληνικό ήχο με AUDIO -> AUDIO FROM OTHER FILE. Κατόπιν βλέπω όλο το επεισόδιο. Όταν ο ήχος χάνει (είναι πιο αργός ή πιο γρήγορος από το βίντεο), πάω AUDIO -> INTERLEAVING -> DELAY AUDIO TRACK BY -> και γράφω π.χ. 200 ms αν θέλω να επιβραδύνω την έναρξη του ήχου ή -200 ms αν θέλω να την επιταχύνω (1000 ms = 1 δευτερόλεπτο). Με λίγα λόγια πειραματίζομαι και μόλις βρω πόσα ακριβώς ms είναι η απόκλιση, ανοίγω το αρχείο ήχου μ' ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου, όπως το audacity και πάω στο επιθυμητό σημείο όπου προσθέτω ή αφαιρώ σίγαση ίση με τ' αντίστοιχα ms. Σώζω το αρχείο, το ανοίγω με το VirtualDub, τσεκάρω ότι είναι σωστά συγχρονισμένο και συνεχίζω μέχρι το επόμενο σημείο της απόκλισης.
Τα credits για τον οδηγό, πάνε στον JAMESNG8 χρήστη του greektoons/rcg
Xrysovalantis 2@@
Super Ranger
Super Ranger

Την / Το Κυρ Ιαν 04, 2015 3:48 pm
Θα δοκιμάσω με άλλο τρόπο γιατί δεν βγάζω άκρη με αυτά τα προγράμματα.
gazakias1970_
Power Ranger
Power Ranger
Αριθμός μηνυμάτων : 250
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2015
Τόπος : Greece
https://www.youtube.com/gazakias1970

Την / Το Τρι Μαρ 31, 2015 10:53 pm
Δεν ξέρω αν είναι αργά να απαντήσω αλλα υπάρχει επιλογή να πάρεις τον ήχο από ένα αρχείο video με το avidemux
Green Rider
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Dragonball Super
Power Rangers Ninja Steel
Αριθμός μηνυμάτων : 30010
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Τόπος : Mirror World
http://maagr.forumgreek.com/

Την / Το Τετ Απρ 01, 2015 1:16 am
Ποτέ δεν είναι αργά. Μάλιστα το σκεφτόμουν σήμερα για κάποια vr troopers επεισόδια που έχουμε και θέλουν φτιάξιμο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Xrysovalantis 2@@
Super Ranger
Super Ranger

Την / Το Πεμ Ιουν 11, 2015 8:05 pm
Μήπως ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που θα φτιάχνει την ποιότητα ενός βίντεο ακόμα και hd?
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης